SuperZoo

Papoušek žako

Mluvící papoušek žako je jedním z nejpopulárnějších velkých opeřených mazlíčků, kterého můžeme najít v domácnostech po celém světě. A to i přes to, že kvůli svému šedému zabarvení není příliš vzhledově výrazný. Chovatele si získal především díky své vysoké inteligenci a schopnosti napodobit jakýkoliv zvuk. 

Co byste měli o papouškovi žako vědět 

V přírodě byste tohoto velkého afrického papouška našli v tropických a mangrovových lesích a říčních deltách převážně v oblastech střední Afriky. Délka jeho těla se pohybuje mezi 32–40 cm, přičemž je téměř celé šedé. Barevně výraznější jsou pouze jasně červená ocasní pera, silný černý zobák a žluté oči s bílými očními kroužky. Existují dva poddruhy – žako kongo a žako liberijský.  

Jedná se o velice společenského tvora, který ve volné přírodě žije v hejnech, takže si určitě nepořizujte pouze jednoho papouška, pokud nemáte čas se mu dostatečně věnovat. Vzhledem ke své inteligenci a učenlivosti totiž vyžaduje hodně pozornosti a aktivit. Není to příliš vhodný mazlíček do domácnosti s malými dětmi, protože i když se jedná o přátelské zvíře, může se snadno naštvat a zaútočit svým mohutným silným zobákem. Společnost vychovaného psa nebo kočky však dokáže akceptovat.  

Papoušek žako je vysoce sociálně inteligentní s nadáním na mluvení, takže se s ním rozhodně nebudete nudit. Dokáže se nechat vycvičit a naučit jednoduché povely. Je však třeba k němu přistupovat s trpělivostí a příliš ho nestresovat. Tento opeřenec je totiž háklivý na jakékoliv změny a potřebuje řád. Obvykle si oblíbí pouze jednoho člena domácnosti a zbytek lidí jen toleruje. Když je v duševní nepohodě, může se projevovat sebedestruktivně.  

 

Jak by měla vypadat ubikace 

Pokud má žako dostatek příležitostí k tomu, aby si protáhl křídla volným proletem, můžete jej klidně chovat v bytě ve větší kleci. Ta by měla být umístěna na klidném světlém místě, dále od topení, přímého slunečného světla a průvanu. Rozměry ubikace by měly být minimálně 110 x 80 x 170 cm, avšak jako vždy platí, že čím více prostoru papouškovi dopřejete, tím bude šťastnější. Při výběru klece dávejte pozor, aby byla tvořena dostatečně silnými dráty (minimálně 4 mm) a rozteč nebyla větší než 2,5 cm. Při větším prostoru mezi dráty hrozí, že jimi papoušek prostrčí hlavu. Dno ubikace vystelte vhodnou podestýlkou - hygienickým pískem, peletkami (dřevěné, papírové) nebo kukuřičnými vřeteny. 

Pro chov žaka je vhodná také venkovní voliéra s krytou částí, kam se může papoušek schovat v případě nepříznivého počasí či v zimním období. Ve vnitřní části voliéry by teplota nikdy neměla klesnout pod 15 °C. 

Aby byl váš mazlíček spokojený, v kleci nesmí chybět krmítko, nerezová miska na vodu, nejrůznější bidýlka a hračky, koupelna, a pokud jste se rozhodli pořídit si pár, pak byste neměli zapomenout ani na hnízdící budku.  

Chcete-li s papouškem trávit čas mimo klec, je vhodné si pro něj pořídit postroj a vodítko, aby vám neuletěl. Pro cestování a návštěvy u veterináře budete potřebovat menší klec nebo přepravku pro psy a kočky. 

 

Krmení 

Přirozenou stravou ve volné přírodě pro papouška žaka jsou různá semena, ovoce, plody a ovoce a ani jejich strava v zajetí by neměla být jiná. Základem je tedy kvalitní krmná směs pro velké papoušky, která obsahuje slunečnici, kardi, oves, kukuřici, pohanku, ječmen, konopné semínko, pšenici, čirok, dýňová semínka, oříšky, papriku, šípky apod.  

Každý den je také důležité papouškovi podávat čerstvé ovoce a zeleninu. Ovoce mají nejraději sladké, proto dbejte na to, aby bylo vždy zralé. Nikdy nepodávejte žakovi avokádo nebo syrové fazole. Jsou pro něj toxické!  

Dietu vašeho mazlíčka můžete občas doplnit i zeleným krmivem, ořechy či větvemi. Dále je dobré čas od času papouškovi dopřát vaječné krmivo či naklíčená semena. Nezbytným doplňkem je také grit a sépiová kost.  

 

Zdraví a nemoci  

Papoušci žako jsou velmi náchylní na škubání peří. Spouštěčem může být stres, náhlé změny prostředí, nedostatečná péče, osamělost nebo nuda. Proto je opravdu důležité se těmto mazlíčkům věnovat. Pokud si papoušek škube peří, ač k tomu nemá žádný z výše zmíněných důvodů, může se jednat i o kožní chorobu či napadení parazity. Je tedy důležité vždy navštívit veterináře, který odhalí příčinu tohoto nežádoucího chování a navrhne další postup. 

Dalším zdravotním problémem, který může vašeho mazlíčka trápit, je virové onemocnění zobáku a peří.  

Pokud se žako těší dobrému zdraví, může se dožít až 60 let.  

 

Rozmnožování 

Papoušek žako pohlavně dospívá ve věku okolo 3–4 roku. Samička snáší 2–4 vajíčka, na kterých sedí 28–30 dní. Mláďata z budky vylétají po 90 dnech, ale rodiče je pak ještě několik týdnů dokrmují.  

 


Líbil se vám článek? Sdílejte ho dál!

Další články Velké ptactvo