Akvaristika pro začátečníky
10 min. čtení
Akvárium je nejen krásným doplňkem do bytu, ale především také vaším soukromým vodním světem, ve kterém žijí vaše rybičky. A proto je při výběru rostlin a dekorací dobré myslet hlavně na ně. V našem článku vám poradíme, jaké rostliny je do vašeho akvária vhodné pořídit, jak je správně zasadit, a čeho se při vyváření životního prostředí pro rybičky vyvarovat.
Základem dna každého akvária je štěrk, který můžete pořídit i v různých barvách, čímž lze akvárium ozvláštnit. Pokud se ale chystáte do akvária pořídit živé rostliny, nejprve na dno vložte kompletní substrát Tetra Plant Complete Substrate, který obsahuje potřebné živiny. Jako krycí substrát použijte Tetra Active Substrate. Ten totiž vytvoří příjemné půdní klima, které poskytuje větší propustnost vody než klasické štěrky.
Pokud s akvaristikou teprve začínáte a chcete mít o starost méně, můžete do akvária svým rybkám pořídit umělé rostliny, které jim poskytnou přirozený úkryt a budou neustále vypadat hezky. Živé rostliny budou ale samozřejmě vždycky lepší a rybám prospěšnější, jelikož pomáhají v akváriu udržovat stabilní biologickou rovnováhu. Vyžadují však speciální péči v podobě hnojení, zastřihávání, udržování správných hodnot vody C02 či osvětlení.
Před založením akvária je dobré si dobře promyslet množství a rozmístění rostlin, protože později je přesazování rostlin náročnější. Stejně tak naplánujte vzhled akvária včetně dekorací a rozmyslete si, jaké rostliny chcete v akváriu mít. Pro začátečníky jsou vhodné především rostliny druhu Anubias, Microsorum pteropotus, rostliny rodu Cryptocoryne a mechy. Jestliže si pořídíte rybičky, které se rostlinami živí, pak jsou jimi nejvíce ohrožené druhy rostlin, které mají měkké listy a stonky (například. Egeria). Doporučujeme se tedy zaměřit na tuholisté rostliny (například Anubias), které navíc tak snadno neuhnívají jako jiné druhy a nepřidělají vám tak práci s dalším znečišťováním akvária.
Rostliny do akvária je nutné umístit ještě předtím, než pořídíte rybičky. Vyšší rostliny sázejte do zadní části akvária, středně vysoké do středu a nižší rostliny a trávy dopředu.
Živé rostliny do akvária můžete pořídit na naší prodejně Super zoo v košíčcích v minerální vatě, která je vyživuje. Než se však pustíte do samotného sázení, nalijte do akvária vodu do úrovně substrátu. K ruce si také připravte rozprašovač, kterým budete navlhčovat při práci rostliny a pinzetu.
Opatrně odstraňte minerální vatu z rostlin. Ujistěte se, že vám nikde nezůstal ani kousek. Mohlo by totiž později dojít k úhynu kořenů. Na malé částečky doporučujeme využít pinzetu.
Stonkové rostliny vyžadují nejvíce světla, proto je umístěte na nejprosvětlenější místa. Jejich kořeny před sázením zkraťte na 3 cm a otrhejte spodní patra listů. Stonek zasaďte do substrátu pod úhlem 45°. Na pomoc si k tomu vezměte dlouhou pinzetu.
Kobercové rostliny rozdělte na velké množství malých rostlinek. Poté je sázejte jednu po druhé pinzetou několik centimetrů od sebe.
Mechy a rostliny anubias a microsorum přivažte silonovým vlascem ke kamenům a kořenům. Do substrátu je sázet nelze, jelikož by jim uhnívaly kořeny.
Jak jsme již zmínili na začátku, akvárium se může stát opravdu krásným doplňkem do vašeho domova a při jeho výzdobě se fantazii meze nekladou. Můžete tak vytvořit krásné scenérie pomocí nejrůznějších předmětů – od kamenů, skalek a kořenů až po keramické či plastové doplňky v podobě ruin či vraků lodí. Díky dekoracím také akvárium rozdělíte na jednotlivá teritoria pro ryby. Nezapomeňte, že dekorace nesmí mít ostré hrany a v akváriu musí být umístěné tak, aby na jeho obyvatele nespadly.
Jestliže se rozhodnete na výzdobu akvária využít kameny, které jste našli na procházce v přírodě, vyvařte je nejprve ve vařící vodě. Skalky můžete vytvořit z více kamenů nebo je zakoupit v obchodě. Dbejte na to, aby v nich mohly mít rybky úkryty.
Stejně jako u kamenů, i u kořenů, které si přinesete z přírody je třeba být opatrní a pořádně je omýt. Ideálně vylouhovat, aby neobarvily vodu.
Příjemnou vodní atmosféru můžete v akváriu na oko navodit i pomocí tapety či plastikového 3D pozadí. Mezi obvyklé motivy patří klasická modř, kameny, skalky a skály.
Dekorativní předměty vašim rybičkám poskytnou příjemné úkryty a dotvoří atmosféru vašeho akvária. Dejte ale pozor, abyste akvárium příliš nezaplnili.
Vybavování akvária je nejen radostí, ale také je při něm třeba trpělivosti a řádného zvážení a promyšlení veškerých detailů. Raději si počkejte na ten správný akvarijní kořen, nebo rostlinu přímo pro vás, než abyste výběr uspěchali. Krásně vybavené akvárium včetně každého promyšleného detailu by mělo dělat radost především vám akvaristům.