Jak na chov zebřičky pestré
5 min. čtení
Váš košík je prázdný
Nevíte si rady s výběrem? Poradíme vám
Rýžovník šedý je drobný pták z Indonésie, který je pro svůj elegantní vzhled ozdobou každé voliéry, který se ve volné přírodě vyskytuje v Indonésii, jižní Číně a na Filipínách, u chovatelů patří k populárním okrasným ptákům, a to jak u těch zkušených, tak i začínajících. Chcete-li se i vy pustit do chovu rýžovníka šedého, pojďte se v našem článku dozvědět vše potřebné.
Rýžovník šedý je zavalitější ptáček z rodu astrildů (což je skupina, do které patří chůvičky a zebřičky), který se ve volné přírodě vyskytuje především na Indonéských ostrovech. Je tichý, což mu na oblíbenosti také začně přidává. Kromě obezity to bývají zdraví a otužilí ptáci.
Existuje hned několik barevných mutací včetně straky, stříbrné či skořicové, nejčastěji však můžete rýžovníka spatřit s šedě zabarveným či bílým peřím, přičemž hlava je černá s bílými lícemi. Zobáček je růžovočervený. Samce od samice na pohled pozná hlavně zkušený chovatel, kterému neunikne samcova větší robustnost, hranatější rysy hlavy a červenější zobáček. Pohlaví spíše prozradí chování a zpěv – samičky totiž nikdy nezpívají. Zpěv samečka se podobá zpěvu kanárka – je krásný a pronikavý. Obvykle tito ptáčci dorůstají do délky 13–14 cm a dožívají se 7-8 let.
Rýžovníci jsou velmi společenští a proto je dobré chovat je alespoň v páru. Potřebují větší, venkovní voliéru, protože v domácích, menších ubikacích mohou napadat ostatní obyvatele. Pokud je však voliéra dostatečně velká, lze rýžovníky chovat spolu s andulkami nebo neofémami. Jinak jsou to ptáci klidní a odolní.
Rýžovníky můžete chovat ve velké a prostorné kleci nebo ideálně ve venkovní voliéře. Tam jim nezapomeňte vytvořit úkryt před deštěm a mrazem, díky kterému mohou zvládnout celoroční pobyt venku. Doporučujeme pro všechny případy zajistit do úkrytu zdroj tepla, který využijete při nízkých teplotách.
Tito ptáčci jsou aktivní a rádi létají, takže jim dopřejte dostatek prostoru k pohybu. Pokud ho nemají dostatek, mají sklony k obezitě. V ubikaci by nemělo chybět krmítko, pítko, různě silná bidýlka a koupelna či větší miska s vodou. Pro hnízdění je nutné pořídit hnízdící budku.
Základem krmiva rýžovníků je kompletní krmná směs zrnin pro drobné exoty. Dále jim udělá radost klas senegalského prosa či naklíčená semínka a zelené krmivo v podobě lipnice, smetánky lékařské či ptačince žabince. Čas od času jim můžete dopřát i hmyz (např. moučné červy, mravenčí kukly…).Nezapomeňte ptákům poskytnout grit na dobré trávení a sépiovou kost. V době hnízdění podávejte i vaječné krmivo.
Rýžovníci jsou velmi odolní a otužilí ptáčci, kteří nebývají náchylní a choroby, nicméně při chovu venku je třeba hlídat, aby teplota ve vnitřním prostoru voliéry neklesla pod 8 °C. V takovém případě by mohli vaši opeření mazlíčci podlehnout stresu ze zimy či umrznout.