Morčata jsou komunikativní zvířátka, která svým majitelům a kamarádům v ubikaci často sdělují své pocity nejrůznějšími zvuky a řečí svého těla. Zatímco ale jejich morčecí parťák této řeči rozumí bez problémů, začínající chovatel se v nich nemusí vyznat. Připravili jsme tedy pro vás slovníček řeči morčat, ať víte, co má váš mazlíček na srdci.
Morčata vydávají nejrůznější zvuky i v přírodě, kde žijí ve větších skupinách. Díky zvukům totiž mohou divoká morčata včas varovat své druhy před blížícím se nebezpečím v podobě přilétajícího orla či útoku nějakého jiného predátora a společně uniknout.
Ve zvukovém repertoáru morčat můžeme zaslechnout i vtipné zvuky jako je chrochtání, bublání, cvrlikání nebo bručení, ale také dobře známé kvíkání, kvičení, pískání nebo třeba vrkání. Tyto zvuky můžete slýchat o něco častěji, pokud morče nechováte samotné.
Překlad nejčastějších zvuků
Pískání – Morčecí pískání není zrovna nejpříjemnějším zvukem, ale svou funkci plní dokonale. Pískat se totiž rychle naučí už jako mláďata, aby na sebe upoutala pozornost rodiče či chovatele. V dospělosti tento signál morčata využívají, když se od sebe příliš vzdálí a nemohou se najít nebo zažívají paniku. Píská-li tedy vaše morčátko v kleci, určitě ho ihned zkontrolujte, jestli není zraněné.
Pokvikávaní/kňourání – Pokud jste se zrovna rozhodli s vaším malým kamarádem pomazlit a ono u toho pokvikává, pak věřte, že o mazlení s vámi zrovna v tu chvíli nestojí. Tento roztomilý zvuk ve většině případů totiž značí nespokojenost.
Vrnění – Pokud vaše morčátko při mazlení vrní, pak je velmi spokojené.
Kvíkání – Kvíkání je asi nejčastějším zvukem, který vychází z tlamičky morčátek. Reagují jím totiž na váš příchod, otevírání dveří či šustění pytlíku. Často ho využívají k dožadování se pozornosti nebo krmení.
Chrochtání – Chrochtání je v řeči morčat pozdrav.
Pobrukování – Tlumené pobrukování je synonymem pro spokojenost. Tento zvuk můžete zaslechnout třeba když necháte morčátko proběhnout volně po bytě.
Vrkání – Močátka vrkají, pokud se cítí osamělá nebo nejistá a potřebují se trochu uklidnit. Jedná se o hluboký, vibrující, brumlavý tón.
Bručení/vrčení – Tento zvuk vydávají samečci, kteří se snaží zapůsobit na samičku.
Bublání – I tento zvuk patří k námluvám. Samci ho vydávají, když si chtějí získat samičku. U samiček ho můžete zaslechnout, když jsou v říji.
Cvakání/ skřípání zubů – Jestliže vaše morčátko skřípe zoubky, udělali jste něco, co ho opravdu rozzlobilo. V případě, že chováte dva samečky a tento zvuk zaslechnete, raději je od sebe oddělte, jelikož si takto hrozí před tím, než se poperou.
Cvrlikání/ zpěv – Zvuk, který připomíná zpěv ptáků je asi nejzáhadnějším zvukovým projevem morčat, jehož skutečný význam je nám zatím skryt. Objevit se může u březích samiček či samiček v říji, ale není cizí ani samečkům. Často ho morčátka vydávají uprostřed v noci a je možné, že tento zvuk souvisí se stresem.
Kromě výše uvedených zvuků se morčátka mezi sebou dorozumívají pohybem a chováním. Když budete vaše mazlíčky dobře sledovat, brzy se jim naučíte rozumět.
Očichávání – Pokud si pořídíte nové morče a dáte ho do výběhu k ostatním, zvířata se nejprve navzájem očuchají, aby se poznala. Tímto způsobem tedy morčata navazují první kontakt.
Skákání samce na samce – Toto chování není sexuální, ač to tak možná na první pohled vypadá. Většinou k němu dochází, dáte-li ke staršímu samečkovi mladšího. Starší samec tím tomu mladšímu říká, že je nadřazenější.
Kroužení samce kolem samice – Zatouží-li sameček po samičce, začne vydávat brumlavé či bublavé zvuky a zároveň kolem ní krouží a čeká, až samička svolí k sexuálnímu kontaktu.
Stříkání moči na jiné morče – Pokud žijí morčátka v páru, mohou se navzájem postříkat močí, čímž se chemicky dorozumívají. Samci si také močí či bobky značkují teritorium.
Ježení srsti – Když je morčátko naštvané a naladěné na boj, poznáte to na něm díky zježené srsti na hřbetě a lících.
Morče kouše jiné morče – Kousnutí je obvykle výsledkem neshod dvou samiček či samců. U samiček se zřídkakdy jedná o silné kousnutí – je to jen takové „ďobnutí“. Kousnutí obvykle předchází naježení a výstražné cvakání zubů.
Panáčkování – Morčátko se obvykle postaví na zadní nohy a vysunuje hlavičku dopředu v případě, že chce vaši pozornost nebo čeká krmení. Nebo je zkrátka zvědavé, co se v okolí jeho ubikace děje.
Poskakování – Morčátka poskakují a běhají po výběhu, když jsou šťastná.
Umývání se packami – Jedná se o komfortní aktivitu, kdy si morče čistí srst, upravuje se, protahuje se a zívá.
Zívání a polehávání – značí spokojenost, ale také únavu
Pojídání vlastních bobků – Morčátka se požíráním vlastních bobků zásobují vitaminem B, který tvoří ve slepém střevě. Nejedná se tedy o žádnou poruchu chování. Mláďata pojídají bobky své matky, jelikož ještě neumí vitaminy vyrábět.