Pozor na parazity!
5 min. čtení
Váš košík je prázdný
Nevíte si rady s výběrem? Poradíme vám
Obdobně jako u lidí, je potřeba i u domácích mazlíčků zajistit dodržování pitného režimu. Zejména u koček, ale stejně tak u psů musíme sledovat, kolik během jednoho dne vypijí vody.
Kočka by měla vypít denně přibližně 40 - 60 ml vody na 1 kilogram své hmotnosti. Uvažujeme-li, že kočka váží asi 3,5 kilogramu, měla by tedy každý den vypít cca 150 ml vody. Pokud kočka pije málo, může to mít negativní dopad na její zdravotní stav, zejména na onemocnění močového ústrojí (písek v močovém měchýři, kamínky, chronické záněty močových cest).
V posledních letech výrazně vzrostl počet koček s tímto onemocněním. Nárůst tohoto onemocnění je přičítán hlavně špatnému stravovacímu a pitnému režimu.
V případě, že je kočka krmena pouze granulemi, musí být zajištěn dostatečný přísun vody. Dostává-li mokrou stravu, např. kapsičky nebo konzervy, je potřeba vody nižší, protože mokré krmivo již vodu obsahuje. Přesto je ale nutné, čerstvou vodu kočce zajistit.
Naskýtá se otázka, jak přimět kočku, aby pila. Je-li kočka zvyklá pobíhat venku, vodu si většinou opatří z přírodních zdrojů. Nesmíme na to ovšem spoléhat. Doma musí mít stále k dispozici misku s vodou. Pokud se vám zdá, že kočka málo pije, příčinou může být její vrtošivá povaha, například se jí nemusí zamlouvat miska. Zkuste misku vyměnit za jinou, nebo ji umístit třeba na jiné místo. Některé kočky se nenapijí čerstvě natočené vody, (může z ní cítit chlor, má totiž velmi dobře vyvinutý čich), v tom případě zkuste vodu balenou, ale bez bublinek a příchutí. Minerálky jsou naprosto nevhodné, jelikož zbytečně zatěžují ledviny. Navíc dostatek minerálů kočka získává z potravy.
Některé kočky rády olizují vodu přímo z kohoutku, pokud tomu tak je, dopřejte kočce toto zpestření. Některé kočky rády pozorují domácí fontánky a dokážou si tlapkou vytvořit "mističku" a vodu tak olizovat. Dále je možné napájecí misku umístit do umyvadla, vany, případně na dno misky dát pár oblázků (kočka je tvor zkoumavý, uvidí určité "novum" a to jí dost možná donutí vodu vyhledávat a pravidelně pít). Kočičí fontány jsou také velice oblíbené. Tekoucí voda kočky přitahuje a navíc obsahují filtr, takže voda je neustále čerstvá.
Pokud žádný "fígl", jak kočku přinutit k pravidelnému pití nezafunguje a kočka žije střídavě doma i venku, nebojte se, že když na zahradě pije vodu z jezírka, nebo z nádoby, ve které si necháváte odstát vodu na zálivku (pokud tam není stimulátor růstu na květiny, či jiná chemie) kočka utrpí. Její zažívací systém hravě likviduje choroboplodné zárodky, které by u člověka byly příčinou zažívacích poruch.
Zvýšené riziko ledvinových problémů hrozí především u kastrovaných koček a koček žijících v domácnosti. Pokud zjistíte u kočky problém s příjmem vody a při hlazení je jí nepříjemný dotyk ve spodní části zad, může být příčinou již probíhající zánět ledvin, či ledvinové kameny.
V případě některých koček, které žijí výhradně v domácnosti, vodou v misce opovrhují, a hrozba ledvinových problémů je výrazná, chovatelé používají plastovou injekční stříkačku (bez jehly) a vodu aplikují přímo do dutiny ústní. Ale pozor! Kočka se musí na takovéto pití postupně navyknout, jinak se vám umí odměnit kousnutím, nebo poškrábáním.
Kočky jsou povahy různorodé a podle toho je potřeba k nim přistupovat. Voda je pro tato zvířata však velice důležitá a proto doporučujeme i přes jejich vrtochy snahu pitný režim opravdu dodržovat.