SuperZoo

Psí smysly

Psi, stejně jako lidé, využívají k poznávání světa pět smyslů – zrak, hmat, sluch, čich a chuť. Avšak jejich citlivost se od těch našich liší. Pojďte se společně s námi dozvědět, u kterých smyslů to pejsci vyhráli a kde naopak mají rezervy.

V čem je váš mazlíček nepřekonatelný 

Pokud doma máte pejska, pak vás jistě nepřekvapí, že mezi jednu z psích schopnosti patří dokonalý čich. Čenich je pro psy nejdůležitějším smyslovým orgánem, díky kterému získávají podrobné informace o svém okolí. Dokáže vycítit nejen nejrůznější pachy, ale i emoce, a dokonce i nemoci.  Ne nadarmo jsou psi využívání jako pomocníci kriminalistů. 

Zatímco člověk má k dispozici asi 5 milionů čichových receptorů, pes jich má 220 milionů. Dokáže tedy vyčenichat opravdu cokoliv. Ale pozor, ne každý pes může odhalit drogového dealera. Svůj talent musí každý jedinec rozvíjet pomocí tréninku. Pokud chcete, aby váš pes svůj čenich využíval na maximum, pak se spolu můžete věnovat noseworku. Při této aktivitě rozvinete nejen jeho čich, ale i váš vztah. 

Už jste to slyšeli? 

Dalším důležitým smyslovým orgánem jsou uši. Navíc jejich vnější část má dokonalý fyziologický tvar a je pohyblivá. Pejsek tedy může uši natáčet směrem ke zvuku a lépe ho rozeznat.  

Podle nejrůznějších výzkumů víme, že psi mohou nejrůznější zvuky slyšet 4 -7x lépe než člověk. Ale to není jejich jediná výhoda – dokáží totiž vnímat i vysoké frekvence a slyšet tak i pro nás neslyšitelné tóny. Tuhle schopnost samozřejmě nemají náhodou. Psovité šelmy totiž obvykle loví drobné hlodavce a obratlovce, které odhalí právě díky zvuku, jež vydávají při pohybu v trávě. Pro pejsky žijící s lidmi je ale tato výhoda zároveň i nevýhodou. Jejich citlivá ouška jen velmi těžce zvládají hluk, který okolo sebe můžeme vytvářet. Právě proto k nim musíme být ohleduplní (nejen) v období konce roku.  

Na co mají psi chuť? 

Určitě si při výběru krmiva děláte starosti, aby vašemu mazlíčkovi chutnalo. O tom, zda jídlo bude jíst ale pes rozhoduje hlavně čichem. Pokud mu nevoní, je úplně jedno, jakou má chuť. Rozeznat sice na jazyku dokáží všechny 4 základní chutě, ale když žrádlo nezavání dobrotou, ani ho nezkusí. Jazyk psi využívají hlavně k příjmu tekutin a jejich odpařování, když se potřebují ochladit. 

Co oči nevidí, to vyčenichá čenich 

Pokud jste si vedli skóre psi versus lidé, pak zrak je něco, v čem mají lidé navrch. Psi totiž nevidí dobře do dálky ani na blízko. Ani nemusí, protože jejich oči sídlí v čenichu. Kromě toho mají v oku jen dva druhy čípků, takže je jejich vidění modro-šedo-žluté.  

Nevýhodu oproti člověku mají psi ale jen ve dne. V noci už nás opět díky lepšímu vidění odstínů šedé předhánějí a jako bonus k tomu mají výborné periferní vidění. Je tomu tak díky umístění očí více do stran.  

Více o tom, jak pes vidí, se můžete dočíst v našem dalším článku

Pozor na citlivá místa 

Psi jsou, stejně jako lidé, citliví na dotyk po celém těle, avšak i oni mají místečka, která jsou citlivější než jiná. Jsou to části těla s menším osrstěním a tenčí kůží, tedy hlavně bříško, pohlavní orgány, uši a čenich. K tomu ještě mají hmatové vousky, které ovšem nevyužívají natolik, jako třeba kočky. I tak je nikdy nezastříhávejte a zbytečně se jich nedotýkejte. Najdete je u čenichu, nad očima a pod bradou.  

Mají psi šestý smysl? 

Psi svých pěti smyslů využívají tak dokonale, že se nám někdy může zdát, že mají ještě jeden. Určitě už se vám stalo, že váš pejsek dokázal vycítit, že se společně chystáte k veterináři nebo brzy vyrazíte z domu. Mají snad schopnost telepatie? Tuto záhadu asi jen tak nerozluštíme. Jedno je ale jisté – váš pes vás miluje úplně všemi svými smysly!  


Líbil se vám článek? Sdílejte ho dál!

Další články Společný čas se psem