Nejoblíbenější druhy papoušků a exotů
10 min. čtení
Váš košík je prázdný
Nevíte si rady s výběrem? Poradíme vám
Přepeřování je proces, při kterém pták vyměňuje peří. Jde o fyziologický, hormonálně řízený proces, který probíhá postupně tak, aby tělu zůstala potřebná tepelná ochrana.
K přepeřování dochází jednou až dvakrát ročně, u některých druhů dokonce i třikrát ročně a opakuje se periodicky. Průměrná doba přepeřování je u papoušků v rozmezí 4-6 týdnů, kdy tato doba představuje pro papouška zvýšenou energetickou zátěž. Jestliže peří neroste tak, jak by mělo, navštivte veterináře.
Pokud však papoušek žije v bytě, nebývá sezonnost pelichání dodržována tak, jako při chovu venku. Vypadávání per také probíhá na těle symetricky, kdy staré pero je ze stejného folikulu vytlačováno perem novým.
Dvě fáze přepeřování
Úplné přepeření probíhá tak, že pták při něm ztrácí všechna obrysová pera. Probíhá souměrně na obou stranách těla a pro zvíře je energeticky náročné, neboť peří u ptáků tvoří 4 – 12 % jejich tělesné hmotnosti a je vyčerpávající. U některých druhů vypadávají letky, což má za následek neschopnost letu.
Částečné přepeření se vyskytuje u mnoha ptačích druhů, odehrává se většinou na začátku hnízdního období a ptáci při něm mění peří za pestřejší. Jde o tzv. přepeření do jarního či svatebního šatu a poté zpět do zimního neboli prostého šatu.
Na přepeření má vliv to, zda papoušek žije v bytě, nebo ve venkovní voliéře. Pokud v bytě, nebývá sezonnost pelichání dodržována jako v přírodě. Dále je to dáno geneticky a pelichání je také určené délkou světla. Celý proces mají na starosti hormony řízené hypofýzou. Rozhodující je v tomto případě hormon tyroxin, který produkuje štítná žláza. Působení tyroxinu vede k oxidaci základních živin v organismu a k většímu výdeji energie, což dále způsobuje neklid, agresivitu a také se zvyšuje základní látková přeměna. Roste spotřeba potravy a zvyšuje se také tělesná teplota.
Důležitým úkonem při přepeřování je pravidelné rosení ptáka vlažnou vodou, protože rosení významně ulehčuje a urychluje bezproblémový průběh. Proč je nejen v tomto období rosení a koupání důležité se dozvíte v našem článku. Dále je třeba dbát na příjem důležitých živinn (bílkoviny, sacharidy a tuky). Dalším dobrým "fíglem" je podávání pár kapek pupalkového oleje do vody (nepřekračujte doporučené dávkování!). Při přepeřování lze také papouškům pomoci různými kapkami, např. Paganolem. Krmivo nebo pitnou vodu je také dobré obohatit o vitamino-minerální přípravek, např. Beaphar Trink Fit či Beaphar Mausertropfen. Doporučit můžeme také doplňkové krmivo ve formě perliček pro menší a střední papoušky.
Ne vždy je průběh přepeření hladký a bez problémů. Co může přepeřování negativně ovlivnit?