Jak chovat fretku?
5 min. čtení
Váš košík je prázdný
Nevíte si rady s výběrem? Poradíme vám
Fretka domácí je lasicovitá šelma vyšlechtěná z tchoře tmavého. Nejedná se o hlodavce a tak je třeba k ní i přistupovat. Když se rozhodneme pro fretku, jako dalšího člena rodiny, je třeba počítat s tím, že potřebuje prostornou klec, že všude vleze, všechno sebere a také jí musíme věnovat dostatek času. Co tedy fretka ke svému životu všechno potřebuje?
Fretky mají rády prostorné klece, nebo přímo voliéry s více patry. Čím méně času mimo klec jí dáte, tím musí být její příbytek větší. Je možné jej také vyrobit z kusu nábytku, například ze skříně s policemi a to tak, že do dvířek dáme pletivo, do polic vyřežeme díry a vyrobíme schůdky. Tak je možné mít fretčí příbytek jako kus nábytku či přímo doplněk hodící se do bytu. Jestliže se rozhodnete poskytnout fretce příbytek z nábytku, nezapomeňte dřevo řádně upravit, aby si nezadřela do kožíšku třísku.
Na dno klece určitě nepatří podestýlka, ale jen kus látky, který bude této malé šelmičce příjemný na spaní a odpočinek. Ideální jsou v létě stará trika a v zimě staré mikiny, nebo svetry. V případě svetrů častěji kontrolujte zastřižení drápků, může dojít k jejich zachycení za vlnu. Fretky také milují závěsné pelíšky. Ty se dají pořídit v obchodech, nebo i ušít. Stačí vám kus látky ve tvaru čtverce, obdélníku nebo i trojúhelníku a provázky, za které látku pověsíme k horním mřížím klece. Oblíbené jsou z látek i závěsné tunely, protože jsou velice odvážné a prozkoumají každou díru.
Nedílnou součástí je i toaleta. Fretky se už v raném období svého života učí chodit na toaletu od své matky. V době, kdy už si ji nesete od chovatele by to měly umět, ale může se stát, že sem tam udělají svoji potřebu vedle a pak je třeba jim ve výchově pomoci asi jako štěňatům. Toaleta by měla být rohová, protože u nich platí, že čím výš mám bobek, tím jsem větší frajer. Do toalety patří kvalitní podestýlka, která dobře pohlcuje pachy a bude se vám snadno měnit. Příliš se nedoporučuje bentonitové stelivo s vůní, jelikož spousta fretek v zápalu hry do čerstvě vyčištěné toalety vlezou, celou ji rozhrabou, nebo v ní dokonce i usnou. Vhodné jsou silikonové podestýlky, nebo podestýlky pro hlodavce z buničiny či lisovaného papíru.
Na krmivo stačí klasická miska, jako u koček, nebo psů, ale na vodu je lepší napáječka, protože by z misky vodu snadno vylévaly během svých her a pak by neměly zdroj čisté pitné vody. Napáječku doporučuji skleněnou a to z toho důvodu, že vydrží nejdéle a většinou obsahuje i plastovou bójku v podobě mrkvičky, díky které už zdálky vidíte vodní hladinu.
Také je možné fretkám poskytnou hračku, se kterou by si hrály za vaší nepřítomnosti. Velice oblíbené jsou hračky pro kočky ve formě různých míčků a látkových plněných hraček. V tomto případě je však dobré se přesvědčit, že vaše fretka nemá povahu ničitele, který by jakýkoliv míček rozkousal a mohl by jeho částečky vdechnout a udusit se jimi, případně pozřít. Mohlo by pak dojít k ucpání trávicího traktu, což může být velice nebezpečné. Nejoblíbenější hračkou je lidská ruka či noha, kterou loví ze zálohy, nejlépe zpod postele.
Fretky jsou velice přátelská a hravá zvířata a říká se, že kdo si ji jednou pořídí, bude je milovat už navždy. Jejich povaha je tak srdečná jak jen může být a vždy se postarají, aby jejich páníček měl dobrou náladu. Proto se snažte svojí šelmičce věnovat dostatek času, protože ona vám to bude umět několikanásobně oplatit.