SuperZoo

Reaktivita u psů

Reaktivita je v poslední době slovo, které můžete slyšet snad na každém rohu. Co to ale skutečně znamená? Co reaktivní chování způsobuje a dá se nějak zvládnout? To se dozvíte v našem článku.

Co je to reaktivita 

Reaktivita je přehnaná, nepřiměřená reakce na své okolí, resp. objekt či objekty v něm nebo různé situace. Reaktivní pes se není schopen během dané situace soustředit na svého psovoda a reagovat může bázlivě, výbušně, agresivně nebo naopak příliš, až neodbytně přátelsky. Reakce bývají automatické, nezáleží tedy na činnosti konkrétního objektu. Jako příklad můžeme uvést situaci, kdy pes reaguje na každého, byť sebeklidnějšího psa vlastně jen proto, že tam je a jedno, zda si ho jiný pes všímá nebo ne.  

Příčiny reaktivního chování 

Za reaktivitou se nejčastěji schovává: 

  • Strach 
  • Frustrace 
  • Bolest 
  • Nedostatečná výchova 
  • Nedostatečná nebo naopak nadměrná socializace, která nejčastěji vzniká v tzv. psích školkách  
  • Genetika 

Pozornost jako pomocník číslo jedna 

Reaktivní pes podléhá svým emocím a výcvik bývá trochu složitější, dlouhodobý a vyžaduje spoustu trpělivosti. Reaktivní pes má vyšší míru vzrušivosti a tzv. „vypíná“ – nevnímá svého psovoda a soustředí se jen na konkrétní objekt, proto se během tréninku budete muset nejprve zaměřit na jednu věc. Na pozornost. Musíte být pro svého psa zajímavější, ale nesmíte ho do očního kontaktu nutit. Pes se totiž v takovém případě bude snažit vám vyhovět, ale zároveň bude nejistý z toho, že nebude mít objekt své reakce pod kontrolou, tudíž se může cítit v tu chvíli ohrožený. A asi je vám jasné, že takový pes se nic nenaučí.  

Hlavně v klidu 

Je těžké zůstat nad vodou, když vám pes dělá na vodítku výpady, štěká nebo jinak vyvádí, ale pamatujte, že svoje emocionální nastavení přenášíte na psa a reaktivní psi, více než jiní psi, potřebují vědět, že s vámi mohou být v bezpečí a v klidu. Váš neklid totiž psa ještě více rozruší, spojí si ho s konkrétním objektem a vše může nepříjemně vyeskalovat. Jakmile začnete při takových situacích zachovávat klid, máte z poloviny vyhráno. A tu druhou půlku tvoří pozornost. 

Reaktivita spadá mezi problémové chování psů a vyžaduje pokročilejší znalosti, takže pokud si s výcvikem nejste jistí, navštivte kvalitního trenéra, který sestaví individuální plán na míru vašemu psovi. Je to rozhodně lepší než v dobré vůli něco pokazit a problém případně i zhoršit. Velkým přínosem pro reaktivní psy je pozitivní motivace psa. 

Tipy pro reaktivní psy 

  • Při tréninku je vhodné začít co nejdál od spouštěče a postupně vzdálenost zkracujte podle toho, z jaké vzdálenosti se pes zvládne soustředit, případně se vraťte o krok zpět. 
  • Používejte široký, pevný obojek a klasické vodítko. Samonavíjecí vodítka jsou pro reaktivní psy naprosté tabu. 
  • Naučte se číst signály svého psa, abyste zvládli poznat, kdy má pes dost, je přehlcený a bude lepší trénink pro ten den skončit nebo je kousek od toho, že vystartuje dopředu. 
  • Nebojte se na procházkách požádat jiné, méně ohleduplné pejskaře o to, aby si své psy vzali na vodítko. Pokud se svým psem pilně trénujete, vidíte výsledky, může to štěstí jeden pes na volno, který „je hodný a chce se kamarádit“ lehce vrátit zase na začátek. 
  • Pokud víte o někom, kdo má vyrovnaného, klidného psa, můžete vyzkoušet potkávání se s jiným psem. To stejné platí i pro výcvik na různé situace – pokud se pes bojí např. cyklistů, zapojte někoho z rodiny či přátel do tréninku. 
  • Zabavte psa venku. Zkuste rozhodit pamlsky a nechte psa, ať je hledá, zaměstná si tak hlavu a čichání ho také uklidní. 
  • Na doma jsou skvělé různé hlavolamy
  • Buďte při výcviku důslední, trpělivý, ale hlavně v klidu
  • Odměňujte sebemenší pokrok. 


Líbil se vám článek? Sdílejte ho dál!

Další články Společný čas se psem