Nový člen rodiny
5 min. čtení
Váš košík je prázdný
Nevíte si rady s výběrem? Poradíme vám
Jak vybrat psího kamaráda, který se k vám bude hodit? Pořízení psa je obrovská zodpovědnost a rozhodnutí, které si je třeba opravdu dobře rozmyslet. Čtyřnohý parťák totiž s vámi bude sdílet domácnost několik let, a proto je důležité, abyste byli navzájem kompatibilní. Pojďme se společně podívat na to, jaký pes se k vám skutečně hodí a kterým plemenům se raději vyvarovat!
Pes je již od pradávna oblíbeným a důvěrným společníkem člověka. Proces domestikace divokých vlků započal asi před 30 000 lety a v průběhu tohoto období se zvířata žijící s lidmi začala měnit jak fyzicky, tak i geneticky.
Vyvinuli se jedinci, kteří byli menší a kompaktnější než původní vlk, zkrátily se jim čumáky a ohnula ouška. Lidé své společníky začali šlechtit pro různé úkoly a vlastnosti, díky čemuž vznikla rozmanitá plemena. V současné době existuje již zhruba 350 - 400 psích plemen. A každé z nich má svá specifika, která je třeba vzít v potaz! Někteří psi potřebují spoustu prostoru či pozornosti, jiní zase mohou být agresivní, pokud nemají zkušeného majitele. Nikdy si tedy svého psího parťáka nevybírejte jen podle vzhledu! Toto rozhodnutí se vám totiž mohlo vymstít.
Než se tedy pustíte do samotného výběru, přesně si nadefinujte, proč si psa vlastně chcete pořídit. Zkuste si představit, jak by měl váš život s ním vypadat. Vidíte ho jako domácího mazlíčka, který s vámi bude aktivně po celý den a budete s ním sdílet veškeré činnosti, nebo vás láká mít psa spíše venkovního, který bude více samostatný a ochrání vás před zloději?
Kromě funkce psa je třeba myslet na to, s kým bude zvíře sdílet domácnost. Jste single a bude dělat společnost pouze vám? Jste aktivním sportovcem nebo spíše „kavárenským povalečem“? Máte rodinu s malými dětmi, nebo jste již v důchodu? Máte i jiné domácí mazlíčky? Jaký máte na psa rozpočet? Odpovědi na tyto otázky jsou při výběru velmi důležité.
Dále je třeba zhodnotit i váš zdravotní stav. Určitě je dobrý nápad objednat se na alergologii a zjistit, zda nemáte náhodou na psy alergii. Případně si můžete půjčit na pár dní psího parťáka od známých či vyzkoušet dočasnou péči v nějaké pomáhající organizaci. Díky této zkušenosti si také můžete udělat reálnou představu o tom, jaké to je mít psa. A nebojte, pokud nějakou alergickou reakci mít budete, existují i plemena, která jsou víceméně hypoalergenní. (Např. pudl, jorkšírský teriér, maltézský psík, havanese či xoloitzcuintli)
Se psím kamarádem přichází nekonečný boj s chlupy na nábytku a nečistotami na podlaze. Někteří pejsci si při procházce rádi pohrajou v blátě, zaplavou si v řece… Což znamená, že budete muset uklízet někdy i několikrát denně.
Stejně jako vy, i pes potřebuje mít kolem sebe dostatek prostoru. Pokud tedy žijete v malé garsonce, nebude tam dobře ani vám, ani psovi nějakého velkého či obřího plemena. Naopak ale maličkého psa by mohlo stresovat, kdyby měl žít na rozlehlé zahradě.
Pokud jste například aktivní člověk a milujete sport, budete potřebovat psa, který to s vámi uběhne. Naopak pokud ze všeho nejraději relaxujete s knížkou v ruce na gauči, aktivní lovecké plemeno bude s vámi nešťastné. Stejně tak zvažte, pokud jste drobné postavy, zda zvládnete ovládat psa, který váží více než vy.
Někteří psi dají zabrat i zkušenému chovateli, proto pokud jste nikdy psa neměli, určitě se vyhněte agresivním či velmi akčním plemenům. Pes musí svého pána přirozeně respektovat, jinak si bude dělat, co chce. A to může být i nebezpečné.
Když už si uděláte představu o tom, jak velkého psa si můžete pořídit a jaké podmínky mu můžete nabídnout, zkuste dát dohromady i seznam preferovaných vlastností. Podle nich se pak můžete pustit do výběru. Ale pozor - určitě se neorientujte pouze tím, co se o plemenech píše v chovatelských knihách!
Často se stává, že jsou tyto knihy psané chovateli, kteří na dané plemeno nedají dopustit a vynechávají tak problematické části. Je tedy velmi důležité zjistit si i historii vámi preferovaného plemene, tedy z jakého důvodu a pro jaké vlastnosti bylo šlechtěné. Pokud znáte někoho, kdo vašeho vysněného psa má, určitě se ho neváhejte ptát a zkuste společně vyrazit na procházku. Pomoci vám mohou i nejrůznější diskuzní fóra.
Každé plemeno psa má nějaké předpokládané vlastnosti a standardy, dle kterých bude fungovat. Samozřejmě se mohou objevit výjimky, ale pokud například chcete chlupatého parťáka, který vám ohlídá slepice, ovčák pro vás bude téměř sázkou na jistotu. Naopak pejsek loveckého plemena by je skoro jistě hned roztrhal.
Ačkoliv neexistuje žádný univerzální návod, kde byste se dozvěděli, jaký pes je pro vás ideální - záleží totiž, jak jsme již zmínili výše, na více faktorech. Nicméně některá plemena jsou z nějakého důvodu určitými lidmi v určitých životních podmínkách preferována. Máme pro vás tedy několik tipů:
Pes do rodiny s malými dětmi
Původní cena 159 Kč Cena 143 Kč Sleva 10 %
Původní cena 89 Kč Cena 80 Kč Sleva 10 %
Do bytu se především hodí malá plemena psů, jako jsou jorkšírští teriéři, maltézáčci a čivavy, protože nevyžadují tolik prostoru jako větší plemena. Jsou také obvykle méně energičtí než větší plemena a je tedy snazší se o ně starat
Ať už si vyberete jakéhokoliv psa, mějte na paměti, že se jedná o živého tvora, kterému musíte věnovat pozornost a dbát na jeho potřeby. I malého psa, který nevyžaduje tolik aktivity, totiž musíte brát na pravidelné procházky a věnovat nějaký čas společným hrám.