SuperZoo

Proč psi hltají a jak tomu předejít?

Hltání je přirozený instinkt, který pes zdědil po svých vlčích předcích. Pro vlky je přirozené potravu sežrat během chvíle. Pro naše nejlepší přátele však hltání přináší řadu zdravotních rizik a v našem zájmu je je před nimi ochránit. V našem článku vám poradíme, jak tento vlčí instinkt ošálit a pejska naučit jídlo vychutnávat.

Příčiny hltavosti 

Někteří psi, jak už jsme zmínili výše, hltají kvůli svému vlčímu původu, ne u všech je ale na vině instinkt a přirozená soutěživost (k té dochází hlavně v případě, že máte psů více nebo je chováte ve společnosti jiných zvířat). Dalšími důvody k hltavosti mohou být: 

  • Nekvalitní či nevhodné krmivo – Bohužel zdaleka ne všechna krmiva, která jsou na trhu, jsou pro psy vhodná. Při výběru krmiva se zaměřte na jeho obsah a vyváženost vzhledem k věku a zdravotnímu stavu psa.  Pokud si nejste jistí, poraďte se s vaším veterinářem.  
  • Nepravidelný čas krmení – Někteří pejsci, zvláště pak nalezenci z útulku, mají v sobě trauma z nedostatku potravy. Je možné, že je předešlý majitel krmil málo nebo vůbec, nebo se nějaký čas potulovali na ulici a jedli, co se dalo. Takový zážitek sám o sobě může způsobit strach z hladu, který můžete umocnit ještě tím, že psa nekrmíte vždy ve stejný čas.  
  • Onemocnění – Nadměrný hlad může pejskům způsobit i zatím nediagnostikované onemocnění. Nejčastěji se jedná o diabetes a Cushingův syndrom. Hltat mohou také jedinci, jejichž trávicí systém byl napaden parazity.  

Zdravotní problémy spojené s hltáním  

Pokud váš pejsek udělá pokaždé s krmivem krátký proces a granule polyká, aniž by je řádně rozkousal, může si zadělat na hned několik nebezpečných a nepříjemných zdravotních problémů.  

  • Vdechnutí potravy – V té vší rychlosti, ve které se pes pouští do krmiva se může snadno stát, že některé části potravy nevědomky vdechne a začne se dusit. V tomto případě musíte jednat rychle a poskytnout psovi první pomoc dříve, než bude pozdě.  
  • Zvracení – Pokud se žaludek pejska naplní příliš rychle, může na to reagovat zvracením. Asi nám dáte za pravdu, že zvracení není příjemná záležitost. Žaludeční kyseliny mohou navíc psovi poleptat jícen.  
  • Problémy se zuby – Psi si přirozeně čistí zuby kousáním a žvýkáním potravy, takže pokud krmivo jen hltají, plak na zubech zůstává a vytváří zubní kámen a může způsobit řadu zánětů, které mohou skončit vypadáváním zubů.  
  • Nadýmání – Při hltání pes do těla dostane společně s potravou velké množství vzduchu, které následně způsobuje nepříjemnou a bolestivou plynatost.  
  • Torze žaludku – Přetočení žaludku je velmi nebezpečný stav, který bohužel často končí smrtí milovaného mazlíčka. V případě, že k ní dojde, je třeba ihned vyhledat veterináře. Více se o tomto stavu dozvíte v tomto článku.  
  • Otrava či spolknutí cizího tělesa – Hltavý pes si může svou žravostí ublížit nejen doma, ale i venku. Stačí, aby při procházce v parku našel něco, co se mu zdá být jedlé a v mžiku to sežrat. 

Jak psovi v hltání zabránit 

Odnaučit psa hltat není snadné, zvláště jedná-li se už o dospělého jedince. Přesto existují způsoby, jak tomuto nebezpečnému zlozvyku bránit a psa naučit žádoucímu chování.  

  • Krmení několikrát denně – Pokud váš pejsek dostává jídlo na celý den v pouze jednou za den, není divu, že má obavu z nedostatku potravy a rychle ho zkonzumuje. Obvyklou denní krmnou dávku rozdělte do více dávek (alespoň 2). Jakmile se pes naučí, že jídlo dostává například vždy ráno, odpoledne a večer, může se jeho hltavost zmírnit. Dávejte si ale pozor, abyste psa nepřekrmovali a nepodávali mu večeři těsně před spaním. 
  • Klid při jídle – V případě, že máte pejsků doma více, podávejte hltavému jedinci krmivo odděleně od ostatních ať nemá pocit, že musí jídlo sníst dříve, než se do něj pustí ostatní. Psa při jídle nechávejte v klidu a nesnažte se o žádnou interakci. Nejlepší je, když odejdete z místnosti. Nikdy si se psem nehrajte nebo ho nevenčete těsně po krmení. Nejen, že hrozí riziko torze (u středních a velkých psů), ale pes si nespojí to, že musí krmivo rychle sežrat, aby mu neutekla zábava. 
  • Systém krmení – Někteří psi hltají hlavně suché krmivo. Můžete zkusit najít jiné granule, které mají větší kousky (které psa donutí alespoň kousek překousnout) nebo je třeba namočit. Dále můžete vyzkoušet přejít na metodu BARF, která je založená výhradně na masité stravě. Při přecházení na jiné krmivo ale buďte opatrní a nespěchejte. Jak na to se dozvíte zde.  
  • Protihltací misky – Kromě výměny krmiva můžete zkusit i vyměnit klasickou misku za zpomalovací. Na trhu již existuje celá řada misek pro psy proti hltání, které jsou navržené tak, že pes nemá jinou možnost než o jídlo trošku “bojovat”. Je to vlastně takové krmení hrou, protože tyto misky mají výstupky, které získání krmiva znesnadní. Díky tomu se doba krmení prodlouží minimálně o 50 %.  

Podpořit touhu hrát si s jídlem můžete i pořízením interaktivní hračky na pamlsky, do které můžete umístit i granule. 


Líbil se vám článek? Sdílejte ho dál!

Další články Krmení a výživa psů