Pozor na parazity!
5 min. čtení
Váš košík je prázdný
Nevíte si rady s výběrem? Poradíme vám
Kočky patří mezi samostatná a velmi čistotná zvířata. I přesto však kočka žijící v domácnosti potřebuje naši pomoc, neboť si se vším sama neporadí.
Vlastnictví kočky znamená zajištění spokojeného života pro vašeho pokojového tygra. Kočka neumí mluvit, nemůže říct, když ji něco bolí nebo když je nešťastná, proto musíme kočku sledovat a jakoukoliv změnu v chování vyhodnotit a řešit dál. Své kočce zajistěte kvalitní krmivo a veterinární péči. Základem je pořízení škrabadla, odpočívadla úměrného velikosti kočky a ještě lépe dalšího kočičího nábytku, díky kterému se z vašeho bytu stane zábavné kočičí hřiště. Pozornost také věnujte péči o zevnějšek kočky a provádějte svépomocí každý týden zdravotní kontroly (oči, uši, zuby a dásně, rozhrňte srst a prohlédněte kůži...). Kočce projevujte svoji náklonnost mazlením – většina koček se velmi ráda mazlí a velkou měrou vám vaši lásku oplatí zpět.
Kočka je od přírody masožravec. Proto vybírejte kvalitní krmivo bez chemických konzervantů a barviv, které je bohaté na bílkoviny a nejlépe bez obsahu pšenice a kukuřice. Kočka by měla mít krmivo v misce neustále. Ke granulím můžeme přidávat kvalitní konzervy s vyšším obsahem masa. Kočce vybírejte takovou recepturu krmiva, která pro ni bude vhodná, např. pro kastrované kočky, receptury pro kočky s nadváhou, koťata, starší kočky…Velice důležitou živinou je pro kočky taurin, který je obsažen v každém kvalitním krmivu. Taurin pozitivně působí na zrak, zlepšuje stav kůže a srsti, podporuje srdeční funkci a metabolismus. A ještě něco k pití u koček.
Pokud jde o čerstvost vody, tak jsou některé kočky vybíravé. Proto je vhodné mít k dispozici fontánku pro kočky. Tyto fontánky zajistí čerstvou vodu po celý den, tím pádem je voda pro kočku lákavější, více pije a z toho plyne prevence dehydratace, která může ve vážnějších případech způsobit akutní selhání ledvin.
Pokud neplánujete chov, nechte kočku včas vykastrovat. Dle nejnovějších poznatků je nejvhodnější doba před dosažením pohlavní dospělosti. Kastrace je jeden z nejčastějších preventivních zákroků a rekonvalescence bývá rychlá a bezproblémová. Jaké jsou výhody kastrace? Kastrované kočky bývají zpravidla klidnější a mazlivější, netoulají se a mají lepší kvalitu života, tudíž se dožívají vyššího věku než nekastrované kočky. Kocouři po kastraci obvykle neznačkují, u koček – samic se sníží riziko vzniku infekce dělohy a rakoviny mléčné žlázy.
Kočka potřebuje ke spokojenému životu škrabadlo. To však neznamená, že si na něm drápky obrousí tak, aby jí nepřerůstaly. Škrábáním na škrabadle si je udržuje pěkně ostré, ale přesto je potřeba je jednou za čas zkrátit kleštičkami. Pokud si na to sami netroufáte, můžete navštívit veterináře, který Vám ukáže, jak na to. Vždy je potřeba dávat pozor, abyste nestříhli do živé tkáně, neboť kočka by si to pamatovala a při dalším stříhání by byla ve stresu, což by celou proceduru mohlo dost zkomplikovat.
Pokud má navíc kočka dostatek kočičího nábytku ke škrábání, vyhne se zpravidla obrušování drápků na vašem nábytku.
Krátkosrsté kočky většinou zvládnou péči o svůj kožíšek samy, ale dlouhosrsté kočky často potřebují pomoc, zejména pokud má jejich srst sklon k plstnatění (například perská kočka, mainská mývalí kočka).
Pravidelné vyčesávání pomůže kočičce zbavit se odumřelých chlupů a zároveň zamezí plstnatění. V případě, že už k plstnatění došlo, je možné využít speciální hřebeny nebo rovnou strojek. Opět platí, že pokud si na to netroufáte, můžete navštívit veterináře, který si se zplstnatělou srstí poradí. Vždy je však lepší těmto problémům předcházet dostatečnou péčí.
Další potíže, zejména u dlouhosrstých koček, je polykání odumřelé srsti, která ve střevech vytváří tzv. trichobezoáry (smotky srsti), které kočce mohou velmi přitížit tím, že střeva zacpou a poté je ve většině případů nutný chirurgický zákrok. Jako prevenci podáváme kočce trávu nebo pastu s maltózou, díky které chuchvalce srsti projdou trávicím traktem bez problémů.
Koupání koček není nutné, naopak je zbytečné a může kočce zbytečně vysušovat citlivou kůži. Výjimkou jsou případy, kdy je kočka z nějakého důvodu natolik znečištěná, že je očista nutná. V takovém případě použijeme speciální šampon pro kočky nebo suchý šampon.
I kočkám je potřeba čistit chrup, a to zejména těm šlechtěným, které jsou vůči zubnímu plaku citlivější než běžná venkovská kočka. Při tvorbě plaku dráždí bakterie dásně, které začnou být zarudlé. V případě, že problém není včas řešen, může docházet i k zánětu dásní, tzv. gingivitidě a k parodontóze. Jedná se o velmi bolestivá onemocnění, která mohou kočku ohrožovat i na životě.
Průvodními příznaky problémů se zuby jsou:
Od mládí kočku navykáme na měkký zubní kartáček, kterým jí chrup několikrát do týdne vyčistíme. Můžeme k tomu použít ochucenou pastu s masovou příchutí, ale nejlepší jsou enzymatické pasty, které využívají aktivity enzymů.
Zdravá kočka je v optimální psychické a fyzické kondici.