Zatoužili jste mít doma kousek deštného pralesa nebo polopouště? Fascinuje vás život terarijních zvířat? Pokud zní odpovědi na tyto otázky ANO, tak gratulujeme, jste na cestě stát se teraristou. Poradíme vám, jaké terárium zvolit a jak ho zařídit tak, aby se v něm zvíře cítilo co nejlépe a vy se tak mohli kdykoliv pokochat svým malým kouskem exotiky.
Výběr vhodného biotopu a zvířete

Před pořízením terária musíte zvážit, jaký prostor na terárium máte. Podle toho je potřeba promýšlet:
- Jaké zvíře si budeme chtít pořídit? Každé zvíře má své specifické potřeby a těch je nutné se při zakládání terária bezpodmínečně držet.
- Máte čas se o zvíře starat? Co se bude dít s teráriem během vaší dovolené?
- Většina druhů se živí hmyzem nebo živými zvířaty. Zvládnete své zvíře/zvířata nakrmit cvrčkem, švábem, červem nebo živou myší?
- Nákup terária, terarijní techniky a zvířete samotného něco stojí. Pak je potřeba počítat s pravidelnými výdaji za krmivo a další potřeby pro zvíře, ale také s výdaji nárazovými, které mohou být nemalé. Mezi ty patří veterinární výdaje a nákup nové techniky (náhrada za poškozenou, inovace atd.).
Prvotní úvahy máte tedy za sebou, tak si pojďme představit rozdělení terárií podle základních biotopů:
- Tropické. Pro tento typ je typická vyšší vlhkost, dostatek kořenů, případně lián. Tropická terária bývají situovaná na výšku, neboť živočichové, kteří tropické lesy obývají jsou především šplhaví. Živé rostliny dotvářejí tropické klima a udržují vlhkost. Podestýlka musí dobře vázat vodu, nesmí však plesnivět. Nejčastěji se používá lignocel. Vlhkost se v tomto typu terária drží kolem 70-80 %.
Příklad vhodných živočichů: chameleon jemenský, leguán zelený, felsuma madagaskarská, gekoni, žáby, různí bezobratlí
- Pouštní. Pouštní terárium se vyznačuje vysokou teplotou a nízkou vlhkostí (přes den kolem 40 %, v noci až k 80 %) a bývají situovaná na délku s větší plochou dna. Přes den je teplota minimálně 30 stupňů (podle nároků zvířete), přičemž v noci se nechává teplota klesnout na pokojovou teplotu. Nejdůležitějším faktorem je dostatek světla a zmiňovaná teplota, neméně důležité je, aby zvíře mělo v teráriu úkryt a prostor ke šplhání. Terárium je potřeba večer rosit.
Příklad vhodných živočichů:agama vousatá
- Subtropy mírného pásu. Imitace polosuché oblasti s větší vlhkostí vzduchu (60 - 90 %). Terária se mírně liší dle nároků chovaných druhů, nicméně vytváří se terasy z plochých kamenů, větve a rostliny. Dno se vytváří ze směsi písku a rašeliny.
Příklad vhodných živočichů: většina druhů hadů, některé druhy želv
- Akvaterárium (paludárium). Terária, která kombinují akvárium se souší. Výška vodního sloupce nebývá moc vysoká, neboť ne každý druh, který potřebuje vodní část, je dobrý plavec. Vždy je velmi důležité zajistit plynulý přechod z vodní části na souš. Jako substrát se dá na dno nádrže použít akvarijní štěrk, na suchou část použijeme například lignocel. Vrstvu štěrku je vhodné oddělit tkaninou, která zabrání ve smíchání s kokosovou drtí.
Příklad vhodných druhů: želva nádherná, žáby, agama kočinčinská
Péče o terarijní zvířata
Každodenní péče - správná péče od začátku
Alfou a omegou spokojeného zvířete je správná péče. U terarijních zvířat to znamená, že se do terária umisťuje taková technika, která jim co nejvíce přiblíží jejich přirozené podmínky (výhřev, mlhovač atd.). Snažíme se také co nejvěrněji napodobit přirozené prostředí, kterého docílíme vhodně zvolenou dekorací (rostliny, kameny, písek apod.) dle daného biotopu.
Čím krmit?
Ať už je vaše vysněné zvíře býložravec, všežravec či se živí nektarem nebo výhradně jen hmyzem, vždy si dopředu zjistěte, co do jídelníčku konkrétního zvířete patří. Jídelníček se poté snažte udělat co nejpestřejší.
Význam vitamínů a doplňků
Krmivo doplňujeme o vitamíny v sypké formě – obalujeme nejčastěji hmyz, ale také zelené krmivo. Vitamíny slouží ke zkvalitnění života vašich terarijních mazlíčků a jejich přidávání je nezbytné. Přidává se nejčastěji komplex vitamínů a minerálů nebo vápník. Hmyz obalujeme tak, že jej uchopíme terarijní pinzetou a obalíme ho v prášku. Zelené krmivo poprášíme, pokud možno rovnoměrně, tenkou vrstvou.
Rosení aneb je libo spršku?
Rosení terária nebo přímo zvířete je především pro tropická zvířata důležitá denní rutina, kterou si velmi užívají. Nejvhodnější voda je měkká voda, v případě rosení tvrdou vodou se v teráriu vytvoří usazeniny, které jdou špatně odstranit.
Zařízení terária krok za krokem

Nyní zde popíšeme obecný postup založení terária. Jak už bylo několikrát řečeno, terárium vybavujeme podle potřeb konkrétního zvířete.
- Nejprve terárium zevnitř omyjeme šetrným mycím prostředkem.
- Nejdříve instalujeme pozadí. Máte tři možnosti – některá terária mají již pozadí instalované, je potřeba ho dokoupit nebo si ho můžete vyrobit sami (případně si ho nechat vyrobit na míru).
- Přidáme substrát. Volíme kvalitní substrát a při výběru písku vybíráme takový, který má nízkou prašnost a neobsahuje ostřejší kamínky.
- Instalace kořenů, větví a kamenů. Dekoraci vkládejte tak, aby byla v teráriu na pevno a nemohla zranit zvíře. Např. aby kámen byl zasazen pevně a nemohl se tak uvolnit a eventuelně zvíře zavalit nebo jinak zranit. V teráriu se vyvarujte pro zvíře nebezpečných dekorací!
- Zasazení rostlin. Zasazujeme je do tzv. kapes nebo přímo do vhodného substrátu.
Nyní před sebou máte založené terárium, které již čeká na svého obyvatele.
Pravidelná údržba terária
Co vše patří do pravidelné údržby terária?
- Odstraňování nečistot a výkalů z terária. Některé druhy, zejména ty tropické, vykonávají potřebu do bazénků a nádrží. Zbytky krmiva odstraňujte do 24 hodin.