SuperZoo

Rosnička karolínská

Rosničku karolínskou ve volné přírodě najdete v korunách stromů vlhkých lesů na jihovýchodě Spojených států, ale poslední dobou je také oblíbenou obyvatelkou terárií v českých domácnostech. Tato malá žabička si lásku chovatelů získala svým nádherným zbarvením, které se může měnit podle prostředí, ve kterém se nachází. Nejčastěji je k vidění ve žlutozelené či hnědé barvě s bělavou linií, která začíná na hlavě a končí na zadních končetinách. I když se rozhodně nejedná o zvířátko, se kterým byste se mohli pomazlit, jeho chov není nijak náročný. 

Co byste měli vědět o rosničce karolinské  

Kromě zabarvení a výrazných očích vás na rosničce karolinské jistě na první pohled zaujmou přísavné terčíky na prstech, jež jí umožňují snadné šplhání po rostlinách i po skle. Je to noční tvor, ale určitě ji můžete zahlédnout i ve dne. Obvykle dorůstá do velikosti 5–8 cm, přičemž samičky bývají výrazně větší než samečci. Ti zase mají na hrdle tmavý rezonanční vak. Chovat rosničku můžete o samotě, v páru či v malé skupině s jedním samcem a dvěma či třemi samičkami.  

Jak by měla vypadat ubikace 

Pro pár rosniček si připravte terárium o velikosti alespoň 70 x 60 x 100 cm. Dno vystelte smíchanou rašelinou s pískem, listím a mechem. Důležitou součástí je vegetace, která by měla být hustá a dosahovat až ke stropu terária.  Vhodné jsou popínavé rostliny jako je scindapsus sp., ficus pumila, philodendron sp., monstera sp. nebo bromelie sp., tillandsie sp. či některé druhy orchidejí. Přidejte také větve a vytvořte několik úkrytů například z kůry korkovníku. Dále do terária vložte velkou mělkou misku na vodu, ve které budou vaše žabičky rády trávit čas.  

Jako zdroj tepla pořiďte žárovku nebo zářivku. Dejte ale pozor, aby se o ni nemohly žáby popálit. Ideální teplota v teráriu je mezi 22–25 °C ve dne a v noci 19–21 °C. V zimě teplotu snižte na 2–4 týdny na 15 °C. Důležité je také zajistit ideální vlhkost, která by se měla pohybovat mezi 70–90 %. V noci je potřeba větší vlhkost než přes den. Do terária si tedy určitě pořiďte teploměr a vlhkoměr a vybavte se rozprašovačem na rosení.  

Krmení 

Rosničky jsou hmyzožravky, takže se na jejich jídelníčků vyskytují cvrčci, červi, švábi, menší sarančata nebo třeba luční zelené kobylky. Hmyz je dobré obohacovat vitaminy a minerály, které můžete pořídit v prášku. Dospělé jedince krmte zhruba 2x týdně, mladé žabky v malých dávkách denně nebo ve větších ob den. Tyto žáby mají sklon k obezitě, takže je určitě nepřekrmujte!


Líbil se vám článek? Sdílejte ho dál!

Další články Ostatní terarijní zvířata