SuperZoo

Tipy, jak zvládnout problémy se žlázkami u psů

Všimli jste si, že když váš pejsek na procházce spatří jiného psa, ihned mu začne očuchávat oblast pod ocáskem, kde se nachází anální žlázky? Tyto malé váčky jsou běžně naplněné zapáchajícím sekretem, který pejsci využívají k zachování pachové stopy při kálení. Bohužel je ale mohou také pěkně potrápit, a proto se na ně zaměříme v tomto článku a povíme si, jak problémy si nimi řešit.

Jak poznat, že má váš pejsek problémy se žlázkami 

Zdravé anální žlázky pejska nebolí, jsou měkké a sekret z nich odchází společně se stolicí. Podoba sekretu se může lišit a obvykle je vše v pořádku, pokud je hustý, tmavý, vodnatý, průsvitný nebo hutný. Někteří pejsci ale tvoří tohoto sekretu více, než potřebují nebo je příliš hustý, což může způsobit zdravotní komplikace. K problémům jsou také náchylnější ti jedinci, kteří mají žlázky uloženy hlouběji, než je obvyklé.  

Žlázky nemocného pejska jsou ucpané, a proto jsou na omak tvrdé a bolestivé. Kromě výše zmíněných důvodů se na nedostatečném vyprazdňování žlázek může podílet: 

  • Nevhodná strava 
  • Častá, nedostatečná stolice 
  • Zácpa nebo průjem 
  • Nedostatek pohybu 
  • Alergie či potravní hypersenzitivita 

Pokud má váš pejsek se žlázkami obtíže, poznáte to na jeho chování. Nejčastějším projevem je tzv. sáňkování, které sice na první pohled vypadá zábavně, ale ve skutečnosti může být zoufalým pokusem vašeho mazlíčka zbavit se nashromážděného sekretu třením konečníku o podlahu. Dále se nemocní pejsci olizují, škrabají či okusují u kořene ocasu, často ho zvedají a mohou se objevit i kožní problémy v okolí beder. V neposlední řadě se u něj objeví bolest při vykonávání potřeby.  

Všechny tyto změny v chování psa mohou samozřejmě signalizovat i jiný problém, ale v každém případě na nic nečekejte a zajděte k veterináři. Pokud se vaše podezření na přeplněné žlázky potvrdí, lékař pejskovi uleví během pár minut. Jestliže problém necháte „vyhnít“, může dojít i k prasknutí žlázek a poškození organismu psa.  

Jak se problémy se žlázkami řeší 

Léčba ucpaných žlázek se odvíjí podle míry závažnosti. Lékař žlázky vypláchne nebo může předepsat lokální terapii či systémová antibiotika a analgetika na bolest.  

U pejsků, kteří mají k ucpávání žlázek tendence, je dobré nechat žlázky jednou za měsíc lékařem vyčistit. V tomto ohledu mu můžete pomoci i vy sami, ale rozhodně se do čistění nepouštějte bez předešlé konzultace s lékařem! Tato procedura sice není nijak složitá, ale nejprve si ji nechte ukázat a pořádně vysvětlit. Připravit se také musíte na obrovský zápach, který se při čištění ze žlázek uvolňuje. V případě častého opakování nemoci je dobré zvážit chirurgické řešení. Operace je však poměrně finančně nákladná a přistoupili bychom k ní pouze v případě, že nic jiného nepomáhá.  

Jak problémům se žlázkami předejít 

Jak jsme již zmínili výše, někteří pejsci mají k ucpávání análních žlázek fyzické predispozice, přesto něco málo pro svého pejska můžete udělat. Nejlepší prevencí je kvalitní krmivo šité na míru konkrétnímu psovi a dostatek pohybu v rámci jeho temperamentu a zdravotních možností.  

Preventivní vymačkávání žlázek u psů, kteří nejeví žádné problémy nedoporučujeme! Taková činnost žlázky stimuluje k další tvorbě sekretu. U psů, kteří na problémy s análními žlázkami trpí, je frekvence vymačkávání individuální v řádu měsíců (dle doporučení vašeho veterináře). 

Věnujte svému mazlíčkovi dostatek času a pozornosti, všímejte si jeho chování a veškeré nesrovnalosti řešte včas. Jedině tak se váš pejsek vyhne nepříjemnému problému, který mu zbytečně bude působit bolest a stres.  


Líbil se vám článek? Sdílejte ho dál!

Další články Veterinární poradna pro psy