SuperZoo

Úprava zobáku a drápků želv

Suchozemská želva je oblíbený mazlíček s velkým potenciálem. Abychom jim však dokázali poskytnout péči, kterou potřebují, jen nutné myslet nejen na ubikaci a její zařízení, na krmivo a kontakt s námi, ale také na úpravu zobáku a drápků.

Proč je to důležité 

V přírodě si želva obrousí zobák přirozeně při přijímání suché a pevné potravy. Co se drápků týče, ty si obrušuje při zdolávání překážek - lezením a šplháním po kamenech, písku, štěrku či skalnatém povrchu. Pokud želvu ale chováme v teráriu, zejména na měkčím podkladu, nemá možnost si je takto obrousit. Pro zkracování zobáku to platí podobně, protože pokud krmíme měkkým krmivem, zobák začne dříve či později přerůstat.  

Co budete potřebovat 

K tomu, abyste své želvičce mohli udělat tyto kosmetické procedury budete potřebovat: 

  • kleštičky na drápky 
  • pilník na nehty 
  • pilník na kov 
  • štípací kleštičky na zobák 
  • desinfekci betadine 

Přerostlý zobák a jeho úprava 

Pokud zobák přeroste, omezuje želvu v příjmu potravy a následky jsou pak samozřejmě fatální, protože dochází k úhynu. Dojít může také k trvalé deformaci nosní části. Úpravy zobáku se není třeba bát, ale pokud si před první úpravou – a platí to i pro drápky – nejste jisti, nechte si správný postup zkušeným chovatelem nebo veterinářem. 

Jak tedy postupovat u zobáku? 

  • želvu opatrně uchopte za hlavou tak, aby nemohla hlavu vsunout do krunýře 
  • vezměte si pilník na kov a pozorně pilujte tak dlouho, dokud se tvar zobáku nezarovná, tj. těsně po úroveň horní čelisti.  
  • u hodně přerostlého zobáku můžete velmi opatrně uštípnout co největší část konce (špičku) zobáku kleštičkami a poté opět zarovnat pilníkem. 

Důležité! Nikdy želvě nevytahujte hlavu z krunýře násilím a hlídejte si také svou sílu stisku během zamezení zastrčení hlavy zpět do krunýře. 

Jak želvě zkrátit drápky 

U drápků platí stejné pravidlo – chce to cvik, ale brzy to zvládnete dělat během pár minut. Dobré je nestřihnout do žilky (je dobře vidět proti světlu), ale zkracujte těsně pod ní. Pokud by se tak stalo, o žádný velký průšvih nejde, ale je dobré se toho pro příště vyvarovat. Drápek začne pravděpodobně trochu krvácet, ale zachovejte chladnou hlavu a ranku vydezinfikujte. Při stříhání drápků si dejte pozor, abyste nožičku nedrželi moc pevně, to by mohlo být pro želvu bolestivé. Doporučujeme si nejprve samotné držení nohy natrénovat – vždy držte pár sekund a intervaly postupně prodlužujte. Želva tak zjistí, že jí nic nehrozí a může se naučit nožku v klidu držet. Aktivnější želvy samozřejmě vyžadují více trpělivosti a obratnosti. Na konec úkonu doporučujeme drápky zapilovat, aby se želva nepoškrábala nebo se drápek neroztřepil. 

Vybavení terária  

Vybavení terária má velký vliv na to, jak často budete želvě stříhat drápky nebo zkracovat zobák. Proto by v teráriu neměla chybět: 

  • sépiová kost pro obrušování zobáku 
  • rozmanitý podklad v teráriu pro obroušení drápků (písek, štěrk, bezpečně umístěné ploché kameny atd.) 


Líbil se vám článek? Sdílejte ho dál!

Další články Želva suchozemská