Nebojte se číst složení krmiv pro psy a kočky
10 min. čtení
Váš košík je prázdný
Nevíte si rady s výběrem? Poradíme vám
Torze neboli přetočení žaludku je jednou z nejčastějších příčin úmrtí středně velkých a velkých psů. Důvodů k jejímu vzniku je celá řada, avšak pokud budete dodržovat určitá pravidla, můžete přetočení žaludku předejít. Jak torze u psa vypadá a jak se jí vyhnout?
K přetočení žaludku u psa může dojít, je-li dlouhodobě špatně krmen. Lékaři vypozorovali, že jsou k torzi náchylnější jedinci, kteří dostávají krmení pouze jednou denně, protože svalstvo jejich trávicí soustavy je ochablejší než u jedinců, kteří jsou krmeni vícekrát denně. Důležité je ale také to, čím svého mazlíčka krmíte. Je třeba dbát na pestrost a kvalitu stravy. Obecně se také doporučuje krmivo jednou začas obměnit. Každé je totiž vyráběno z trochu odlišných surovin, díky čemuž je svalstvo trávicí soustavy nucené více pracovat a tím se i posílí. Ale pozor, změna krmiva má svá pravidla, která je nutno dodržovat. Jinak svému mazlíčkovi můžete způsobit zdravotní potíže. (Jak na to, si můžete přečíst zde.)
Další příčinou torze může být pohyb žaludečních plynů, překrmení nebo i vysoká aktivita hned po krmení.
Torze je velmi nebezpečný stav, který bez rychlého jednání končí smrtí psa, proto je velmi důležité umět prozpoznat příznaky. Mezi hlavní příznaky přetočení žaludku patří zvětšení břicha, které je na pohled ztuhlé a na dotek bolestivé. Následuje zvracení pěny či tekutiny nebo snaha o zvracení, zrychlené polykání a nadměrné slinění. Pes má také zrychlené dýchání, nadměrně pije a trpí nechutenstvím. Později si už můžete všimnout, že jeho dásně zčervenaly nebo naopak zbledly, jeho postoj je shrbený, i v poloze leže. V sedě i leže dělá nezvyklé pozice, svíjí se a často si lehá tak, že má předek na zemi a zadek nahoře. Dále si můžete všimnou, že se pes snaží skrývat, je apatický a celkově se chová jinak.
Tyto příznaky se objevují v popsaném pořadí a následují rychle po sobě. Čím dříve torzi odhalíte, tím větší má pes šanci na přežití. V případě, že máte podezření, že je s vaším mazlíčkem něco v nepořádku, urychleně vyhledejte veterináře, který provede vyšetření a v případě nálezu psa ihned operuje. Úspěšnost operace závisí na stadiu torze, ve kterém ji pes podstoupí.
Jak jsme již zmínili výše, torze žaludku se dává do souvislosti s krmením. Zde je několik zásad, které je třeba dodržovat, abyste snížili riziko vzniku:
1. Krmivo podávejte psovi alespoň dvakrát denně.
2. Granule je lepší podávat namočené. Ideálně je před podáváním zalijte teplou vodou.
3. Snažte se psovi zabránit, aby krmení zhltal. Pomocníkem v tomto případě mohou být protihltací misky.
4. Nekrmte psa těsně před spaním – k torzi nejčastěji dochází v noci.
5. Nekrmte psa několik hodin před jízdou autem.
6. Nekrmte psa hned po výrazné pohybové aktivitě – počkejte alespoň 1 hodinu.
7. Alespoň 2 hodiny po jídle nechte psa odpočívat a nenuťte ho k pohybové aktivitě.
8. Dávejte pozor, abyste psa nenechali jíst zkvašenou potravu. I proto je lepší krmit po menších dávkách, aby se zvlášť v létě krmivo v misce během dne nekazilo.
9. Dávejte pozor, aby granule nebyly umístěny na přímém slunci. Tuk obsažený v granulích se takto kazí.
K torzi jsou náchylní především psi starší 5 let středních a velkých plemen s hlubokým hrudním košem a ochablými tkáněmi. Tato doporučení mohou výrazně snížit šance, že u vašeho pejska k přetočení žaludku dojde, avšak je třeba i tak psa pozorovat a v případě, že si povšimnete jednoho z výše uvedených příznaků, na nic nečekejte a vyhledejte veterinární pomoc.