Přehřátí psa patří k nejčastějším zdravotním komplikacím psů za teplého počasí. Jak mu předejít a jak případně psovi poskytnout první pomoc? To se dozvíte v našem článku.
Kdy k přehřátí dochází?
Nejčastější příčinou je nadměrná aktivita v teplém počasí, nedostatek tekutin (pes se ochlazuje dýcháním s vyplazeným jazykem, ztrácí sliny, a to může také přispívat k dehydrataci) a pobyt v autě za horkého počasí.
Prevence je nade vše
Pes musí mít neustálý přístup k čerstvé, chladné nebo alespoň vlažné vodě.
Nikdy, ale skutečně nikdy nenechávejte psa zavřeného v autě. Ani se staženým okýnkem, ani ve stínu, ani na 5 minut.
Pokud jsou teploty skutečně vysoké, je vhodné zejména venku chovaného psa přemístit např. do garáže nebo chodby. Zkrátka na místo, kde je chladněji.
Skvělým pomocníkem proti přehřátí může být bazén pro psy. Psovi zajistí zábavu a kdykoliv se do něj může jít zchladit. Snadno a rychle se sestavuje (není třeba ho nafukovat) a když do vody vhodíte oblíbenou hračku vašeho pejska, budete mít oba o zábavu postaráno.
Na procházky choďte buď brzy ráno, nebo později večer. Pokud musíte jít přes den, psa nepřetěžujte a noste s sebou lahev s vodou. Výcvik nebo dlouhé procházky absolvujte ráno nebo v podvečer nebo vybírejte prostředí, kde je dostatek stinných míst, např. les, park.
Pokud možno nepouštějte psa do vody uhnaného (při vstupu do vody ho můžete mít na vodítku, pokud víte, že by do vody "vletěl", nebo mu dejte chvilku, aby se uklidnil, než do vody vstoupí) - jinak hrozí teplotní šok pro organismus. V případě opravdu velkých veder doporučujeme psa do vody nepouštět vůbec.
Při prvních náznacích únavy psa procházku přerušte.
Pro venkovní i bytové psy doporučujeme chladicí podložku pro psy, kterou oceníte nejen doma, ale i na cestách.
Jak přehřátí poznat?
Pes je naše odpovědnost, ale bohužel neumí mluvit a neřekne nám, že mu je zle. Proto je na nás, abychom poznali, v jaké situaci se necítí komfortně a je mu zle. Pokud přehřátí nastane, je nutné, abyste jednali rychle. Podle čeho tento stav můžete poznat?
nervozita, poté apatie a dezorientace, malátnost, bezvědomí
suchý, horký čenich, suché sliznice pysků a kůže
zrychlený srdeční tep a ztížené, zrychlené dýchání, zvracení
ve vyšším stadiu pes sliní
tělesná teplota může přesahovat 40 °C
První pomoc aneb co dělat při přehřátí psa
Je nutné psovi poskytnout co nejrychleji první pomoc. Pokud včas nezasáhneme, pes může uhynout. Nejdůležitější je, ho co nejdříve šetrně ochladit – nesmí ale nastat teplotní šok!
Postupujte následovně:
co nejrychleji odneste psa na chladnější místo
položte ho tak, aby hlava byla výš než zbytek těla (při přehřátí hrozí otok mozku)
efektivní jsou studené (nikoliv ledové) obklady na vnitřní plochu stehna
Celkové máčení psa se v případě přehřátí nedoporučuje. Mokrá srst vytvoří bariéru a přehřátí jen podpoří. Mokré ručníky dáváme do slabin, na čumák a uši
pokud pes zvládne pít, nabízejte mu po menších dávkách chladnou vodu (musí kontrolovaně polykat)
pokud nemáte po ruce výše uvedené pomůcky, můžete použít prázdný kelímek od jogurtu, zmrzliny naplněný vodou (chladnou) a psovi do něj namočte tlapky - i tato "maličkost" mu může zachránit život
po poskytnutí první pomoci okamžitě vyhledejte veterináře
Jací psi jsou nejvíce ohrožení?
štěňata a staří jedinci
obézní zvířata
zvířata trpící srdečním onemocněním nebo jinou vážnou chorobu
psi s krátkým čenichem (tzv. brachycefalická plemena) – buldoci, buldočci, boxeři, ale také molossoidní plemena, jako je např. německá doga, bulmastif atd.
zvířata, která jsou nedávno vakcinovaná nebo po narkóze