SuperZoo

Stres u domácích mazlíčků

Stejně jako my, také zvířata mohou být ve stresu a trpět. Mazlíčci však neumí říct nahlas „mám strach“. Řekneme vám tedy o nejtypičtějších stresových situacích, při kterých byste měli více sledovat chování vašeho mazlíčka. Také poradíme, jak vašemu zvířátku nejlépe pomoci se se stresem vyrovnat.

Příchod do nového domova

Jednou z nejčastějších stresových situací pro zvíře je, když si jej nový majitel odnáší domů. Toto platí pro veškeré druhy zvířat od ptactva přes hlodavce až po štěňata a koťata. Pro všechny je velkým stresem, když jsou předváděna, odchytávána, umístěna do přepravky a převážena na nové zcela neznámé místo. Zásady přepravy drobných zvířat jsou vždy stejné. Prostorná přepravka bez vybavení, pouze noviny nebo jednoduchá gáza na dně a držet zvíře spíše v šeru a tmě. Také se pokuste co nejvíce zamezit okolním ruchům. Čím méně vystrašené zvířátko vidí ze svého okolí, tím je klidnější.

Po přenosu domů umístěte otevřenou přepravku do klece a nechte zvíře, aby si samo vlezlo do nového domova, v klidu si jej očichalo a prozkoumalo. Až po pár dnech, když si zvykne na svůj nový domov, pracujte na tom, aby si zvyklo i na vás. V případě štěňat a koťat postupujte podobně. Do jejich nového domova je převážejte rovnou, pokud možno bez zbytečných zastávek po nákupních centrech a jiných rušných místech. Doma je nechte, aby si sami prozkoumali své nové teritorium. Pokud máte malé děti, vysvětlete jim, že jejich nový kamarád si musí nejprve zvyknout, než si s nimi začne hrát.

Změna prostředí

Podobně zvířata reagují na jakoukoliv změnu prostředí, Kterou může být například stěhování. Nejprve tedy přestěhujte veškeré vybavení a až na konec svého mazlíčka. Pokuste se během chaosu, který při těchto akcích bývá, držet zvíře stranou a vzít jej do nového bytu až naposledy. Vždy jej nechte, aby si sám v klidu nové teritorium prošel a očichal.

Cestování

Během cestování také hrozí riziko stresu. V případě drobných zvířat, které přenášíte v přepravkách, platí stejné pravidlo, jako při nákupu nového zvířete. U psů je to trochu jiné. Pro takovéto případy doporučujeme psy na cestování zvykat, aby byli v klidu, až budou muset absolvovat nějakou delší cestu. Už od štěněte je proto zvykejte na přítomnost lidí v dopravních prostředcích, ruch z aut a autobusů a také na případnou jízdu autem.

Návštěva veterináře

Nikdo neví, jak to dělají, ale většina psů a koček jednoduše pozná, když jdou k veterináři. Reakce bývají různé, od třesu celého těla po odmítání spolupráce, kňučení a zvracení z nervozity. Snažte se vašemu miláčkovi dodat klid tím, že vy sami nebudete nervózní, budete na něj mluvit klidně a občas jej pohladíte, jakoby se vůbec nic nedělo.

Pokud je váš pes hodně nervózní, vyvarujte se podávání pamlsků před cestou. To platí o dalších zvířatech. Na trhu jsou preparáty, které dovedou zvíře uklidnit a některé z nich jsou pouze na přírodní bázi. Pokud je stres opravdu výrazný, můžete vyzkoušet podání takového preparátu.

Silvestrovské oslavy

Stejné preparáty je možné využívat také při oslavách silvestra. V takových dnech vrcholí vzrušení a napětí. Zvířata jsou v takových situacích velmi sensitivní, a protože neví, co se děje, mohou být také pod vlivem stresu. Když tuto nervozitu završí hluk z oslav a bouchání petard a ohňostrojů, mohou to považovat za úplnou apokalypsu.

Proto je dobré dodržet pár jednoduchých pravidel. Psy vyvenčete vždy před půlnocí, než vypukne maraton ohňostrojů. I v případě poslušných jedinců, mějte svého mazlíčka na vodítku a dobře jej sledujte. Mohlo by se stát, že se vyleká a uteče i přes to, že jindy je velmi poslušný. Doma mu dejte prostor, kam by se mohl schovat. Někteří psi si zalezou do skříně, nebo za sedačku. Pokud víte, že bývá hodně vystresovaný, vyzkoušejte podání již zmiňovaného preparátu proti stresu.

Projevy strachu

Reakce zvířat na stresové situace jsou různé. Ryby se po transportu mohou osypat a dostat tzv. „krupičku“. Malé druhy ptactva zprudka a rychle dýchají, kočky hlasitě mňoukají a králíci dupou. Ať už máte jakékoliv zvíře, doporučujeme si o něm zjistit vše včetně toho, jakým způsobem se u nich strach projevuje. Ať udělá v tomto případě cokoliv, nikdy jej za jeho reakci netrestejte. Spousta psů ze strachu udělá loužičku, za kterou vlastně sami nemohou.


Líbil se vám článek? Sdílejte ho dál!

Další články Pravidelné péče o psa