SuperZoo

Péče o aktivního psa

Aktivní psy rozdělujeme na pracovní psy v zátěži a na sportovní psy, nicméně náš článek můžete aplikovat i na psy, se kterými žádnou práci ani sport nevykonáváte, ale jste společně se svým psem aktivní. Jak se tedy o aktivního psa, ať už provozujete jakýkoliv psí sport správně starat a na co nezapomenout?

Výživa na prvním místě 

Péče o každého psa začíná u kvalitní výživy. U aktivních psů a psů v zátěži to platí dvojnásob kvůli jejich zvýšenému výdeji energie. Platí zde jednoduchá přímá úměrnost, a to čím náročnější aktivitu pes vykonává, tím stravitelnější a kaloričtější krmivo musí být. Opravdu to není o tom, že bude stačit jen zvýšit dávku jeho „normálního“ krmiva. Krmivo pro psy se zvýšeným výdejem energie by mělo obsahovat kvalitní tuky a optimální množství bílkovin pro stavbu svalů. Pozor! Pokud krmivo obsahuje vyšší množství bílkovin, může zatěžovat ledviny.  

Doplňky stravy 

Pro aktivní psy můžeme doporučit tyto doplňky stravy: 

  • Pivovarské kvasnice – jsou zdrojem energie a vitamínů skupiny B, zajišťují látkovou výměnu a zlepšují odolnost proti stresu, mají dobrý vliv na kůži a srst. 
  • Lososový olej – působí pozitivně na pohybový aparát, podporuje zdraví srdce a krevní oběh. Je skvělým pomocník pro zdravou kůži, srst a dobré trávení. 

Péče o pohybový a opěrný aparát 

Kvalitní kloubní výživa je nepostradatelným doplňkem pro prevenci pohybových obtíží, je třeba ji však vybírat na míru vašemu psovi. Kloubní výživa podporuje správnou funkci kloubů, vazů a šlach, což je (nejen) pro aktivní psy a psy v zátěži velmi důležité.  

Hlavně u velkých a obřích plemen je třeba s aktivitami vyčkat do ukončení vývoje kostry a nic neuspěchat. Následky by mohli být totiž v opačném případě v budoucnu vážné. Štěňata a mladí psi by neměli skákat nebo být vystavování nadměrnému množství pohybu.  

Pohybový režim 

Aby byl váš čtyřnohý přítel fit a odváděl dobrý výkon, je třeba mu sestavit pohybový režim jemu na míru. Každý pes má jiné požadavky na množství pohybu, proto nelze globálně říct, kolik pohybu potřebuje zrovna váš pes. Co je pro jednoho dostačující může být pro druhého přetěžování. Pohybový režim jde z velké části však odvodit podle plemene, věku a míry zátěže. Pes, který například závodně sportuje, musí mezi závody trénovat. Je to stejné jako u lidí – pokud chceme závodně běhat, musíme mezi závody poctivě a pravidelně trénovat, abychom měli fyzičku, protože bez toho zkrátka na závodech pohoříme a ještě nás bude bolet celé tělo, v horším případě si přivodíme zranění. 

Aktivity pro udržení skvělé kondice 

Plavání 

Plavání můžeme jako součást tréninku velmi doporučit. Je skvělé pro získání kondice, pro nasvalení a nezatěžuje klouby jako například běh. Pokud váš pes miluje vodu, máte vyhráno, protože spojíte příjemné s užitečným. Mějte však na paměti, že je dobré psovi vždy dát plovací vestu, která je nejen nezbytností pro bezpečné plavání, ale také pomůže ne úplně šikovným plavcům srovnat jejich plavecký styl (psa narovná a dodá nervóznějšímu psovi pocit bezpečí).  

Bojí se váš pes vody, ale vy byste rádi plavání zařadili do svého tréninku? Přečtěte si náš článek o tom, jak svému psovi pomoci překonat strach z vody.  

Překážky v přírodě 

V přírodě jsou rozmanité příležitosti pro trénink, ať jsou to spadlé stromy, pařezy nebo jiné překážky, které můžete se svým psem zdolávat. Vždy však myslete na bezpečnost. Jak svojí, tak svého psa. 

Běh  

Běh se psem je další vhodná aktivita pro společný čas s vaším psem. Běh je pro psy přirozená forma pohybu a většina psů si jí užívá.  

Chcete se o caniscrossu dozvědět více? Přečtěte si náš článek, kde vám také poradíme, jak s canicrossem začít a co vše budete potřebovat a hodit by se mohl také článek na téma Zdravý pohyb psa.

Fyzioterapie 

O kvalitní péči o psy je v posledních letech stále větší zájem a jinak na tom není ani toto odvětví veterinární medicíny, které je v posledních letech na vzestupu. Při fyzioterapii se zmírňuje případná bolest a usnadňuje pohyb, proto je vhodná zejména pro aktivní psy jako rekondiční udržovací péče na míru a prevence zranění, pro psy v rekonvalescenci jako forma rehabilitace nebo pro psy s trvalým zdravotním problémem.  Z jejích benefitů mohou čerpat psy všech velikostí i různého věku. Při fyzioterapii se používá manuální terapie, hydroterapie, ošetření MLS laserem atd. 

Domácí balanční cvičení 

Toto cvičení je zábavnou formou udržování kondice a posilování a určitě ho doporučujeme zařadit do vašeho tréninkového plánu. Je však potřeba si nechat poradit, nejlépe od kvalitního psího fyzioterapeuta, jaké cviky jsou pro vašeho psa vhodné a to platí dvojnásob u psů s onemocněním pohybového aparátu. Při balančním cvičení se také posiluje vzájemný vztah a vynahradit si pro toto cvičení můžete třeba jen 10-15 minut denně nebo párkrát do týdne. 


Líbil se vám článek? Sdílejte ho dál!

Další články Společný čas se psem