Pozor na parazity!
5 min. čtení
Váš košík je prázdný
Nevíte si rady s výběrem? Poradíme vám
Pejskům, stejně jako lidem, se na zubech během dne tvoří zubní plak, který je živnou půdou pro bakterie a ukládá do sebe minerální látky, jenž způsobují vznik zubního kamene. A to není jediný problém, se kterým se můžou zuby vašeho psa potýkat. Proto je důležité, abyste je udržovali v čistotě pravidelnou a správnou péčí. Jak na to vám poradíme v našem článku.
Kazy a záněty v dutině ústní nejsou vůbec příjemná záležitost a mohou způsobit spoustu bolesti a zdravotních problémů. Stejně jako u člověka, problémům se zuby se dá velmi snadno předejít čištěním zubů, které psi po většinou snáší docela dobře - hlavně jsou-li na to zvyklí už od mládí. Odměnou za pár minut čištění bude spokojený a zdravý pes.
Zjistit, že se pejskovi v tlamě děje něco bolestivého, není jen tak. Většina psů totiž svou bolest nedává najevo dokud to není opravdu vážné. Je tedy na vás, abyste problém objevili pozorováním jeho chování a odhalili možné příznaky. Mezi příznaky zubních problémů u psů patří:
K čištění zubů vašeho psa budete potřebovat psí kartáček a speciální psí zubní pastu. Nikdy nepoužívejte zubní pastu určenou pro lidi.
Jakmile si pes na kartáček v tlamě zvykne, postupně prodlužujte čas čištění zubů. Nezapomínejte se zaměřit také na jazyk a ústní sliznici. Pokud má pes s nějakým krokem potíže, vraťte se o krok zpět a postupně se opět k problémové části opět dopracujte.
Jestliže pes s kartáčkem bojuje a nedaří se vám ho na čištění zvyknout, můžete pořídit speciální zubní gel, který na zuby pouze nanesete aplikátorem. Některým psům může také vyhovovat lépe kartáček na prst.
Aby čištění probíhalo bez problémů, měl by si na něj váš pejsek začít zvykat už jako tříměsíční štěně (jen musíte být opatrnější, protože psi – v závislosti na velikosti - přezubují mezi 2. - 7. měsícem).
Jestliže pes nemá s čištěním problémy, bylo by dobré z něj udělat každodenní rituál. Postačit by mělo ale i čištění 2–3 x týdně.
Kromě kartáčku si se zubním plakem dobře poradí i dentální hračky, které ho svým tvarem a strukturou pomáhají odstraňovat a zároveň masírují dásně, což je pro psa příjemné. Dále zuby částečně čistí i suché granule, a dentální či přírodní sušené pamlsky. Vyzkoušet můžete i ústní vodu, zubní prášek či sprej pro svěží dech.