SuperZoo

Péče o narozená štěňátka

Máte doma budoucí psí maminku a chcete pro ni a její psí miminka jen tou nejlepší péči? Přivedení štěňátek na svět je pro psí maminku náročná situace, která bude vyžadovat váš dohled a pomoc. V našem článku vám přiblížíme, co můžete očekávat a jak feně co nejlépe pomoci porod a prvních pár hodin zvládnout. 

Co mít připravené předem

Od nakrytí do porodu máte přibližně 2 měsíce na přípravu potřebných věcí. Porod je zejména pro feny prvorodičky stresující záležitostí. Často i pro její majitele, nicméně vy byste měli zkusit zachovat chladnou hlavu a poskytnou fence potřebnou oporu. Buďte ostražití, ne vystresovaní a nervózní. Jakmile se blíží termín porodu mějte již zařízené: 

  • porodní box s hygienickými podložkami 
  • desinfekční roztok, nůžky, váhu, kyblík s vodou a čisté hadry na otírání štěňátek, podložky
  • domluvte se s veterinářem, aby v případě komplikací mohl přijet zasáhnout 
  • připravte si porodní knihu, kam si budete zapisovat časy narození štěňat, pohlaví a porodní váhu 
  • umělé mléko pro štěňata (pro všechny případy) 

Porodní box 

Porodní box (neboli porodní bedna) je naprostá nutnost a doporučujeme na něj fenu včas začít zvykat, aby se v něm pak cítila dobře. Výška i celková velikost by měla být adekvátní plemeni a nesmí chybět dvířka, která však musí být v určité výšce, aby zamezila štěňatům únik ven. Pro fenu je to místo, kde najde klid a bezpečí. Klid je třeba nastávající mamince bezpodmínečně dopřát, proto by měl být umístěn na méně frekventovaném místě. K porodnímu boxu by měl chodit ten, kterému fena nejvíce důvěřuje. Ostatní členové rodiny měli chodit co nejméně. Také je třeba jej udržovat v čistotě. Zejména prvorodičku budete muset často kontrolovat starat se o její pohodlí. Teplota v místnosti, kde se nachází box by měla být kolem 30°C.

Čistota 

Čistěte porodní box denně za použití čistých ručníků, přikrývek nebo psích podložek i přesto, že se matka postará o eliminaci výměšků novorozených štěňátek.  

Porod 

Chování feny a tělesná teplota 

Blížící se porod většinou poznáte podle neklidu fenky, odmítání krmiva, zrychleného dýchání a snížené teploty (teplotu byste měli měřit a zaznamenávat zhruba týden před očekávaným termínem porodu, a to ideálně dvakrát denně). Jakmile teplota klesne na 36,5 – 37,5 °C, můžete očekávat porod v nejbližších hodinách, nejdéle v rozpětí jednoho dne. Pokud má fena teplotu nižší než 37 °C je nutné kontaktovat veterináře

A je to tady 

U porodu by měl být majitel nutně přítomen. Porod začíná odtokem hlenové zátky a štěňata mohou přicházet na svět po několika minutách, ale také po hodině nebo po dvou. Štěně se rodí v plodovém obalu, který fena nebo vy protrhne. Nikdy jej nestříhejte! Poté fena překousne pupečník (pokud ne, musíte pak pupečník přetrhnout vy) a štěně olizováním očistí. Pokud fena porod zvládá a o štěňata pečuje, není důvod panikařit a do porodu jí zasahovat. V opačném případě neprodleně volejte veterináři. Po očištění fenou můžeme štěně, pokud to feně nevadí, dosušit jemným ručníkem. Při tom zjistíte pohlaví, štěňátko pak zvážíte a jeho porodní váhu si poznamenáte do porodní knihy. Je důležité sledovat, že s každým štěnětem vyjde jedna placenta. Feny většinou placentu požírají, ale abyste zamezili trávicím potížím nenechte ji k dispozici více než dvě placenty. Štěňátkům můžete pomoci s přiložením k mléčné žláze. V intervalu mezi porodem jednotlivých mrňousů může fena chtít ven, aby se protáhla a vyvenčila. Pokud porod trvá delší dobu doporučujeme feně nabídnout kvalitní masovou konzervu nebo vydatný vývar pro dodání síly. 

Během porodu je důležité sledovat chování feny. Pokud je klidná, má o své potomky zájem a nevypadá zesláble, jde vše dobře. Pokud máte jakoukoliv obavu, volejte ihned veterináře. Za riziko ztráty především feny nebo štěňat sebemenší zaváhání opravdu nestojí... 

Péče po porodu 

Pokud jsou již všechna štěňata venku, je dobré vzít fenku na kratší vyvenčení. Sama daleko pravděpodobně ani chtít ale nebude. Dále je třeba vyměnit podestýlku za suchou a čistou. Po odvedené práci nechte fenu se štěňaty v klidu a běžte si odpočinout. Dobré je také, zejména pokud nejste zkušený chovatel, do 24 hodin vzít fenu na sonografické vyšetření dělohy, aby byla jistota, že je vše v pořádku. Štěňata samozřejmě vezměte s sebou, veterinář se na ně podívá také a zkontroluje, zda nemají nějaké vady (rozštěp patra, nedostatečně uzavřenou dutinu břišní atd.). V prvních hodinách i dnes se vyvarujte návštěv, fena i psí miminka potřebují klid, takže je nikam nepřesouvejte, nepřendávejte apod. Vy ji však stále pozorujte a štěňata pravidelně kontrolujte a važte.  

Kontrola štěňátek 

Pozorujte novorozeňata každý den a ujistěte se, že správně přibírají na váze. Štěňata mohou zdvojnásobit nebo dokonce ztrojnásobit svou porodní váhu během několika prvních týdnů. Štěňata by v průběhu prvního týdne měla být ošetřována od své matky každé dvě hodiny. Intervaly mezi krmením se budou zvyšovat s růstem štěněte. Je opravdu důležité do péče o štěňata feně nezasahovat více, než je potřeba. Vaše nadměrná starostlivost může narušit přirozenou péči vaší feny a to určitě nechcete. Obraťte se na veterinárního lékaře v okamžiku, kdy zpozorujete, že novorozená štěňata odmítají jíst, apaticky kňučí nebo zvrací a mají průjem.  


Líbil se vám článek? Sdílejte ho dál!

Další články Nové štěně