Maltézský psík
5 min. čtení
Váš košík je prázdný
Nevíte si rady s výběrem? Poradíme vám
Pudl se dnes chová ve čtyřech velikostních rázech a jde o bystrého a aktivního společníka, který se perfektně hodí do městského bytu. Ne ale jako ozdoba na gauč, protože miluje pohyb a chce vše prožívat se svými páníčky.
Země původu
Francie
Klasifikace FCI
Skupina 9: Společenská plemena
Sekce 2 - pudlové
Toy pudl: 24 – 28 cm
Trpasličí: 28 – 35 cm
Střední: 35 – 45 cm
Velký: 45 – 60 cm
Přesný raný původ pudla není znám. Jako země původu se uvádí Francie a Německo (podle Kennel Clubu). Někde bývá uvedeno také Řecko a Španělsko. To sice není potvrzené, ale je možné, že šlechtění plemeno probíhalo po Evropě souběžně nezávisle na sobě. První zmínky o pudlovi pochází z 16. století, kdy se mluví o loveckém vodním psu, který sloužil pro aportování vodních ptáků. Tento pes pravděpodobně vznikl křížením barbeta a irského vodního španěla a i tehdy se srst upravovala, nicméně spíše z praktického než z exteriérového hlediska, jako je tomu dnes. Velký boom zažili pudlové v období renesance, kdy byli milovanými společníky šlechty. Postupně ale začal ztrácet svou loveckou upotřebitelnost a stával se psem pouze společenským. Od 16. století se začali kromě velkých pudlů objevovat také menší velikostní rázy, které bylo možné často spatřit v cirkusech nebo po boku kejklířů – kvůli své inteligentní a učenlivé povaze. Po druhé světové válce byli pudlové velmi oblíbení jako rodinní společníci, a to právě díky rozmanitosti velikostí, barev a povah.
Pudl je vysoce inteligentní a učenlivé plemeno, které je svému pánovi věrné a oddané. Nenechte se mást; ačkoliv vypadá na první pohled jako psí fiflenka, je pudl temperamentním psem, který má rád pohyb a obzvláště rád aportuje. Pro svého pána je pudl schopen udělat snad cokoliv, proto se neztratí ve sportu (zejména střední a větší pudl vyniká vytrvalostí), záchranařině nebo obedienci. Neztratí se ani v canisterapii. Vůči cizím lidem je přátelský a milý. Toto plemeno zvládne i začátečník, ale ve výchově nesmí být nátlak či hrubost. Pudl se rychle učí a nebývají s ním potíže. Nerad bývá sám, proto je třeba důsledně naučit být v klidu doma o samotě a objevit se může také nežádoucí nadměrné štěkání, které bývá často způsobené nervozitou (zejména u menších velikostí). Velký (tj. královský) pudl bývá ze všech rázů nejklidnější a nejrozvážnější.
Srst pudla je hustá, jemná, zvlněná a bez podsady. Srst je třeba pravidelně česat a používat kvalitní kosmetiku. Zanedbaná srst plstnatí. Úprava srsti výstavního pudla je poněkud náročnější a upravuje se do různých střihů. Všechny čtyři barevné rázy se vyskytují v těchto barvách: bílé, černé, oranžové (tzv. aprikot neboli meruňkové), hnědočervené a stříbrné (od světle až po téměř šedou). Strakatí pudlové existují pod název „vícebarevný pudl“, nicméně patří mezi neuznaná plemena.
Mezi častější zdravotní potíže velkých pudlů patří především onemocnění kloubů a riziko torze žaludku. U menších pudlů se často vyskytují problémy se zuby, respektive zvýšený výskyt zubního kamene. Pro všechny pudly pak platí zvýšená náchylnost na ušní záněty a oční onemocnění, zejména progresivní atrofie sítnice (PRA).
Mezi slavné majitele a milovníky pudlů patří například Elvis Presley, Walt Disney, Marilyn Monroe, Winston Churchill nebo Pablo Picasso.