Pozor na parazity!
5 min. čtení
Váš košík je prázdný
Nevíte si rady s výběrem? Poradíme vám
Kočky jsou čilá a aktivní zvířata, ale jakmile začnou stárnout, všimnete si nižší aktivity a větší potřeby klidu. S našimi tipy dopřejete svému milovanému kočičímu seniorovi spokojené stáří.
Kdy je kočka stará? Délka života kočky je zhruba nejčastěji 15 až 18 let a je považována za starou, jakmile dosáhne věku deseti let. Snížený apetit, nižší aktivita a menší chuť k hraní může být nejen ukazatelem onemocnění kočky (což se však ale nevylučuje), ale také příznakem toho, že jde naše kočka “do důchodu“. Jak se chová stará kočka? Mezi nejčastější projevy přicházejícího stáří patří:
Pokud pozorujete výše uvedené příznaky, je na místě jít nejprve s kočkou k veterináři, aby se vyloučil zdravotní problém.
Vy svou kočku znáte nejlépe, proto při společném mazlení, hraní nebo kdykoliv během dne poznáte, že s ní něco není v pořádku. Takové domácí kontroly a pozorování jsou opravdu velmi důležité z hlediska nastávajícího onemocnění a jeho rychlého podchycení.
Zde není moc do vytknout – pravidelným veterinárním kontrolám byste se zejména se svou kočičí seniorkou neměli vyhýbat. I pokud se vám něco nezdá, je lepší alespoň zavolat a zeptat se. Je to lepší, než si pak cokoliv vyčítat a v žádném případě to nestojí za zdraví nebo dokonce život vašeho chlupatého kamaráda. Je dobré nechat své kočce udělat vyšetření krve, abyste měli jistotu, že jí nic netrápí.
Krmení starých koček je důležité přizpůsobit změně způsobu života. Je vhodné proto vybírat krmivo a pamlsky s nižším obsahem tuků a přizpůsobeným obsahem živin pro kočku v této životní fázi. Dále musí obsahovat vysoké procento kvalitních bílkovin. Ke krmivu doporučujeme přidávat lososový olej, který má blahodárný vliv na mozek, srdce, kůži, srst a pohybový aparát.
Kočka by měla denně vypít zhruba 40 - 60 ml vody na jeden kilogram své hmotnosti (pokud je z větší části krmena suchým krmivem, pokud je krmena často i vlhkým krmivem, je to o něco méně). Zejména starší kočky méně pijí, což pro ně může být velmi nebezpečné. Jak tedy podpořit pitný režim? Doporučujeme pořízení tzv. kočičí fontánky, která uchová vodu déle čerstvou a její proudění je pro kočky atraktivní. Dobrou volbou jsou také chutné polévky pro kočky. Jak správně na pitný režim koček se dozvíte v našem článku.
Ani zde není třeba se nějak více rozepisovat – seniorka potřebuje své teplé místečko někde stranou, kde bude mít klid. Po většinu života většina koček moc neocení pelíšky, protože si zkrátka lehají tam, kde se jim zrovna zlíbí, ale právě kočičí seniorky v nich nacházejí zalíbení.
Nejen u starých koček je třeba řádně pečovat o zuby. Jak na to zjistíte v našem článku.
Starší kočka už nezvládne divoké hrátky za udičkou nebo divoké honičky po odpočívadle. Ale to, že zestárne určitě neznamená, že si už nechce hrát! Ona totiž chce, jen trochu jinak. Pro pohybově indisponované nebo méně aktivní, starší kočky je vhodné psychické zaměstnání. Na to je skvělá čmuchací podložka, interaktivní hračka nebo lízací podložka. Seniorkám je také doporučujeme pořídit odpočívadlo na parapet a nižší, méně členité škrabadlo, na které nebudou muset namáhavě vylézat. Většinou totiž kočky pak už na horní patra vyšších odpočívadel stejně nevylézají, i když by rozhled chtěli stále mít. Radost jí určitě udělá také interaktivní škrabadlo, pokud se přizpůsobíte tempu a možnostem kočky, nemusíte vynechat ani její milovaný lov hračky na škádlítku.
Ledviny jsou filtrem organismu, protože čistí krev a zbavují tělo odpadních látek. Chronické onemocnění ledvin postupuje pomalu a není léčitelné. Ačkoliv příčin vzniku může být několik, z velké většiny se na pravý důvod onemocnění nikdy nepřijde. Mezi příznaky patří horší kvalita srsti, hubnutí, ztráta chuti k jídlu nebo nadměrné močení. Právě starší kočky doporučujeme pravidelně kontrolovat veterinářem.
Artritida je bolestivé, degenerativní onemocnění, který zhoršuje pohyblivost kloubů. Kočka je celkově méně „akční“, tj. nechce skákat na své oblíbené škrabadlo nebo se divoce honit za hračkou na udičce. Při podezření na artritidu je nutné vyhledat veterináře, který provede rtg snímky a doporučí podávání vhodné kloubní výživy, případně protizánětlivých léků. Zvýšené riziko výskytu artritidy mají kočky s nadváhou.
Nedostatek inzulínu v těle způsobuje cukrovku. Poznáte ji podle toho, že kočka více pije a ztrácí svalovou hmotu. Kočka celkově slábne, hubne, ale paradoxně má větší apetit. Cukrovka může vést k dalším onemocněním, protože pokud je neléčená, může se objevit např. k nervová ischemie, ketoacidóza, poškození sítnice oka nebo infekci močového měchýře.
Obezita se může objevit jako příznak nějakého onemocnění, ale i jako důsledek snížené aktivity. Přebytek kalorií v těle se ukládá formou tuku. Nejčastěji jsou obézní kočky chované pouze doma nebo kastrované kočky vyššího věku. Je důležité klást důraz na kvalitní "light" krmivo a na rozumný pohyb, který nebud epro kočku zatěžující (zejména na výše zmíněné klouby). Platí jednoduchá rovnice - snížit energetický příjem, zvýšit výdej energie (pokud možno). Víte, že se uvádí, že obezitou trpí až 50 % všech domácích koček, což je skutečně alarmující číslo. Obézní kočka je nejen nešťastná a zvyšuje se u ní výskyt dalších onemocnění, ale může také zemřít o dost dříve než kočka zdravá a v kondici.
Co říci na závěr? Kočka je šelma a pro šelmy platí, že by měli být fit v kondici po celý život. Kočka je symbolem elegance a mrštnosti. Pojďme o tyto přirozené vlastnosti naše pokojové tygry nepřipravit ani ve stáří.