SuperZoo

Péče o psa po operaci

Víte, jak pečovat o psa v rekonvalescenci? Samotnou operací to totiž nekončí. S našimi tipy zvládnete pooperační péči vašeho čtyřnohého kamaráda s přehledem a pomůžete mu se co nejrychleji vrátit do normálního života.

Co připravit doma 

Jedna z nejlepších věcí, kterou můžete doma mít je klec nebo přepravka. Pes na ni samozřejmě ale musí být zvyklý, jinak to pro něj bude další, zbytečný stres. Klec je výborná hlavně pro psy, kteří musí být po operaci opravdu v klidu a dodržovat klidový režim. Pes, který je na klec zvyklý ji bere jako své útočiště, kde si může v klidu a nerušeně odpočinout a vy tak budeme mít jistotu, že se nebude pohybovat po bytě.  

Pokud máte doma schody a víte, že pes bude mít po operaci s chůzí do schodů problém, je dobré pořídit speciální podpůrný postroj, díky kterému mu pomůžete nejen do a ze schodů, ale to při přepravě autem z veteriny. Užitečné jsou také protiskluzové ponožky nebo botičky

Důležité zásady před operací 

Velmi důležité je dodržovat pokyny od veterináře, které bývají:

  • Kvůli narkóze obvykle bývá hladovka cca 12 hodin a zamezení pití 2-3 hodiny před zákrokem
  • Psa doporučujeme před předáním na veterině vyvenčit
  • Je dobré mít s sebou deku na přikrytí psa po operaci (než se plně probudí z narkózy). 
  • Zkuste být v klidu a nestresovat se. Svojí náladu přenesete na psa, který nebude vědět, co se děje. Předání na klinice bývá dost stresující i bez toho.

Vyzvednutí na veterině 

Vašeho psa vám veterinář musí předat již plně probuzeného a schopného (v rámci možností) chůze. Je však pravděpodobné, že svému pejskovi budete muset do auta pomoci pomalu dojít, protože bude s největší pravděpodobností malátný, vystrašený a zmatený. Nespěchejte na něj a mluvte na něj klidným hlasem.  

Dále dostanete instrukce ohledně péče o pooperační ránu a s sebou ochranný límec, který psovi zamezí v tom, aby si ránu lízal. Nikdy svého psa nenechávejte bez límce bez dozoru. I chvilka lízání rány může způsobit podráždění a zanesení infekce. Pozorně si vyslechněte veškeré instrukce, které vám veterinář předá ohledně domácí péče a příští kontroly. Pejskovi bude mimo jiné doporučen klidový režim v teple a s omezeným venčením.  

Tipy pro zvládnutí klidového režimu 

Klidový režim je zejména pro velmi aktivní psy docela stresová záležitost. S našimi tipy ho však zvládnete levou zadní. 

  • Pokud máte malé děti, je dobré, aby byl pes ideálně v jiné místnosti, kde nebude rušen.
  • Vyzkoušejte difuzér Beaphar No Stress, který pomůže navodit pohodu a klid. 
  • Zaměstnejte mu hlavu. Využijte různé hlavolamy a inteligenční hračky. Vyzkoušet můžete také nosework. 
  • Pokud už pes nemusí jen hlavně ležet, můžete ho naučit různé triky či zapracovat na povelech, které je třeba zdokonalit. Nezapomeňte vždy ale trénink přizpůsobit aktuálnímu stavu psa! 
  • Vhodná výživa psa po operaci. Vzhledem ke znatelně nižšímu výdeji energie je dobré psovi dávat tzv. light granule se sníženým obsahem kalorií. Do jídelníčku doporučujeme zařadit králičí maso, které je díky obsahu kvalitních bílkovin a minerálů dobře stravitelné, obsahuje málo tuku a patří mezi nejkvalitnější druhy mas vůbec. 

Fyzioterapie 

Fyzioterapii po operaci pohybového aparátu můžeme víc než doporučit. S fyzioterapeutem se dohodněte na vhodném postupu již před operací (pravděpodobně budete docházet na rehabilitaci jednou týdně po dobu deseti týdnů). Správně nastavená terapie urychlí rekonvalescenci a poskytne vhodnou rehabilitaci. Více o fyzioterapii si můžete poslechnout v našem podcastu. 


Líbil se vám článek? Sdílejte ho dál!

Další články Veterinární poradna pro psy