Péče o akvárium před dovolenou
5 min. čtení
Váš košík je prázdný
Nevíte si rady s výběrem? Poradíme vám
V dnešní době je na trhu nepřeberný výběr značek a typů krmení pro akvarijní ryby. Dnes si o nich řekneme něco víc, abyste se při výběru na prodejnách či eshopu lépe orientovali.
Už odedávna byl velice oblíbený způsob krmení tzv. živou potravou. Zpravidla se používaly nítěnky, což jsou larvy pakomárů. Ty jsou vhodné pro téměř všechny druhy ryb, největší využití mají ovšem u masožravých druhů, jako jsou cichlidy. Nepohrdnou jimi ani parmy, nebo některé větší druhy teter.
Živé krmení se dnes ovšem shání podstatně hůře, proto jej ve většině případů nahradilo krmení mražené. V mražené podobě se dají koupit jak již zmiňované nítěnky, tak ale i patentky, které jsou větší a kvalitnější,nebo koretry, což je totéž jen v bílé podobě a tak vodu akvária tolik nešpiní krví. Dále i například artemie, dafnie či rovnou mražený krill, což je krmivo z mořského korýše. Mražené krmivo je velice výživné a ocení je především opět cichlidy, v malém množství se jím ale dají krmit prakticky všechny druhy ryb. Má ovšem jednu nevýhodu a to je, že některé méně kvalitní značky vodu poměrně hodně kalí. V případě patentek, nebo koretry je možné krmivo po rozmražení v malém množství vody přecedit v sýtku, aby bylo „čistější“.
Některé větší druhy ryb, jako je například střikoun lapavý ve svém jídelníčku ocení i živé cvrčky, nebo menší sarančata. Tento způsob krmení se ovšem nedoporučuje slabším povahám, cvrček je totiž při lovu doslova naporcován zaživa. Jsou však druhy ryb, které tuto potravu potřebují, jelikož jsou zvyklé lovit drobný hmyz z hladiny vody.
Sušených krmiv je velké množství, a tak projdeme pouze základní druhy. Nejběžnějším typem sušeného krmiva jsou vločky. Jde o krmivo, které se dá snadno nadrobit a nejčastěji se používá jako krmivo pro všechny druhy živorodek, menší a středně velké tetry a malé parmičky, jelikož je většinou téměř universální. Dalším typem jsou cripsy. To je krmivo na pohled velice podobné vločkám, ale je o něco tvrdší a nedá se tolik nadrobit, takže se jím dají krmit spíše větší ryby.
Granulované krmivo se vyrábí v různých velikostech od drobných, vhodných pro bojovnice pestré, až po větší, které jsou vhodné pro cichlidy, nebo závojnatky. Jeho výhoda tkví v tom, že se nedrobí, ryby jej požírají celé a tak více přispívá k čistotě vody.
I sumečky je třeba nakrmit a pro ty je nejvhodnější krmivo v tabletách, které nejrychleji padají na dno a je pro ně snadné se k nim přichytit ústy. Toto krmivo je vyráběno převážně z rostlinných složek a je možné jim jej zpestřit například listem salátu, nebo i špenátem. Kromě tablet pro sumečky jsou vhodné tablety, které je možné nalepit na sklo a ryby jej postupně ožírají. Tyto tablety jsou velice oblíbené u dětí, protože tak mohou rybky lépe pozorovat. Velice je ovšem ocení například řichavci líbající, nebo většina živorodek.
Typická situace - jedete na dovolenou a nemáte, kdo by se vám o akvárium postaral. Největší chybou by bylo myslet si, že rybičky nakrmíte „dopředu“ a pak už nějakou dobu vydrží. Pokud totiž akvárium překrmíte a na dno napadá příliš krmiva, které nestihnou zpracovat ani sumečci, začne krmivo v akváriu hnít, vytvoří se příliš škodlivých látek nebezpečných pro život ryb a dojde k otravě. Raději rybám pořiďte automatické krmítko, na kterém můžete nastavit jak čas tak i velikost krmné dávky podle počtu rybiček. Pokud nejedete pryč na moc dlouho postačí i víkendové krmivo, které se dá do akvária celé. To se postupně uvolňuje a ryby jej mohou požírat podle potřeby.
Pokud si nebudete jistí, můžete se řídit obrázkem ryb na konkrétním krmivu . Všeobecně však platí, že ryby mají rády pestrou stravu, takže si většinou každá zobne trochu od všeho. Takže šťastnou ruku při výběru a nezapomeňte se řídit pravidlem, že raději krmit častěji po menších dávkách, než to jednou přehnat.