SuperZoo

Socializace psa

Pes je nejlepší přítel člověka, to ví každý. Je pro nás kamarádem, který nás miluje více než cokoliv jiného, jezdí s námi na dovolené, sportují, někteří s námi chodí do práce a v současnosti snad už není aktivita, ve které se pes neobjevuje. Ale pro hezké soužití se psem, jak už to bývá, jen láska nestačí. Abychom si mohli veškeré momenty vychutnávat se svým psem je nutné, aby byl pes již od štěněcího věku řádně socializován.

Pes je nejlepší přítel člověka, to ví každý. Je pro nás kamarádem, který nás miluje více než cokoliv jiného, jezdí s námi na dovolené, sportují, někteří s námi chodí do práce a v současnosti snad už není aktivita, ve které se pes neobjevuje. Ale pro hezké soužití se psem, jak už to bývá, jen láska nestačí. Abychom si mohli veškeré momenty vychutnávat se svým psem je nutné, aby byl pes již od štěněcího věku řádně socializován.  

Co je to socializace? 

Socializace je součást výchovy psa. Je to proces, při kterém se pes učí správnou interakci s lidmi, psy a různými situacemi, které ho za život potkají. Během socializace svého psa vystavujete co největšímu množství nových, neznámých věcí. Do socializace ale patří také naučení psa určitému omezení, manipulaci, jak zvládat změnu prostředí atd. Učí se objevovat celý svět. Nejčastěji se se socializací setkáváme u štěňat (to nejdůležitější pes musí poznat v prvních 16-ti týdnech svého života).  

Kdy je učení efektivní? 

Každá situace, se kterou psa seznamujete by měla být krátká a pozitivní. Pes by měl být dobře naladěný a mít o interakci zájem. Jedině v takovém případě bude mít socializační činnost smysl s bude efektivní. Pejska odměňujte a mluvte na něj klidným hlasem, do ničeho ho nenuťte. V opačném případě je nutné činnost ihned ukončit a pokračovat později nebo druhý den. Vystresovaného psa nikdy nelitujte, přehnaně neuklidňujte nebo neberte do náručí, tím jen vše zhoršíte. Buďte mu oporou a zůstaňte v klidu. Velmi odměňujte udržování kontaktu s vámi. Pokud při nějaké situaci pes nevnímá a vypíná, vraťte se o krok zpátky.  

Proč je socializace štěněte důležitá 

Během období socializace by měl váš pes poznat všechno, s čím se bude v pozdějším životě setkávat. Pokud je vaším snem vychovaný společník, kterého můžete vzít kamkoliv, ale socializaci nedáte příliš velký důraz nebo něco pokazíte, přijde zklamání v podobě vystresovaného a nevychovaného psa a vy budete muset některé věci, možná i dost složitě, časem napravovat. Pokud například svého pejska řádně neseznámíte s jinými psy, zaděláváte si na problém, protože z takového psa může vyrůst reaktivec. O reaktivním chování psů si přečtěte v našem článku zde. Řádná socializace má pozitivní vliv na chování psa, jeho psychickou pohodu a radost ze života. 

Socializace začíná již u chovatele 

Socializace začíná už u dobrého chovatele psů. A tím myslíme chovatele psů s průkazem původu – ne množitele. Jen kvalitní chovatel, které své psy miluje jim poskytne takový start do života, který potřebují a jakmile to půjde, seznámí je s ostatními psy, dětmi a dalšími lidmi. Od 7. týdne probíhá tzv. fáze vtiskávání, kdy štěně získává první zkušenosti se světem a vystavuje se různým sociálním podnětům. Velkou roli v tom hraje fena – matka, která štěňata učí, kde je ve smečce jejich místo a jak komunikovat s ostatními. Proto je kladen velký důraz na výběr chovatele i chovné jedince. Ten největší kus práce ale samozřejmě čeká na nového majitele. Když si domů přinese štěně, je to jako by si přivezl nepopsaný kus papíru. Pes bude přesně takový, jakého si ho vychováme. To není jen klišé, na které apeluje spoustu (nejen) chovatelů, ale holý fakt. 

S čím vším psa seznámit? 

  • s cizími lidmi - s lidmi se váš pes bude setkávat všude a po celý život. Je potřeba psa zvyknout na děti, ženy, muže různého stáří a výšky, v čepici, pláštěnce, s kočárkem, s deštníkem, v tmavých brýlích nebo na vozíku či s jiným postižením. Nezapomínejte ani na lidi, kteří chodí o berlích, cyklisty, dále různé etniky  
  • s ostatními psy – při seznamování s cizími psy dbejte na to, abyste své štěně seznamovali s klidným, vychovaným dospělým psem/psy, ideálně podobné velikost na začátek. Vyvarujte se návštěvě tzv. školek pro štěňata, kde se vypustí štěňata různých velikostí a povah na volno a to je ten okamžik, kdy se zadělává na průšvih. I když svého psa budete seznamovat s jinými psy, nikdy nedopusťte, aby jiní psi pro něj byli zajímavější než vy. Štěně můžete začít seznamovat s jinými psy, které znáte (ne s náhodnými psy v parku na procházce) po aklimatizaci v novém domově a dokončeném očkování. Seznamování musí být vždy přirozené a nenásilné, s tím, že musíte dbát na bezpečnost a pohodu svého štěněte. Doporučujeme seznamovat s co největším spektrem plemen (obří plemena, ale i miniaturní nebo krátkonohá a plemena s krátkým čumákem). 
  • s ostatními zvířaty – domácí mazlíčci, na statku, zvířata v zoo, divoká zvěř. Nikdy nenechte psa honit zvířata, skákat nebo na ně štěkat či je jinak obtěžovat.   
  • s různými situacemi – veterinář, jízda autem, koupání ve vaně, jízda dopravními prostředky (autobus, vlak, případně metro, tramvaj), ohňostroj, petardy, fotbalový zápas, restaurace, ruch ve městě, na nádraží (lidé, zvuky, spoustu pachů), přenášení (to se bude hodit v případě operace a následné jízdy autem) a spoustu dalších situací, které vás jen napadnou.  
  • s různými povrchy – písek, štěrk, kameny, dlažba, plovoucí podlaha atd. 

Socializace staršího psa 

Socializovat můžeme (a někdy i musíme) i starší psy. Socializace i resocializace (opětovná socializace) staršího psa je kapitola sama o sobě, protože přeci jen vyžaduje více zkušeností, trpělivosti a opakování. Výchova staršího psa není nemožná, to jistě ne, ale je náročnější a to ve všech ohledech. Při socializaci staršího psa je dobré, pokud si na to sami nevěříte, požádat o pomoc někoho zkušenějšího a také další lidi, cíleně jako „komparz“. Takové situace musí mít jasná pravidla a je třeba velmi dobře znát reakce psa.  


Líbil se vám článek? Sdílejte ho dál!

Další články Společný čas se psem