SuperZoo

Pořízení koťátka

Příchod koťátka je radostnou událostí. Kočky patří se psy mezi nejoblíbenější domácí mazlíčky a jsou to krásná, elegantní zvířata, díky kterým bude doma zase o něco veseleji. Před pořízením je potřeba promyslet pár věcí, které začínají tím, že s pořízením kotětě musí souhlasit celá rodina.

Zvažujeme kočičího kamaráda

  • Máte dostatek financí? Kočka potřebuje pravidelnou veterinární péči a do toho se může stát, že onemocní. Vybavení také něco stojí – škrabadlo, misky, pelíšek atd. Jedna z nejdůležitějších investic by měla být do kvalitního krmiva. S výběrem krmiva pro vaše koťátko vám poradíme zde. Doporučujeme také nechat koťátko pojistit.
  • Jaké plemeno se ke mně hodí? Existuje mnoho různých plemen s různými potřebami – zaujme vás krátkosrstá a komunikativní siamka, nebo majestátní mainská mývalí kočka? Exoticky vyhlížející sphynx bez srsti, nebo perská kočka, která má dlouhou srst náročnou na údržbu? Pokud netrváte na daném plemeni, je vhodnou volbou výběr kočky z útulku.
  • Kde kotě vybrat? Hledáte konkrétní plemeno? Podívejte se po chovatelských stanicích. V případě, že chcete dát domov kočce nebo koťátku, kterému osud nepřál, v útulku si jistě tu pravou vyberete. Na lepší život jich tam čeká hodně...
  • Jsou nezávislé. Nepotřebuje vycházky venku, častou pozornost a vaši nepřítomnost snáší zpravidla lépe než většina psů. V případě, že budete doma, tak pozornost potřebuje – ať už při společné hře nebo mazlení. Pouze v případě, když ona sama chce. Kočka je takový pokojový tygr, se kterým se nebudete nudit.
  • Fixace na svůj domov "své" lidi. Cestování, hlídání u jiných osob nebo pobyt v hotelech pro zvířata snáší hůře než psi, proto je nejlepší možností ochotný soused nebo jiný blízký přítel, kterého kočka zná a který vám bude za kočkou docházet kvůli krmení, pomazlení a čištění záchodku. I zde samozřejmě hrají roli výdaje za pravidelnou péči, veterinární péči a také to, že s pořízením kočky musí souhlasit všichni obyvatelé domácnosti.  

Pokud si s péčí o kočku nejste jisti, poradíme vám v našem článku.

Před pořízením

Než si pro koťátko pojedeme, musíme se na něj připravit. Projděte si byt očima malého zvídavého kotěte a berte v potaz potenciální nebezpečí, které se mu může přihodit. Jde hlavně o zajištění oken a balkónů sítí, zabezpečení kabelů, pro kočku jedovatých rostlin (nejlépe jejich úplné odstranění, protože kočka se dostane téměř všude), pozor na horké plotny po vaření, zapomenuté nože na kuchyňské lince, různé otvory, ve kterých by mohla kočka uvíznout atd. Dětem vysvětlete, aby kočku nerušily, když spí nebo ji jinak neprovokovaly. Nikdy nenechávejte kočku s dítětem/dětmi o samotě.

Mezi základní potřeby patří:

První dny

Konečně nastal ten den, na který jste se těšili. Dnes si pojedete pro roztomilé koťátko, ze kterého jednou vyroste elegantní šelmička. Nyní už je na vás, jak si s celou situací poradíte. Kotě bude najednou odtrženo od své matky, sourozenců a z prostředí, které tak důvěrně zná, proto mu start do nového života udělejte co nejpříjemnější.

  • necháváme koťátko v klidu rozkoukat v novém domově
  • ukážeme koťátku, kde má toaletu, kde má krmivo a vodu. Pokud své kotě na toaletu potřebujete naučit, přinášíme vám návod jak na to.
  • pokud máme už jiná zvířátka, seznamujeme až poté, co se koťátko v novém domově orientuje a je v klidu
  • koťátko by mělo být od chovatele již očkované a odčervené, ale během prvního týdne ho nechte prohlédnout u veterináře, který vám stanoví termín dalšího očkování a odčervení. Veterinář také poradí s tím, jak správně stříhat drápky.

Na co si dávat pozor?

Kravské mléko. Koťátku ani dospělé kočce doporučujeme nepodávat kravské mléko (kvůli obsahu laktózy). Kočce může způsobit bolesti břicha nebo průjem. Bezpečnou alternativou jsou speciálně upravená kočičí mléka bez laktózy.

Trichobezoáry. Kočky jsou čistotná zvířata a čištěním kožíšků stráví hodně času. Během toho také spolykají velké množství uvolněné srsti, ze které se tvoří smotky chlupů, tzv. trichobezoáry. Aby bez problémů prošly trávicím traktem, je potřeba kočce zajistit přístup k trávě (speciální v mističce) nebo pravidelně podávat pastu s maltózou. V opačném případě způsobují trichobezoáry zacpání střev, tím pádem kočce velké bolesti a musí být odstraněny chirurgicky.

Zvažte kastraci kočky. Pokud neplánujete chov, nechte kočku včas vykastrovat. Dle nejnovějších poznatků je nejvhodnější doba před dosažením pohlavní dospělosti. Kastrace je jeden z nejčastějších preventivních zákroků a rekonvalescence bývá rychlá a bezproblémová. Jaké jsou výhody kastrace? Kastrované kočky bývají zpravidla klidnější a mazlivější, netoulají se a mají lepší kvalitu života, tudíž se dožívají vyššího věku než nekastrované kočky. Kocouři po kastraci neznačkují, u koček – samic se sníží riziko vzniku infekce dělohy a rakoviny mléčné žlázy.  


Líbil se vám článek? Sdílejte ho dál!

Další články Nové kotě