SuperZoo

Výběr akvária a méně náročných druhů ryb

Často se stává, že pokud rodiče svým ratolestem nedovolí psa, nebo kočku, chtějí alespoň něco živého, s čím se sice nepomazlí, ale mají pocit, že mají zvířátko. Zpravidla jde o rybičky, nebo želvu. Dnes se budeme věnovat výběru rybiček a vhodného akvária pro úplné začátečníky, kteří chtějí jen menší akvárium s nenáročnými obyvateli.

Úplně nejjednodušší variantou je bojovnice pestrá. Jde o rybu, která je na chov velice nenáročná. Díky svému zvláštnímu ústrojí zvanému labyrint umí dýchat kyslík ze vzduchu a nepotřebuje tedy vzduchování. Nepotřebuje ani topítko, jelikož velice dobře snáší pokojovou teplotu vody. Samci bojovnice pestré, se chovají odděleně, protože na sebe jinak útočí. Je tedy možné chovat pouze jednu rybku. Vhodná jsou akvária s minimálním objemem 20–30 l (i zde platí čím větší, tím lepší). Tento druh rybky sice není příliš náročný na prostor a kvalitu vody, ale v našem zájmu by mělo být poskytnout jim co možná nejlepší životní podmínky.  Více se o jejim chvou dozvíte v tomto článku

Pokud vám jedna rybka v akvárku nestačí a toužíte po plnohodnotném akváriu s více obyvateli, doporučují se pro začátečníky tzv. akvarijní sety. Jde o akvária plně vybavená osvětlením, filtrací se vzduchováním a topítkem.  Většina lidí se snaží volit akvária do 30l a obává se větších rozměrů v domnění, že větší akvárium znamená i více práce. Opak je však pravdou. Čím větší akvárium zvolíte, tím snadněji se v něm udržuje správná biologická rovnováha a tím méně starostí a čištění je třeba. Proto se doporučuje volit akvárium o velikosti minimálně 60l.

Výběr ryb je velice často kamenem úrazu. Ne vždy se totiž shoduje vhodnost ryb s tím, co se dětem, nebo i dospělým líbí. Nezapomínejte, že každá ryba, i když není agresivní, pokud může, tak tu menší prostě spolkne. Proto se do společenských akvárií příliš nedoporučují tolik oblíbené závojnatky. Je to i z důvodu zcela odlišných nároků na chov, než u jiných ryb vhodných do společenského akvária a příliš velkých prostorových nároků v jejich dospělosti.

Oblíbené a vhodné jsou takzvané živorodky. Jde o ryby v různých velikostech a rozličných barvách, které jsou na chov poměrně nenáročné. Do takového akvária lze umístit i některé druhy teter, zde je však třeba dávat si pozor na snášenlivost. V případě parmiček je už výběr značně zúžený, jelikož jde o ryby poměrně rychlé a v některých případech i agresivní, takže se určitě doporučuje dát na radu odborníka.

Pokud si ovšem chcete být jistí svým výběrem, doporučuje se volit takzvané jednodruhové akvárium. Jde o výběr ryb pouze mezi například živorodkami, či tetrami. Pouze jeden druh je opravdu velice mírný a snese se téměř s čímkoliv. Jde o čeleď krunýřovcovitých a sem spadá například ancistrus známý mezi lidmi též jako „přísavka“, nebo „škrabka“.  Je to ryba žijící na dně, která se většinou pohybuje přisátá na skle a mimo jiné požírá řasu ze skla akvária čímž sklo čistí.

Ať už zvolíte jakýkoliv druh ryb a jakoukoliv velikost akvária, vždy dbejte na radu odborníků a nebojte se zeptat. Akvaristika je náročný obor, který se i zasvěcenci učí dlouhá léta a je k němu třeba spoustu zkušeností. 

 

 


Líbil se vám článek? Sdílejte ho dál!

Další články Začínáme s akvaristikou