Pozor na parazity!
5 min. čtení
Váš košík je prázdný
Nevíte si rady s výběrem? Poradíme vám
Existuje několik různých nemocí, které jsou spojeny s blechami. Ve většině oblastech světa se blechy běžně vyskytují a jsou známé tím, že zamořují psí kožíšky a pelíšky. Pokud blešky u psů nekontrolujeme, mohou jim jejich nemoci a infekce způsobit vážné zdravotní komplikace.
Prevenci proti blechám je nejlepší řešit včas, než pak později řešit následky. Jak vybrat správné antiparazitikum se dozvíte zde. V souvislosti s mírnou zimou, která se u nás poslední roky vyskytuje, doporučujeme nasadit vhodný antiparazitní přípravek již třeba v druhé polovině února, v březnu nejpozději.
Mnoho pejskařů věří, že blechy způsobují pouze trochu svědění, ale to není tento případ. Je známá celá řada onemocnění, jejichž příčinou je bleší kousnutí. K takovým nemocem patří vnitřní parazité, tularémie nebo alergie na bleší kousnutí. I když ne všichni psi mohou prostřednictvím blech tyto nemoci dostat, trpí už samotnou přítomností blech v kožichu, která je dokáže velmi potrápit.
Alergie na bleší kousnutí je nejčastějším onemocněním, které psy postihuje. Je to alergická reakce na bleší sliny, které působí extrémní svědění. V důsledku silné svědivosti si zvíře způsobí další problémy nepřetržitým olizováním a vykusováním. Může tak dojít k vypadání srsti, ztmavnutí kůže a k silnému hlubokému zánětu.
Blechy jsou výrazným mezihostitelem tasemnice, kterou se může pes nakazit při olizování či vykusování svědivé kůže, proto při aplikaci antiparazitika nesmíme zapomenout na odčervení. Přítomnost tasemnice zjistíme z exkrementu zvířete.
Existuje ale také také další červ, který postihuje psa v souvislosti s blechami. Je známý jako Dipetalonema reconditum. Tento parazit žije pod kůží psa a může způsobit extrémní svědění.
Tularémie je onemocnění, které postihuje hlavně volně žijící zvířata. Bakterie, které způsobuje horečky, ztrátu chuti k jídlu, úbytek na váze a letargii u psů může být přenesena na domácí zvíře právě blechou. Není to běžná infekce, ale může být zničující, pokud se u pejska objeví, a to bez ohledu na jeho věk.
Pokud zpozorujete výše uvedené příznaky, zajděte co nejrychleji k vašemu veterináři. Některá onemocnění mají podobné příznaky a teprve laboratorní testy dokážou odhalit, co se s pejskem opravdu děje.
Pokud některý z těchto příznaků nemocí majitel nezačne všas řešit, staví psa před velké riziko. Vše může být léčeno za pomocí správných léků a pejsek se může uzdravit. Např. neléčená rýma v případě tularemie může vést k dalším zdravotním problémům. Pokud se neléčí, mohou být následky fatální.
Proti onemocněním z blech můžete svého pejska opravdu účinně chránit. Na trhu je k dostání spoustu přípravků proti blechám – obojky, pipety a šampony. Na pelíšky a prostředí, kde pes žije jsou k dostání spreje, neboť až 80% blech žije mimo svého hostitele. Jak zbavit blech nejen psa, ale také domácnost se dozvíte v našem článku.