Pozor na parazity!
5 min. čtení
Váš košík je prázdný
Nevíte si rady s výběrem? Poradíme vám
Pro kočky je péče o zevnějšek důležitá a velkou část času stráví její úpravou. Je ale třeba i náš zásah, aby srst byla hebká a kůže zdravá. Jak na to? To vám poradíme v našem článku.
Když vidíte kočku, na první pohled vás zaujme její srst, která pokrývá celé tělo. Proto si hned nejspíš všimnete toho, v jaké stavu srst je. Pokud je kočka nemocná nebo ve stresu delší dobu, s největší pravděpodobností to poznáte nejdřív na stavu srsti. Pokud je vše v pořádku, je srst pružná, hladká a lesklá. Zdravá kůže není suchá, nenajdete v ní šupinky ani parazity. Kočka by se neměla drbat ani nadměrně lízat.
Jaké faktory tedy zdraví kůže, jakožto největšího orgánu, a srsti ovlivňují?
Kvalitní krmivo je základem péče o každého domácího mazlíčka, u kočky to samozřejmě není výjimka. Kočka je masožravec, proto je pro ni důležitý příjem bílkovin. Ačkoliv kvalitní, kompletní krmivo obsahuje vše, co kočka potřebuje, můžete v některých případech sáhnout po doplňcích krmiva, jako třeba lososovém oleji, pivovarským kvasnicím nebo B-komplexu. Chcete vědět, jak správně a zdravě krmit kočku? Přečtěte si náš článek.
Pravidelné kartáčování je nezbytnou součástí péče o kočku. Frekvence a délka kartáčování závisí na typu srsti. Dlouhosrstá perská kočka vyžaduje častější a důkladnější vyčesávání než třeba krátkosrstá siamka, kterou stačí jednou týdně vyčesat gumovou rukavicí nebo kartáčem z přírodních štětin. Při kartáčování se kůže a srst přirozeně promazává a srsti se tak dodává lesk a hebkost. Některé kočky kartáčování milují, některé ne. Ideální je proto kočku na tuto činnost zvykat už od kotěte a vždy ji spojit s něčím příjemným. Pomocníkem může být lízací podložka, která kočku “zaměstná“. Důležité je také vybrat správný čas – kočka by měla být v dobré náladě a ideálně nechte péči o srst na čas, kdy se kočka přijde pomazlit. Zbytečně ho však neprodlužujte a vždy sledujte reakci kočky. Vyčesávání je skvělé pro upevňování vzájemného vztahu, ale také nenásilné a nenápadné kontrole zdraví (např. můžete zjistit různá onemocnění kůže, bulky na kůži atd.). Skvělou vychytávkou je kartáč, který umístíte na zeď a kočka si tak příjemnou masáž dopřeje kdykoliv chce.
Čím kočku vyčesávat?
Jak jsme již zmínili, to, v jakém stavu je kůže a srst může vypovídat o zdravotním stavu vaší kočky. Na kvalitě srsti se podepisuje celková pohoda, respektive stres a také některá onemocnění jako například svrab, onemocnění ledvin, cukrovka, hypertyreóza (nadměrná funkce štítné žlázy) a rakovina.
Tzv. dredy jsou strašákem majitelů dlouhosrstých koček, a i samotnou kočku dokáže potrápit. Čím více se dred namotává, tím více tahá za kůži a může vést až ke kožním problémům a zraněním. Nejlepší prevencí je důkladné kartáčování dlouhé srsti, alespoň dvakrát týdně. Čím menší dred je, tím větší šanci na jeho odstranění máte. Jak tedy odstranit kočce chuchvalce, když už se objeví? Zkuste dred nejprve jemně na sucho rozčesat. Pokud to nejde, můžete jej velmi opatrně ustřihnout. Pokud je dred větší nebo je kočka “nervák“, je lepší to nechat na veterináři nebo profesionálním salonu.
Línání je přirozený proces, kdy se organismus kočky přizpůsobuje okolní teplotě. Bytové kočky línají víceméně celoročně, venkovní na jaře a na podzim. Když kočka líná je třeba častěji kartáčovat a přidat doplňky stravy, například výše zmíněný lososový olej nebo B-complex.
Častá otázka, kterou řeší majitelé koček. Zejména bytové kočky není třeba koupat, pokud nejsou hodně znečištěné (pokud třeba trpí na střevní potíže) nebo pokud se nepotřebujete zbavit blech. Kočky jsou čistotná zvířata a s vaší pomocí lze udržet jejich kožíšek zdravý a krásný po celý život.