Nejoblíbenější druhy papoušků a exotů
10 min. čtení
Váš košík je prázdný
Nevíte si rady s výběrem? Poradíme vám
Korely jsou pozoruhodní papoušci, kteří vedle andulek patří k nejčastějším obyvatelům klecí a voliér českých domácností. Kromě příjemného vzhledu tito australští endemité totiž nabízí i spoustu zábavy. Jsou velice inteligentní, komunikativní a mohou se dokonce naučit i mluvit. Pokud přemýšlíte, že si tohoto opeřeného kamaráda pořídíte, přečtěte si náš článek, ať víte, proč s chovem (ne)začít.
Chov exotického ptactva není vždycky snadný, proto pokud nemáte s papoušky ještě mnoho zkušeností, nebo hledáte ideálního parťáka pro své děti, korely jsou v tomto ohledu vhodnou volbou. Nemají totiž žádné speciální požadavky, jsou odolné vůči nižším teplotám a nemocem a jsou méně náročné na prostor a finance. Avšak je třeba mít na paměti, že tito ptáci ve volné přírodě žijí minimálně v páru, a proto jestliže své korele nepořídíte kamaráda, budete jí muset věnovat spoustu času. Jsou to totiž velmi společenští tvorové.
Pokud se rozhodnete jednu či dvě korely chovat, pak také počítejte s tím, že vám tito opeřenci budou dělat společnost poměrně dlouho. V zajetí se totiž mohou dožít více než 20 let, což je pro chovatele docela závazek.
Jak jsme již zmínili v úvodu, korely pochází z Austrálie, kde je lze obvykle najít v otevřených krajinách savan a pastvin. Nemají vyhraněný způsob sociálního života – někdy žijí jen v páru, jindy ve velkých skupinách. Dokonce se neváží ani na jedno místo – jsou to takové ptačí nomádky. Proto když budete vybírat ubikaci pro vašeho nového mazlíčka, myslete na to, že jsou korely dobrými letci a je pro ně důležité moci protáhnout křídla. Budete-li tedy papouška chovat v kleci, určitě zvolte prostornější. Také můžete někdy nechat svého mazlíčka prolétnout se po místnosti, ale v tomto případě buďte velmi opatrní a ubezpečte se, že máte zavřená všechna okna a papoušek si nemůže nijak ublížit.
Šlechtěné korely pro chov v zajetí jsou o něco větší a barevnější než ty divoké. Obvykle měří 30–33 cm, váží kolem 80 g a dají se pořídit žlutobílé, pastelové, šedohlavé, perlové či straky. Další jejich výhodou je jejich mírná povaha, díky které se snesou i s jinými druhy papoušků.
Než si domů přinesete nového opeřeného mazlíčka, pořiďte si veškeré vybavení.
Jak jsme již řekli výše, korely lze chovat ve větší kleci (pro pár alespoň 100 x 70 x 110 cm) nebo ve voliéře. Chybět by v ní rozhodně neměla vhodná podestýlka (dřevěné peletky, papír, písek…), napáječka či miska na vodu, miska na zrniny, miska na ovoce a miska na grit či písek. Dále do klece přidejte sépiovou kost či minerální kámen, silnou větev na lezení, různá bidýlka, hračky a také koupelnu. Korely se totiž docela rády koupou.
Jako základní krmivo pořiďte směs různých semen trav a zrnin, existují již přímo namíchané pro korely. Občas svému mazlíčkovi dopřejte i nějaké čerstvé ovoce a zeleninu nebo jiný pamlsek. Radost korelám udělají třeba i větvičky ovocných stromů, různé listy nebo celé klasy prosa či čiroku.
Korely jsou velmi živí ptáci, kteří rozhodně jen tak nesedí v kleci. Od přírody sice nemají příliš velké vlohy k mluvení jako jiní inteligentní papoušci, za to ale umí velmi dobře imitovat různé melodie a zvuky. Kromě toho jsou i pohybově nadané, takže je můžete často vidět i různě poskakovat a „tancovat“. Snadno se i naučí aportovat malý míček. Ze všech domácích papoušků jsou korely asi největší showmeni.
Pokud máte doma rádi klid a pořádek, raději si tohoto rozdováděného mazlíčka nepořizujte. Korely mají velice výrazný hlasový projev, kterého si nejvíce užijete brzy ráno a večer. Stejně tak nepatří úplně k nejčistotnějším papouškům – rády rozhazují slupky ze spořádaných semínek až několik desítek centimetrů do okolí své klece. Kromě toho mají dost silný a ostrý zobák, který vás může nehezky poranit. Tito papoušci sice nejsou agresivní, ale naštvat se taky umí.