Jak lépe zvládnout Silvestra se psem?
10 min. čtení
Váš košík je prázdný
Nevíte si rady s výběrem? Poradíme vám
Stres je reakce organismu na mimořádné podmínky (zátěž). Již samotné slovo stres v nás evokuje něco negativního, ale ne každý stres je špatný a škodí. Existuje stres, který posouvá k lepším výkonům a může psa dokonce i bavit (např. na závodech, kdy tělo produkuje adrenalin). V našem článku se ale zaměříme na ten typ stresu, který má na zvíře negativní dopad.
Zatímco sami na sobě stres poznáte hned díky bušení srdce a nepříjemnému pocitu kolem žaludku, u mazlíčka, který vám nemůže slovně sdělit, že mu není dobře, to není vždy jednoduché. Psi sice neumí mluvit lidskou řečí, ale je povinností každého majitele umět číst řeč svého psa a stres na něm poznat ještě dříve, než začne mít vážnější vliv na jeho psychiku (např. třes, apatie), fyzické zdraví (střevní potíže) nebo vypukne nežádoucí chování (reaktivita, agresivita).
Abyste u svého psa odhalili první signály počínajícího stresu, musíte se naučit rozpoznávat jeho postoje a odlišnosti v chování, které předcházejí štěkání, vrčení či kousání. Je třeba si uvědomit, že stejně jako my, i psi mohou trpět stresem jak akutním, tak i dlouhodobým. Spouštěčů stresu je mnoho, symptomy však bývají jednoznačné a s trochou tréninku oka je pozná na svém psovi každý, ale vždy je nejprve nutné vyloučit zdravotní problém.
Obecně můžeme říci, že stres (nebo mnohdy stres doprovázející bolest) lze u psa poznat jestliže se začne zničehonic projevovat jinak, než je jeho obvyklé chování.
Pokud pes zažívá stres, může se stát nebezpečným sobě i okolí, proto je potřeba se ho snažit uklidnit co nejdříve. Pro dlouhodobější a preventivní účinky můžete vyzkoušet nejrůznější zklidňující přípravky, které ale sami o sobě problém nevyřeší, proto je třeba je kombinovat s vhodným tréninkem.
Původní cena 499 Kč Cena 449 Kč Sleva 10 %
Původní cena 209 Kč Cena 188 Kč Sleva 10 %
Klidně a rozhodně. Dejte mu najevo, že situaci máte plně pod kontrolou a že vám může důvěřovat. Nejhorší, co můžete vystresovanému psovi udělat je to, že ho začnete utěšovat. Pes vycítí i z vás nejistotu a pozná, že se opravdu děje něco špatného a vaše konějšení celou situaci jen zhorší. Jednejte vždy podle nastalé situace a podle míry stresu. S mírně vystresovaným psem se dá ještě pracovat (ideálně na pozornosti směrované k vám), ale těžší případy doporučujeme vždy řešit s odborníkem.
Každý pes je jiný a děsí ho různé věci, přesto jsou situace, které způsobují stres většině psů a můžete na ně svého mazlíčka předem připravit nebo podniknout kroky, které stres zmírní. Toto jsou nejčastější situace, se kterými se může během života váš pes setkat:
Nový majitel a nový domov – to je situace, která stresuje úplně všechny mazlíčky. Už samotný převoz může zvířeti způsobit velké trauma (záleží ale na povaze konkrétního psa), proto dbejte na to, aby byla přepravka dostatečně velká a vystlaná dekou, která je cítit matkou a sourozenci. Pokud je to možné, snažte se omezit okolní hluk a zbytečné zastávky po cestě.
Ačkoliv psi jsou adaptabilní zvířata a většinou nemají problém se změnami, pokud je s nimi jejich milovaný páníček, pro citlivější jedince může znamenat stěhovaní stres a v novém prostředí se mohou např. projevovat destruktivně. Pes najednou opustí vše známé a zůstává napospas nejistotám nového prostředí. V této situaci je třeba silné pouto s majitelem, které mu pomůže neklid ze změny překonat co nejdříve zvykat, až začnete nový život, ale váš pejsek ze stěhování nadšený pravděpodobně moc nebude. Doporučujeme s balením věcí začít dříve a postupně tak psa zvykat na to, že se něco děje. V den stěhování ho držte co nejdále od toho všeho chaosu a do nového bytu ho přemístěte až poté, co vše odstěhujete a připravíte. Poté ho nechte, ať si sám svým tempem nový domov prozkoumá a vše očichá. Hlavně na něj netlačte. Zvykání na nový domov bude pro psa určitě snazší v případě, že pozná známý nábytek či jiné předměty, na které byl zvyklý ze starého bytu.
Než se vydáte na delší cestu autem či vlakem, musíte svého psího kamaráda na dopravní prostředky nejprve zvyknout při kratších výjezdech, a to ideálně již od štěněcího věku. Psi zvyklí na cestování od útlého věku ho většinou milují a těší se na další nová dobrodružství.
Čekání v ordinaci a samotné vyšetření u lékaře si neužívá snad nikdo, a zvláště zvířata, která mají tušení, že se jim něco bude dít. Důležité je, abyste byli v klidu i vy, protože vaši nervozitu váš mazlíček velmi snadno vycítí a rozruší ho. Mluvte na něj klidným hlasem, hlaďte ho. Je-li při návštěvě veterináře pejsek vždy roztřesený, kňučí nebo dokonce zvrací z nervozity, domluvte se s veterinářem na postupném tréninku, kdy budete ordinaci navštěvovat bez vyšetření, kdy se personál s vaším pejskem pomazlí, pohraje a dá nějakou tu dobrotu. V obdobném duchu by pak měla probíhat samotná návštěva za účelem vyšetření, očkování či jiného zákroku. Má-li pes i přesto potíže a je ve stresu, dohodněte se s veterinářem na užívání přírodních zklidňujících prostředků (spot-on, tablety atd.)
Začíná to již začátkem prosince a silvestrem to nekončí. Děsivé zvuky petard a raket jsou nepříjemné i nám lidem, a to nemáme tak citlivý sluch. Zvláště v den oslav Silvestra se váš mazlíček může domnívat, že je konec světa, proto ho vyvenčete dříve, než začnou první rány a ohňostroje. Při procházce mějte psa neustále na vodítku a snažte se ji příliš neprotahovat. Jak co nejlépe zvládnout tento den se můžete dočíst v článku Školy Super zoo.
Problematika stresu u psů je obsáhlá a u těžších forem stresu vždy doporučujeme konzultaci s kvalitním odborníkem na chování psů.
Původní cena 209 Kč Cena 188 Kč Sleva 10 %
Původní cena 479 Kč Cena 431 Kč Sleva 10 %
10 min. čtení