SuperZoo

Sladkovodní krevetky

Krevetky jsou malí bezobratlí živočichové pocházející z Asie, kteří si pomalu, ale jistě získávají srdce milovníků akvaristiky. Největší z nich dorůstají 10 cm, nejmenší pak mají jen několik málo centimetrů. Pořídit si je můžete hned v několika barevných variantách. 

Co byste měli o krevetkách vědět 

Krevetky jsou společenští a rodinně založení tvorové, takže počítejte s tím, že ve vašem akváriu bude žít pospolu více jedinců najednou, ideální je skupina o 8–10 kusech. Můžete chovat samečky i samičky dohromady. Důležité je ale správně zvolit druhy krevetek, které se společně snesou a nebudou se křížit. Mezidruhovým křížením se u těchto živočichů totiž ztrácí zbarvení. 

Nejčastěji akvaristé chovají řasožravé krevetky druhu „Red Crystal“, „Bumble Bee“ či „Tiger“, které jsou nejen krásné, ale také praktické. Čistí totiž akvárium od řas. Na „nečistoty“ se zaměřují také filtrující krevetky, například druhy Atyopsis moluccensis a Atya gabonensis. Nevýhodou těchto druhů je ale jejich vyšší cena, jelikož se špatně množí v zajetí.  

Pokud si nejste jistí, které druhy krevetek můžete spolu chovat, vsaďte na chovateli ověřenou kombinaci „Crystal Red“ a „White Pearl“ či „Red Fire“ a „Tiger“. Společně s nimi můžete v akváriu mít sumečky a malé rybičky. Obvykle se krevetky dobře snesou s krunýřovci, pancéřníčky, neonkami modrými, dániem perlovým nebo s trpasličími tetrami. Na našich prodejnách najdete červené trpasličí krevetky Red CherryNeocaridina heteropoda de luxe či Orange Sakura.  

Jaké by mělo být akvárium 

Každý druh krevetek vyžaduje trochu jiné podmínky chovu, liší se hlavně v teplotě vody (miniaturní druhy okolo 18 °C, krevety amano 23–27 °C). Obecně platí, že čím větší akvárium pořídíte, tím lépe. Nicméně pro standartní skupinu o 10–20 jedincích vám bude stačit objem akvária cca 20 l. Začátečníkům však doporučujeme objem větší – je snazší na údržbu.  

Jako substrát můžete pořídit písek o zrnitosti cca 2–4 mm. Pro krevetky druhu caridina je vhodný aktivní substrát, který snižuje pH a vyrovnává uhličitanovou tvrdost vody. Nejen z estetických důvodů doporučujeme akvárium osadit rostlinami (můžou být i umělé), ve kterých krevetky mohou najít úkryt, budou-li se cítit ve stresu. To se může stát v případě, že žijí společně s rybami.  Velmi důležité je často kontrolovat hodnoty vody a pravidelně ji měnit. Krevetkám totiž škodí zvýšený výskyt dusičnanů.  

Do akvária určitě pořiďte teploměr, ať máte přehled o teplotě vody. Pokud víte, že v místnosti, kam akvárium umístíte, není stálá pokojová teplota, raději nainstalujte i topítko. Vhodné je také pořídit filtr, ale není to nezbytně nutné. Co se týče osvětlení, ani v tomto ohledu krevetky nepotřebují nic speciálního. Vystačíte si tedy s obvyklým akvarijním setem.  

Vhodné druhy ryb ke krevetkám

Pokud chcete mít v jedné nádrži jak krevetky, tak rybky, je potřeba mít dostatečně velké akvárium ( minimálně 30 litrů podle počtu ryb a krevetek a s dostatečným množstvím úkrytů). Také je dobré zmínit, že ideální možností je nádrž pouze s krevetkami (v té budou nejspokojenější), nicméně pokud na rybkách trváte, je potřeba volit mírumilovné rybky, které jim neublíží.

Vhodnými spolubydlícími jsou např. neonky modré, pancéřníčci malí, jehlounci thajští a razborky, např. razborky skvrnoocasá, razborky bornejské, razborky trpasličí či dánia perlová. 

Krmení  

Krevety se rády živí řasami, ale jako plnohodnotná výživa jim nestačí. Ideálním krmivem jsou pro ně listy mandlovníku, které také pomáhají udržovat vodu v akváriu čistou. Při krmení ale dávejte pozor, abyste krevetkám nedali příliš velkou dávku – obecně platí, že by měli dostat takové množství, které dokážou spásat do hodiny. Krevetky Red Cherry se živí i zbytky krmiva pro rybičky a zbytky uhynulých živočichů. Jídelníček jim můžete občas ozvláštnit kouskem ovoce. Zdroj vápníku krevetkám zajistíte sépiovou kostí.  

 


Líbil se vám článek? Sdílejte ho dál!

Další články Začínáme s akvaristikou