SuperZoo

Péče o krunýř suchozemských želv

Krunýř je na želvách nejmarkantnější částí těla. Ale proto, aby plnil svou funkci, vyžaduje jistou péči, správnou výživu a optimální podmínky prostředí.

Co je to krunýř? 

Podle krunýře poznáte zdravotní stav želvy a ať už si můžeme myslet opak, je poměrně křehký a vyžaduje naši pravidelnou pozornost. Vyvinul se z žeber želv a jeho “úkolem“ je ochrana vnitřních, měkkých orgánů. Zároveň slouží želvě jako úkryt. Skládá se ze dvou částí – karapaxu (vrchní, hřbetní část) a plastronu (spodní, břišní část). Krunýř roste spolu se želvou a mláďata jej mají pružný a o dost křehčí než dospělci. Krunýř je tvořen z kosti a rohoviny, a ačkoliv je pevný na první pohled, může prasknout nebo se zlomit. Podle čeho poznáte zdravý krunýř? Měl by být tvrdý, relativně hladký, pravidelného tvaru a bez povlaku.  

Co ovlivňuje kvalitu krunýře 

Péče o krunýř není nijak složitá, ani časově náročná, stačí dodržovat obecné zásady správného chovu podle potřeb daného druhu suchozemské želvy. Vliv na dobrý stav a vzhled krunýře má: 

  • Výživa želvy - pestrost a kvalita krmiva je zásadní 
  • Vyvážený příjem vitamínů a minerálů – zejména vitamín D, fosfor a vápník 
  • Vlhkost v teráriu – pravidelné rosení nahrazuje déšť v přírodě, želvu můžete také koupat ve vlažné, čisté vodě (cca jednou týdně). V případě většího znečištění očistěte jemným kartáčkem na zuby a vlažnou vodou. 
  • UVB záření 
  • Způsob chovu – zda želva žije pouze v teráriu nebo venku 

Pravidelná kontrola krunýře 

Kontrolu krunýře zařaďte do pravidelného rozvrhu péče o želvu. Krunýř by měl být bez oděrek, prasklin a plísní. Při kontrole krunýře samozřejmě zkontrolujte celou želvu (pozor, přes léto u venku chovaných želv můžete najít přisáté klíště). 

 


Líbil se vám článek? Sdílejte ho dál!

Další články Želvy