Aratinga zlatý
5 min. čtení
Váš košík je prázdný
Nevíte si rady s výběrem? Poradíme vám
Papoušek zpěvavý je nádherný, výrazně zbarvený papoušek pocházející z Austrálie. Pro svou nenáročnost si získal své místo v domácnostech po celém světě a to i u začínajících chovatelů. V našem článku Vám tohoto středně velkého papouška představíme.
Ve volné přírodě ho najdete v sušších biotopech v oblasti jihovýchodní Austrálie. Obývá především savany, travnaté oblasti s keři a roztroušenými stromy, ale spatřit ho můžete i v zemědělských krajinách, parcích či zahradách. Patří mezi naprosto běžné australské ptáky a často je považován i za škůdce, jelikož si s oblibou ve velkých hejnech pochutnává na úrodě obilí místních zemědělců.
Je to velmi společenský papoušek, kterého doporučujeme chovat alespoň v páru či menší skupině. I když se dá do jisté míry ochočit, není vhodné pořizovat si pouze jednoho jedince jako domácího mazlíčka. Vzhledem k jejich agresivnější povaze během hnízdění také nedoporučujeme papoušky zpěvavé chovat ve společné voliéře s jinými druhy. Mezi sebou však papoušci vycházejí dobře a tvoří si silné partnerské pouto na celý život.
Vzhledově se jedná o velmi zajímavého papouška. Ve volné přírodě má samec modrozelenou hlavu, zelená záda s malou červenou skvrnou na kostřelci, díky níž ho rozeznáte od méně pestrobarevné samice. Obě pohlaví však mají žlutá bříška a ocas, který je z vrchu zelený a zespodu šedivý. V zajetí však existuje hned několik barevných mutací. Tělo tohoto papouška dorůstá i s ocasem do délky 27 cm. V dobrých podmínkách vás mohou papoušci zpěvaví těšit svou společností až 15 let.
Výhodou papoušků zpěvavých je, že nejsou příliš nároční na prostor a zvládnou i chladnější počasí. Chovat je tedy můžete jak doma ve větší kleci, tak ve venkovní voliéře. Podmínkou je však zřízení zákrytu, do kterého se mohou papoušci schovat v deštivém či jinak nepříznivém počasí. Vytápěné zimoviště není potřeba.
Jelikož se ale jedná o velmi dobrého letce, doporučujeme nešetřit na prostoru a dopřát papouškům alespoň 3 x 1 x 2 m, aby si mohli protáhnout křídla. Při chovu doma v kleci nechte papouška pravidelně prolétnout po místnosti. Dno voliéry či klece vystelte přírodními materiály – tito papoušci se po většinu dne rádi pohybují na zemi a vyhledávají potravu.
V ubikaci by neměl chybět krmítko, pítko, různě silná bidýlka, hračky, koupelna či větší miska s vodou. Jestliže budete chtít ptákům dopřát mladé, nezapomeňte ani na hnízdící budku. Ideální je rozměr okolo 25 x 25 x 40 cm.
Ve volné přírodě si tito papoušci nejčastěji dopřávají travní semena, takže nejlépe uděláte, pořídíte-li kompletní směs pro střední papoušky. Jak jsme již zmínili výše, papoušci zpěvaví si rádi pochutnají i na obilí či kukuřici v mléčné zralosti.
Pro zpestření krmiva svým mazlíčkům podávejte i ovoce, zeleninu a zelené krmení. Chybět by neměly ani větvičky z ovocných stromů na okus, grit pro dobré trávení, senegalské proso a sépiovou kost. V době hnízdění podávejte i vaječné krmivo. Nezapomeňte pravidelně měnit vodu v pítku či v misce.
Jelikož tito papoušci tráví většinu dne na dně ubikace, je obzvlášť nutné, abyste ho pravidelně čistili a měnili podestýlku, aby se vaši papoušci nemohli nakazit parazity z trusu volně žijícího ptactva. Papoušci zpěvaví jsou poměrně odolní vůči nemocem, ale i u nich se lze setkat s virovým onemocněním PBFD, ptačí chlamydiózou a jinými běžnými papouščími chorobami.