6 důvodů proč si pořídit zakrslého králíka
10 min. čtení
Váš košík je prázdný
Nevíte si rady s výběrem? Poradíme vám
Králík domácí patří mezi nejoblíbenější domácí mazlíčky. A není divu. Jejich roztomilý kukuč, mírná a společenská povaha a hebký kožíšek milují jak děti, tak dospělí po celém světě. Králíci si získávají stále více obdivovatelů a v mnohých zemích v oblíbenosti dokonce šlapou na paty psům a kočkám. V současnosti rozeznáváme více než 100 plemen králíků.
Na vzniku králíka domácího se podílel jen jeden předek a to králík divoký. V tomto případě mluvíme o tzv. monofyletismu. Králík divoký (též králík evropský) pochází původně z Pyrenejského poloostrova, ale v dnešní době najdeme králíky téměř v každém klimatickém pásmu. Domestikací začala vznikat různá plemena – jen pro zajímavost, v Česku se králík objevil ve 13. nebo 14. století. Chov se však začal rozvíjet až koncem 19. století. Králíci by nejprve chováni k užitku (maso, kožešina a později i v laboratořích na pokusy), ale až o mnoho let později se začali konečně objevovat také v obydlích lidí jako domácí mazlíčci s velkým potenciálem. Ačkoliv domestikace sice téměř neovlivnila králíky po fyzické stránce, změnila je po stránce povahové a zdravotní. Divoký králík se dožívá maximálně 4 let a je velmi plachý. Šlechtěná plemena se mohou dožít až 10 let a při správné péči jsou z nich kontaktní a mazliví společníci. Co se zdraví týče, měla domestikace v tomto ohledu na králíky negativní dopad, protože zakrslá plemena jsou náchylnější na onemocnění, hlavně na prochladnutí.
Dá se říci, že čím větší plemeno, tím klidnější a vyrovnanější povaha.
Zakrslí králíci se chovají na rozdíl od masných plemen (ale i u nich jsou výjimky) pro radost a jako společníci člověka. Každé
plemeno existuje v mnoha barevných variacích a typech srsti. Zakrslá plemena bývají choulostivější na nachlazení.
Králík beránek je podle spousty milovníků králíčků nejroztomilejší plemeno pro své typické, dlouhé převislé uši. Ze všech zakrslých plemen je nejoblíbenější a neklidnější. V dospělosti neváží více než 1,8 kg.
Králík se zvláštní, na omak však příjemnou srstí. Ačkoliv se to nemusí na první pohled zdát, tento typ srsti nevyžaduje žádnou speciální péči. Hmotnost nepřesahuje 1,4 kg.
Plemeno s čistě bílou barvou, kdy jeho hmotnost v dospělosti nepřesahuje většinou více než 1,3 kg. Jedná se o první vyšlechtěné plemeno zakrslého králíka. Barva očí je buď modrá nebo červená. Charakteristická jsou také menší uši.
Zakrslý barevný je, dá se říct, barevná varianta hermelína. Hmotnost a stavba těla se neliší. Škála barev je na
opak velmi pestrá. Srst může být jednobarevná (červená, černá, žlutá) nebo vícebarevná (holandský, siamský, divoký či bílopesíkatý).
Svůj název dostal podle typických skvrn. Vypadá jako menší verze „klasického“, domácího králíka. Hmotnost můž
e být až 1,6 kg, patří tudíž mezi nejtěžší zakrslá plemena.
Lvíček je zajímavé plemeno, které se vyznačuje srstí s dvojitou strukturou. Svůj název získal podle charakteristi
cké „hřívy“ na krku. Péče o srst je zejména v době línání poněkud náročnější, protože má tendence plstnatět. Dospělý králíček by měl vážit maximálně 1,5 kg.
Díky své hedvábné a lesklé srsti patří mezi nejhezčí plemena. Může mít jak svěšené, tak vzpřímené uši. V dospělosti neváží více než 1,2 kg a patří tudíž mezi menší králíky.
Teddy má charakteristickou delší, jemnou srstí, která by po celém těla měla být stejně dlouhá. Povahou je teddy milý, spíše klidnější. Hmotnost dospělého králíka může být do do 1,4 kg.