Rhodéský ridgeback
5 min. čtení
Váš košík je prázdný
Nevíte si rady s výběrem? Poradíme vám
Výmarský ohař je nejstarší z německých ohařů. Výjimečná není jen jeho povaha a vysoká inteligence, ale také jeho elegantní vzhled, stříbrošedá barva a pronikavé oči. Díky tomu si vysloužil přezdívku "šedý duch"
Země původu: Německo
Klasifikace FCI
Skupina 7: Ohaři
Sekce 1 – Kontinentální ohaři/ typ braka
S pracovní zkouškou.
Výška
Psi: 59 - 70 cm
Feny: 57 – 65 cm
Historie v kostce
Výmarský ohař patří mezi nejstarší kontinentální ohaře a možná i proto není jeho přesný původ znám. Teorií o vzniku tohoto plemene je několik. Tou patrně nejpravděpodobnější je zřejmě ta, která uvádí, že pochází z brak a šedého zbarvení bylo docíleno šlechtěním z černé barvy. Často se také uvádí, že císař Karel August přivezl z Francie šedé ohaře a díky nim pak jako první odchoval první výmary. 1870 jsou zmínky o šedých loveckých psech, které choval svobodný pán Wintzingerrod. Tito psi již byli známí jako výmarští ohaři. Stejné psy choval i malíř Lindbohm, který žil v německém městě Výmar. Výmarský ohař byl poprvé na výstavě předveden roku 1880. obě světové války plemeni uškodily, ale od roku 1950 se dařilo chov dobře obnovovat a obliba tohoto plemene stoupla také v zámoří. Popularita nejen tam mu vydržela dodnes.
Povaha
Výmarský ohař je sebevědomý, tvrdohlavý, silný a ostražitý pes. Není moc vhodný pro začátečníky a neaktivní lidi, protože potřebuje denně dostatek pohybu. Důležité je u něj pevné vedení; ne však hrubé, protože pak zkrátka vypne. Je teritoriální a zejména psi – samci bývají dominantnější vůči jiným psům. Právě to jsou důvody, proč by si ho měl pořídit sebevědomý a rozhodný člověk. Je dobrým hlídačem a vůči cizím je ostražitější. Svou rodinu oddaně miluje a má-li dostatek pohybu venku, je doma klidným a příjemným společníkem. Je také vhodným sportovním psem, takže se určitě neztratí třeba v canicrossu. Výhodou tohoto plemene je také snadná cvičitelnost. Rychle a rád se učí.
Srst a zbarvení
Tento elegantní ohař se chová ve dvou typech srsti – krátké a dlouhé. Péče o srst není u obou typů náročná, postačí kartáčování jednou za dva týdny. Povolená zbarvení jsou stříbrošedá, jejíž odstíny mohou být stříbrná, myší a srnčí šeď a také nepříliš rozšířené zbarvení modré.
Zdraví
Výmarský ohař patří mezi zdravější plemena a bývá aktivní a vitální do vysokého věku. Mezi onemocnění, která se mohou vyskytnout patří vzhledem k jeho velikosti onemocnění pohybového aparátu (hlavně dysplazie a spondylóza), progresivní retinální atrofie a kožní potíže.
Víte, že…
Výmarský ohař je jediné plemeno ohaře, které má v sobě také vlohy pro obranu svého majitele. Není divu – po první světové válce bylo třeba k uchovnění psa i zkoušky ostrosti na člověka, protože se chtělo docílit výborného loveckého psa, který bude zároveň svého pána bránit, bude-li třeba.