SuperZoo

Výstava psů a proč se ji zúčastnit?

Výstava psů je místo, kam se sjíždí páníčci se svými psy. Těmto na první pohled podivně chovajícím se lidem odborně říkáme kynologové. Jedou stovky i tisíce kilometrů jen kvůli tomu, aby se se svým psem proběhli po koberci v kruhu, který je vlastně čtverec a soutěžili tam s ostatními vystavovateli o to, čí pes je o chlup krásnější.

Co je to výstava psů?

Výstava psů je v podstatě přehlídka krásy příslušníků daného plemene, kde se hodnotí, jak moc pes odpovídá standardu FCI daného plemene. Tento pes pak dostane známku a může i získat různé tituly. Za tyto tituly pak získávají poháry, kokardy, popřípadě krmivo pro svoje psy. Rozhodně ne peníze, jak si někteří lidé myslí. Blázniví kynologové totiž za to, že mohou svého psa na výstavě předvést, dokonce platí, a to nemalé peníze. Výstavní poplatek se pohybuje od 800,- Kč za psa na mezinárodní výstavě až 130€ na Světových výstavách.

Kdo se může zúčastnit psí výstavy?

Na tyto výstavy se mohou přihlásit pouze psi s průkazem původu, tedy PP. Což znamená psi s rodokmenem. A posuzovat je mohou pouze oficiální posuzovatelé daného plemene, kteří jsou nazýváni rozhodčí. Rozhodčí musí úspěšně projít vzdělávacím programem u Českomoravské kynologické Unie, která zastupuje FCI (Mezinárodní Kynologická Organizace), a úspěšně složit zkoušku pro posuzovatele.

Jak výstava probíhá

Vystavovatelé se na výstavu sjíždějí několik hodin před výstavou, aby si našli dobré místo u kruhu, kdy bude jejich pes posuzován. Protože některá plemena vyžadují náročnou úpravu srsti, tak vystavovatel před posouzením pejska češe, fénuje a dolaďuje mírné nedostatky. Toto se týká především plemen společenských. Plemena lovecká a pracovní většinou tak velkou péči o srst nevyžadují.

Pes by měl být předváděn na speciálním výstavním vodítku a jeho vystavovatel by měl být oblečen pohodlně, avšak společensky a to barevně tak, aby se svým psem ladil, ale zároveň se od něho odlišoval. Pes, stojící před vystavovatelem musí vyniknout

Jakmile začne posuzování, jsou psi voláni do kruhu podle startovních čísel, které obdrží při ranní přejímce psů. Každý pes je rozhodčím posouzen v postoji a v pohybu. O posouzení je napsán záznam, kterému říkáme výstavní posudek. V tomto posudku pak majitel psa najde hodnocení psa, které obsahuje nejen klady a zápory, které rozhodčí na psovi shledal, ale hlavně známku, která mu byla udělena a v neposlední řadě i pořadí, na kterém pes skončil.

Psi a feny jsou v plemeni posuzováni odděleně v daných třídách (štěňat, dorostu, mladých, mezitřída, otevřená, pracovní, veteránů, čestné a šampiónů) podle věku, složené pracovní zkoušky, nebo již získaného šampionátu. Vítězové jednotlivých tříd pak společně soutěží o titul v plemeni nejvyšší a to BOB – Vítěz plemene (Best of Breed). V odpoledních hodinách pak probíhají závěrečné soutěže, kde soutěží vítězní psi z dopoledního posuzování. Zde potom probíhá například soutěž o nejkrásnější štěně, nebo nejkrásnější pár psů. Vrcholem závěrečných soutěží je pak výběr nejkrásnějšího psa výstavy, který získá titul BIS (Best in Show).

Soutěžit můžete nejen u nás, ale i ve světě

Výstav psů je několik druhů a to oblastní, okresní, krajské, speciální a klubové (určené jednomu plemeni, nebo plemenům sdružených pod jedním klubem), národní, mezinárodní, evropské a světové. Každá má svoje specifika, ovšem jedno mají společné – jsou setkáním nás „bláznů“ kteří milují svoje psy nadevše!

Nikola Nováková a Martina Hegr Klivarová
Kynologové a vystavovatelky psů

 


Líbil se vám článek? Sdílejte ho dál!

Další články Společný čas se psem