SuperZoo

Somálská kočka

Somálská kočka je vlastně habešská kočka s delší srstí, takže si zachovává půvab, inteligenci a eleganci své blízké příbuzné.

 

Země původu: Kanada 

Klasifikace FIFE: Skupina III – Krátkosrsté a somálské kočky  

Historie v kostce 

Somálská kočka má stejný původ jako kočka habešská, ze které pochází. Když byla habešská kočka uznána FIFE roku 1949, byla uznána právě jen ona, jakožto krátkosrstá varianta i přes fakt, že se sem tam dlouhosrstá koťata jednou za čas ve vrzích objevila – dodnes však není jasné, jak se gen pro dlouhou srst do genofondu habešky dostal. V 60. letech 20. století se však cíleným chovem dlouhosrsté varianty začali v Kanadě zabývat chovatelé koček Ken McGill a Don Richings, je tedy jasné, že název „somálská“ odkazuje spíše na podobnost s kočkou habešskou než na zemi původu. FIFE plemeno uznala roku 1981.  

Povaha 

Stejně jako kočka habešská je somálská kočka taková kočičí asistentka, která ráda sleduje své lidi na každém kroku. Je to kočka se střední aktivitou, která však potřebuje dostatek pohybu, a tudíž kočičího nábytku pro šplhání, lezení a pozorování ruchu kolem. Má rada tělesný kontakt, je mazlivá a vyniká také inteligencí a vynalézavostí. Nerada je sama, proto je dobré pořídit kočky spíše dvě, pokud trávíte více času mimo domov.  

Péče o srst 

Somálská kočka nemá srst náročnou na údržbu, postačí jednou za dva týdny dobře prokartáčovat. 

Zdraví 

Zdraví těchto koček je obecně dobré, jen je dobré určitě větší pozornost věnovat péči o ústní dutinu. Somálky jsou náchylné na tvorbu zubního kamene a záněty dásní. Stejně jako u habešských, tak i u somálských koček se vyskytuje dědičné, hemolytické onemocnění deficit pyruvátkinázy.  


Líbil se vám článek? Sdílejte ho dál!

Další články Krátkosrsté a somálské kočky