Jak kreativně vybavit terárium
10 min. čtení
Váš košík je prázdný
Nevíte si rady s výběrem? Poradíme vám
Dneska se zamyslíme nad tím, jaké dekorace můžeme zvolit do terária. Můžeme jít cestou přírodních dekorací, umělých nebo je navzájem kombinovat. Jednotlivé varianty mají své výhody a nevýhody, své zastánce i odpůrce. Ovlivňujícím faktorem je i typ terária, který zařizujeme.
První variantou je karanténní terárium, které např. použijeme v případě, že si koupíme nové zvíře, které chceme přidat do naší chovné skupinky. Další využití karantény je v případě nemoci nebo zranění našeho stávající chovance. Tento druh terária by měl být zařízen jednoduše a účelně. Neznamená to však, že se musí jednat pouze o skleněnou nádrž, kde místo substrátu použijeme staré noviny. Zvíře potřebuje přirozené úkryty, možnost se ochladit nebo vyhřívat. Pro tyto případy jsou vhodné umělé rostliny, které v případě nutnosti jednoduše opláchneme ve vodě (v případě vydezinfikujeme a řádně propláchneme v čisté vodě) a můžeme opětovně použít. Můžeme použít i živé rostliny (vhodný je např. rychle rostoucí potos), které však po skončení karantény k terarijním účelům dále nevyužíváme.
Pokud se rozhodneme o biotopové terárium, nebudeme s největší jistotou používat umělé rostliny, ale vybereme rostliny živé, které se vyskytují v dané oblasti. K vytvoření biotopového terária je nutné mít alespoň základní botanické znalosti. Nejčastěji chovatelé terarijních zvířat volí zlatou střední cestu. To znamená, že vyberou rostliny, které budou vhodné do terária s ohledem na zálivku a světlo, budou vhodné pro zvířata a budou se líbit. Laik ani nepozná, že vedle sebe rostou bromélie z Jižní Ameriky a kapradiny z Afriky. Takto zařízené nádrže mohou být velice krásné a pestré a velkou část rostlin můžeme sehnat v běžných zahradnictvích nebo hobby marketech. Živé rostliny napomáhají k udržení ideální vzdušné vlhkosti, kořenový systém dokáže velice efektivně čistit vodu (např. v paludáriích) a exkrementy zvířat slouží jako přirozené hnojivo. Často se setkáváme s názorem, že živé rostliny v teráriu jsou mnohem náročnější na údržbu a časem stejně zajdou. Z osobní zkušenosti to nemusí být pravda, vše záleží na výběru vhodných druhů, správné zálivce a dostatku světla. Když je terárium správně založené a poskytneme zvířatům i rostlinám ideální podmínky, nemusíme se o terárium téměř vůbec starat. Jako příklad bych uvedl mé paludárium na drobné pralesničky Epipedobathes Anthonyi. Terárium jsem zakládal před třemi lety, velkou část terária tvoří voda a drobné tůňky, rostou zde mechy, kapradiny a další rostliny bez větších zásahů. Tento malý ekosystém vyhovuje i žabkám, které se zde přirozeně rozmnožují.
Živé rostliny se však nehodí do každého terária. Mohly by se stát potravou býložravých živočichů, a pokud by jejich růst nebyl dostatečně rychlý, brzy by zahynuly. Pokud krmíme živým hmyzem, mohou rostliny sloužit také jako potrava pro cvrčky apod. Také si musíme dát pozor na substrát, v kterém rostliny koupíme. Může obsahovat hnojiva, která nesmí do terária přijít. Proto tento substrát raději oklepeme z kořenového balu a rostlinu zasadíme do „čistého“ terarijního substrátu nebo lignocelu.
Umělé rostliny mají spoustu výhod, ale také nevýhody. Neudržují nám přirozenou vlhkost a nečistí terarijní substrát a vodu od biologického odpadu. Terarijní rostliny mohou vypadat velice realisticky a od těch živých mohou být obtížně rozeznatelné. Dají se snadno opláchnout, mají-li květy, tak kvetou celoročně a můžeme zvolit i druhy, které by neměly šanci k růstu. Umělé rostliny můžeme i velice efektně kombinovat živými rostlinami.
U ostatních dekorací platí vše, co jsme si řekli v předchozích řádcích. Kameny jsou k dostátí v přírodní i umělé variantě (obě vypadají velice dobře), stejně tak i kořeny. U kořenů z přírody je potřeba být opatrný, neboť v nich může být hmyz, který by mohl terarijní zvířata obtěžovat (především mláďata) a mohl by být zdrojem plísní. Proto raději volíme tvrdé dřeviny nebo kořeny z vody. Pokud chceme mít klid a nechceme čekat delší dobu, než se nám terárium zaběhne, tak raději zvolíme kořeny koupené. Na trhu je i velké množství skalek, úkrytů, jeskyní a vodopádů, které jsou přímo určené do terárií. Jsou vyrobeny z netoxických pryskyřic a co je hlavní, tak jsou i mnohem bezpečnější než skalky a kaskády, které si vytvoříme z kamenů (může dojít k jejich sesunutí).
Volba dekorací je pouze na Vás a Vašem vkusu. Na prvním místě by měly být samozřejmě optimální podmínky pro chované zvíře, ale vizuální stránka je také velmi důležitá. Můžete si tak vytvořit terárium podle svých představ. Hlavní je, aby Vám terárium a chovatelství přinášelo radost.
Přejeme hodně chovatelských úspěchů.