Úprava zobáku a drápků želv
5 min. čtení
Váš košík je prázdný
Nevíte si rady s výběrem? Poradíme vám
Krunýř je na želvách nejmarkantnější částí těla. Ale proto, aby plnil svou funkci, vyžaduje jistou péči, správnou výživu a optimální podmínky prostředí.
Podle krunýře poznáte zdravotní stav želvy a ať už si můžeme myslet opak, je poměrně křehký a vyžaduje naši pravidelnou pozornost. Vyvinul se z žeber želv a jeho “úkolem“ je ochrana vnitřních, měkkých orgánů. Zároveň slouží želvě jako úkryt. Skládá se ze dvou částí – karapaxu (vrchní, hřbetní část) a plastronu (spodní, břišní část). Krunýř roste spolu se želvou a mláďata jej mají pružný a o dost křehčí než dospělci. Krunýř je tvořen z kosti a rohoviny, a ačkoliv je pevný na první pohled, může prasknout nebo se zlomit. Podle čeho poznáte zdravý krunýř? Měl by být tvrdý, relativně hladký, pravidelného tvaru a bez povlaku.
Péče o krunýř není nijak složitá, ani časově náročná, stačí dodržovat obecné zásady správného chovu podle potřeb daného druhu suchozemské želvy. Vliv na dobrý stav a vzhled krunýře má:
Kontrolu krunýře zařaďte do pravidelného rozvrhu péče o želvu. Krunýř by měl být bez oděrek, prasklin a plísní. Při kontrole krunýře samozřejmě zkontrolujte celou želvu (pozor, přes léto u venku chovaných želv můžete najít přisáté klíště).