SuperZoo

Psi a kočky v dopravních prostředcích

Ať už cestujete se svým mazlíčkem na dovolenou nebo jde o běžné cestování, například na výlet nebo na veterinu, měli byste dodržovat určitá pravidla a to nejen ta bezpečnostní. V případě městské hromadné dopravy, cestování vlakem nebo letadlem, je to přepravní řád.

Když se cestuje MHD

Malé psy a kočky přepravujeme v přepravce s nepropustným dnem. Na trhu je dnes velký výběr přepravek pro psy a kočky, různých velikostí a barev. Pokud psa nepřepravujete v přepravce nebo tašce (v případě větších psů dostatečně velkou přepravku a sílu nemáte), musí mít vhodný náhubek (pes v něm musí zvládnout dýchat s otevřenou tlamou a také se s ním napít!) a měl by být na kratším vodítku. Psa ani kočku nepřepravujeme na sedadle. Zvíře by nemělo ostatní cestující rušit zápachem nebo svým chováním.

Zvláštní režim přepravy mají psi, kteří jsou průvodcem držitele průkazu ZTP, dále služební psi a psi ozbrojených složek.

Psi a kočky v autě

Cestování autem je pro většinu z nás běžnou věcí všedního dne. Ani zvířata s ním nemívají problém, pokud je však na jízdu autem správně a co nejdříve zvyknete. Ale stejně jako my, i zvířata mohou trpět nevolností. Pomocníky proti cestovní nevolnosti mohou být přípravky Beaphar No Stress

Před samotnou jízdou autem psa nebo kočku nekrmte a psa před jízdou vyvenčete. Při delším cestování byste měli mít připravenou pro zvíře vodu. Doporučujeme cestovní napáječku, která nezabere tolik místa. To už se dostáváme k cestování v létě, kdy teploty jsou vysoké. Dejte si pozor na přehřátí psa, jehož následky bývají fatální a nikdy psa nenechávejte zavřeného samotného v autě, byť byste na 5 minut chtěli odejít do obchodu. Více se o hrozbě přehřátí dozvíte v článku Jak poznat přehřátí a jak psa zchladit?

 Pokud to není nutné, se psem autem necestujte. Pokud vyrážíte na dovolenou apod., kdy je přeprava nutná, vyražte pokud možno časně z rána, večer nebo na noc. Během delší jízdy autem psa každé 2-3 hodiny vyvenčete, aby měl možnost se protáhnout a napít.

Při přepravě zvířat autem myslíme zejména na bezpečnost. Podle pravidel silničního provozu je každý povinen zajistit bezpečnost svého zvířete během jízdy autem.

Kočky přepravujeme v pevné přepravce pro kočky. Kolik koček, tolik přepravek. Většina koček však necestuje ráda, neboť mají silnou vazbu ke svému teritoriu a jeho opuštění pro ně bývá stresovým faktorem. Proto je nejlepší, když si během prázdnin domluvíte někoho, kdo se vám o kočku postará v domácím prostředí.

S cestováním v autě vám pomohou:

  • Přepravka, klec –  pokud je na ní mazlíček zvyklý, máte napůl vyhráno, bude pro něj přepravka znamenat bezpečí a klid.
  • Bezpečnostní mříž, síť do auta – zabraňuje psovi v pohybu po vozidle, pes je pouze v zavazadlové části
  • Bezpečnostní pás - jednoduše nastavitelný, zabraňuje zranění v případě nehody
  • Přehoz zadních sedadel – chrání sedačky před poškozením, nečistotami a chlupy

Nejbezpečnější varianta přepravy psa nebo kočky je v pevné přepravce z tvrzeného plastu.

V rámci krátkodobého cestování může být užitečným pomocníkem také chladící podložka. Zvládne chladit až 1 hodinu v závislosti na okolním prostředí a její teplota bude vždy o 5-10 stupňů chladnější než okolní teplota. 

Cestování vlakem

Menší psy a kočky přepravujeme v přepravkách. Větší psi musí mít náhubek. Před cestováním s určitou vlakovou společností doporučujeme pročíst si jejich přepravní podmínky, aby vás něco na cestách nemile nepřekvapilo.

Letecká přeprava našich mazlíčků

Co se cestování letadlem týče, většinou není s přepravou psů a koček problém. Pozor, některé lowcost aerolinky to vůbec neumožňují. Opět je před cestou nutné pročíst přepravní podmínky. Pokud budete zvíře umisťovat do přepravky, musí být tato přepravka opatřena certifikátem pro leteckou přepravu.

V závislosti na přepravní společnosti s vámi může zvíře cestovat…

  • v kabině letadla, spolu s vámi jako příruční zavazadlo (menší pes, kočka)
  • v nákladovém prostoru jako zavazadlo
  • v nákladovém prostoru jako zboží

Na lodi

Plavba na lodi patří k veřejné dopravě a zejména v létě jsou sezonní lodní linky. Pro psa to může být příjemné zpestření. Pokud se vydáváte v zahraničí na plavbu po moři, kde plavby někdy bývají kvůli vlnám poněkud divočejší, není na škodu mít vestu pro psa.

S přepravou na trajektech také nebývá problém, ohleduplnost se očekává od všech cestujících. Psa můžete vzít s sebou na sjezd klidnější řeky (raft, kánoe), většinou si to užívají a spokojeně se rozhlíží po okolí. Pokud se chystáte na řeku např. do Rakouska, Slovinska, psa raději s sebou neberte. Tyto vody bývají pro adrenalinové sjezdy a pro psa to rozhodně není bezpečné.

Cestování na kole

Pokud cestujete na kole, je jasné, že váš psí kamarád neuběhne tolik, co vy ujedete na kole. Ale nechcete svého psa ošidit o výlet? Skvělou volbou je vozík za kolo. Trénovanější a větší psy můžete nechat chvílemi běžet vedle kola a poté je nechat odpočinout ve vozíku, malá plemena většinou ve vozíku stráví celou dobu jízdy. Menší psy také můžou být v přepravním boxu na kolo.

Přejeme vám příjemnou dovolenou a hodně odpočinku společně s vaším zvířecím přítelem.

Sonja Nawinová, Produktový specialista


Líbil se vám článek? Sdílejte ho dál!

Další články Výlety se psem