Výživa štěňat velkých a obřích plemen
5 min. čtení
Váš košík je prázdný
Nevíte si rady s výběrem? Poradíme vám
Péče o pohybový aparát je velmi obsáhlé téma, které není radno brát na lehkou váhu, protože zanedbání může velmi negativně ovlivnit kvalitu života. V následujícím článku vám přinášíme ty nejdůležitější informace, které potřebujete o pohybovém aparátu psů vědět.
Onemocnění kloubů je na zvířeti vidět, protože je bolestivé. Znamení, že něco není jako dřív jsou například když:
Toto mohu být nejčastější příznaky ortopedického onemocnění. Každý majitel však svého psa zná nejlépe a měl by tudíž poznat, kdy je „něco jinak“. V takovém případě je nejvyšší čas na návštěvu veterináře, ideálně specializovaného ortopeda.
Jak ulevit psovi od bolesti kloubů? Kloubní výživa je výborným řešením, jak pomoci k pohybu bez bolesti. Používá se jak preventivně, tak pokud již pejsek nějaké zdravotní problémy s pohybovým aparátem má. V takovém případě pomáhá kloubní výživa zmírňovat projevy onemocnění (bolest, ztuhlost, neochota k pohybu atd.). Existují různé druhy kloubních výživ, např. kloubní výživa pro velké psy či kloubní výživa pro štěňata (pozor, ta by neměla obsahovat látku MSM, která je přírodním analgetikem a pro vyvíjející štěně je nevhodná).
Predispozice k dědičným onemocněním pohybového aparátu se u "postižených" jedinců projeví během růstu (obzvláště jsou-li po nemocných rodičích) nebo může jejich výskyt ovlivnit způsob života štěněte (nevhodné krmivo, nadměrný a nevhodný pohyb, pohyb po kluzké podlaze apod.).
Před pořízením štěněte je třeba zvážit, zda chcete čistokrevného psa s průkazem původu nebo psa z útulku. I když jsou psi z útulku povahově i zdravotně takovým „kinder vajíčkem“, obecně se říká, že bývají odolnější. Další, velmi důležitou roli, hraje výběr plemene. Velká, těžká plemena mají predispozice k onemocněním pohybového aparátu více, než malá a střední plemena. Pokud jste vybrali plemeno, které se hodí k vašemu životnímu stylu, je dalším krokem výběr zodpovědného chovatele. Jak takový chovatel vypadá? Chová na zdravých, testovaných psech, nemá sebemenší problém s vámi řešit zdravotní stav rodičů štěňat, ukázat vám zdravotní výsledky svých psů atd. Záleží mu na tom, aby štěňátka měla správný start do života, co se jejich fyzické i psychické stránky týče. Zajistí, aby se štěňata pohybovala po kluzkém podkladu co nejméně a nepřetěžuje je.
Zejména u štěňat velkých a těžkých plemen je třeba, aby se omezil nadměrný přísun energie. Častou chybou při krmení štěňat velkých plemen je podávání velmi výživných krmiv, aby byl pes mohutný, velký a zkrátka „pořádný“. Krmení takovým krmivem však způsobí velký průšvih. Štěně rychle vyroste, což je velkou zátěží pro jeho opěrný a pohybový aparát. To sebou nese potíže, které se projeví až v dospělosti. A takové potíže jsou bohužel už nevratné. Proto krmení vybírejte s rozumem, nesnažte se cokoliv urychlit, protože to, jak bude pes v dospělosti velký nezávisí na tom, jaké a kolik krmení mu budete dávat jako štěněti. To je záležitost genetiky. Pokud o výživě štěňat velkých a obřích plemen chcete zjistit více, nebo je to pro vás aktuální téma, přečtěte si náš článek.
Pravidlo pro venčení štěňat je takové, že štěně by se nemělo na procházce unavit. Po příchodu do nového domova mu bude stačit venčení na vykonání potřeby, a to několikrát v průběhu dne. Po očkování můžete pomalu venčení natahovat, ale postupně, cca po pěti minutách. Zhruba do devíti měsíců by celková délka všech procházek neměla být delší než kilometr a půl. Pokud si nejste jistí, poradí vám chovatel štěňátka, který vzhledem ke „svému“ plemeni poradí přiměřenou délku procházek.
I když si dáte pozor s výběrem chovatele, je něco, co vám může do správného vývoje štěňátka tzv. hodit vidle. A to je podlaha u vás doma. Nejlepším podkladem je koberec. Pokud koberec nemáte, investice do něj, byť na omezený čas, se rozhodně vyplatí. Pokud bude pejsek trávit nejvíce času v obýváku, stačí ho dát pouze tam. Pokud pes vyrůstá na kluzkém podkladu, s největší pravděpodobností bude mít potíže s pohybovým aparátem. Jde například o prošlapy, vytočené tlapky (u předních i zadních končetin) nebo dokonce dysplazii loketního kloubu (DLK) nebo kyčelního kloubu (DKK).
Který páníček si nerad hraje se svým psem? Ale pozor, i hra, která neohrozí vyvíjející se klouby psa má svá pravidla. Tabu by mělo být neustálé házení míčku (pokud však míček hodíte jednou, dvakrát, nic se nestane). Při takovém hraní dochází k prudkým zastavením a otočkám, které mají negativní vliv na kostru psa a pravděpodobně se projeví v dospělosti. Také skákání by se rozhodně mělo štěně a dospívající pes vyhnout.
I v dospělosti pokračujte s kvalitní výživou, která dodá psovi vše potřebné. Klouby jsou v dospělosti již vyvinuté, tak je třeba dávat pozor na různá zranění vlivem například nadměrné zátěže. U většiny starších psů bývá podávání kloubní výživy téměř nutností.
Prevence nadváhy je důležitá nejen u rostoucích, ale i dospělých psů. Každé kilo navíc je zátěž pro pohybový aparát, proto je důležité udržovat psa v kondici a krmit krmivem, které po energetické hodnotě odpovídá jeho aktivitě a zátěži.
Kolik pohybu potřebuje pes? Zde se opět řídíme několika kritérii jako je plemeno psa, temperament, tělesná stavba a věk. Je tedy jasné, že těžký mastif bude mít jinou zátěž než ohař. Pokud má pes dosahovat sportovních výkonů, měl by na takové množství aktivity být zvyklý a postupně připravovaný. Nárazová zátěž, na kterou není zvíře zvyklé, může velmi uškodit. Pamatujte, cílem u dospělého psa je ho na procházce unavit, ne vyčerpat. Pokud již pes trpí onemocněním pohybového aparátu, doporučujeme místo jedné dlouhé vycházky rozdělit venčení na dvě nebo tři procházky, například po 20 – 30-ti minutách, podle možností psa. Vždy je dobré se na délce procházky a vhodné zátěži domluvit s veterinářem nebo fyzioterapeutem.
Původní cena 213,29 Kč Cena 191 Kč Sleva 10 %
Původní cena 459 Kč Cena 413 Kč Sleva 10 %
Psí sportovci jsou kapitolou sama o sobě. Aby podávali požadovaný výkon a zůstali zdraví, je nutné je důkladně a postupně na zátěž připravovat. Určitě je dobré podávat kvalitní kloubní výživu. Víte, jak pečovat o aktivního psa?
Fyzioterapie je dnes již velmi oblíbená nejen psů v zátěži. Ocení ji také pes, kterého máte „jen“ pro radost a na procházky přírodou. Psí fyzio navštěvují jak zdraví, tak i nemocní psi, kterým procedury pomáhají prodlužovat aktivní život – páníčci s nimi pravidelně dochází na tzv. rehabilitace psů.
Sychravé a chladné počasí dokáže psa s nemocným pohybovým aparátem hodně potrápit, proto není rozhodně ostuda, pokud svému psovi pořídíte teplý kabátek nebo pláštěnku. V mrazech byste měli omezit vycházku jen nejnutnější dobu. Obzvláště starší psi, psi s bolavými zády a psi s artrózou by obleček měli nosit. Návod, jak změřit psa před koupí oblečku jsme pro vás sepsali zde.
Ortopedický pelíšek značně ulevuje od bolestí zad a pohybového aparátu. Pokud na něm pejsek leží, přizpůsobí se tvarem jeho tělu. Bývá naplněn paměťovou pěnou, takže ho pes neslehne, protože jakmile pelech pes opustí, vrátí se zase do původního stavu. Ortopedické pelíšky jsou, dá se říct, nepostradatelnou výbavou starých a „bolavých“ psů, kteří při odpočinku a spánku ocení komfort.
Pokud máte podezření, že pejska trápí klouby, vždy nejprve zajděte k veterináři. Nejprve je třeba zjistit, co ho trápí a až pak začněte s doporučenou podpůrnou léčbou. Pes s problémy pohybového aparátu bude mít zřejmě jistá omezení, která je nutná pro jeho zdravý život dodržovat, nicméně i takový pes může mít plnohodnotný a šťastný život.
Původní cena 1 199 Kč Cena 1 079 Kč Sleva 10 %
Původní cena 1 579 Kč Cena 1 421 Kč Sleva 10 %
5 min. čtení
10 min. čtení
5 min. čtení