Jak na chov sklípkana?
5 min. čtení
Váš košík je prázdný
Nevíte si rady s výběrem? Poradíme vám
Než si pořídíte hmyzožravé terarijní zvíře, pak kromě jeho ubikace budete muset vyřešit i jeho stravovaní. Pokud se nechcete spoléhat na to, že se vám několikrát do týdne podaří hmyz nalovit, pak jednou z vašich možností může být pořízení faunariu, ve kterém můžete krmný hmyz uchovávat a zajistíte tak vašemu mazlíčkovi přísun čerstvé potravy bez starostí. I když ale budete hmyz chovat pouze účelově, budete se o něj muset dobře starat, aby byl při podávání zvířeti v té nejlepší kondici. Co jednotlivé druhy hmyzu vyžadují a čím je nejlépe živit se dozvíte v našem článku.
Krmné cvrčky je dobré uchovávat ve vyšším boxu bez horního víka, ale přikrytého jemnou síťovinou, aby nedocházelo k úniku hmyzu. Vhodné je pro chov cvrčků například faunárium Exo-Terra Cricket Pen, jehož součástí jsou i miska na vodu s molitanem, která zabrání utopení hmyzu, miska na krmivo a dvě plastové čtverhranné trubičky, které slouží cvrčkům jako úkryty a zároveň je lze snadněji vyndat a vysypat rovnou do terária aniž by hrozil únik. Před vámi se ale rozhodně neschovají.
Vaši cvrčci na krmení budou dobře prosperovat při teplotě okolo 22–28 °C. Nevyžadují žádné speciální světelné podmínky – naprosto si vystačí s denním světlem. Určitě by se ale jejich box měl nacházet na dobře větraném místě.
Cvrčci si rádi pochutnají na pšeničných klíčcích, otrubách, kukuřičném či pšeničném šrotu, rybí mouce či sušeném mléce. Dále jim můžete dopřát nějaké ovoce či zeleninu, například jablko, mrkev, okurku, cuketu nebo třeba brambory. Ovoce a zelenina skvěle poslouží i jako zdroj vody.
Sarančata můžete uchovávat v plastovém faunariu stejně jako cvrčky. Ideální teplota se pro ně pohybuje mezi 25 -30 °C a je třeba je uchovávat na suchém, dobře větraném místě. Pro osvětlení a topení si vystačíte s reflektorovou žárovkou, uvb kompaktem nebo výbojkou.
Sarančata ze všeho nejvíce ocení ve svém jídelníčku seno, pšeničné klíčky a otruby. V období vegetace jim ale dopřejte také čerstvou trávu, vojtěšku či pampelišky a přes zimu například cuketu, dýni, brambory, mrkev nebo pekingské zelí.
Pro chov larev potemníků neboli moučných červů budete opět potřebovat dobře větratelnou nádobu (opět dobře poslouží faunarium). Můžete využít i jinou otevřenou plastovou či skleněnou nádobu – červi nemohou šplhat, takže vám nikam neutečou. Místo víka vám dobře poslouží síťovina proti hmyzu. Potemníci nevyžadují žádné speciální podmínky, dobře jim bude při pokojové teplotě.
Dno nádoby vložte zmačkaný papír a zasypte ho substrátem složeným z ovesných a kukuřičných vloček a strouhanky. Aby měli potemníci kam naklást vajíčka, rozmístěte do boxu I kousky vlněné látky. Až se červi promění v kukly, přendejte je do jiné nádoby. Stejně tak oddělte kukly od brouků.
Mouční červi si rádi pochutnají na substrátu a dále uvítají suché pečivo, sušené mléko, ovoce a zeleninu. Aby měli dostatek bílkovin, dopřát jim můžete i psí granule.
V závislosti na okolní teplotě a druhu krmení se larvy přemění v brouky během 2–3 měsíců.
Švábi jsou velmi odolný hmyz a jejich chov je velmi snadný. Využít k němu můžete plastové faunarium či akvárium, ale dbejte na to, aby byla nádoba dostatečně zabezpečena proti možnému útěku. Některé druhy švábů dokáží lézt i po hladkém povrchu.
Ideální teplota v nádobě je se pro šváby pohybuje v rozmezí 22–27 °C s vlhkostí 60–70 %. Čím vyšší bude teplota, tím rychleji budou švábi růst. Využít k topení můžete tepelné fólie, topný kabel nebo keramické zdroje tepla. Doporučujeme však zdroj tepla neumisťovat přímo do boxu – to by mohlo švábům uškodit. Nádoba by měla být umístěna na tmavém tichém místě.
Švábům podávejte pšeničné klíčky, otruby, kukuřičný a pšeničný šrot, rybí moučku, sušené mléko a zeleninu a ovoce, které poslouží i jako zdroj vody. Vhodné je například jablko, banán, mrkev, cuketa nebo okurka.
Octomilky jsou delikatesou pro menší druhy terarijních živočichů jako jsou žáby nebo gekoni, ale pochutnají si na nich i mláďata větších druhů. Pro chov nebudete potřebovat více než seříznutou PET lahev, kterou vystelete substrátem.
Pro octomilky připravte substrát z ovesných vloček, džusu a kvasnic.