SuperZoo

Osvětlení do akvária

Propadli jste akvaristice a zvažujete založení svého prvního akvária? Pak narazíte na otázku, jak a čím akvárium osvětlit. Bez světla se žádné akvárium neobjede, ale jak vybrat to správné?

Funkce světla v akváriu 

Osvětlení v akváriu simuluje přirozené přírodní podmínky živočichů a rostlin, tj. nahrazuje sluneční svit. Ten je důležitý pro fotosyntézu, která zajišťuje růst rostlin a kyslík pro ryby. Osvětlení také může zvýraznit barvy rybek v akváriu a právě díky světlu můžeme fascinovaně pozorovat klidný, podvodní svět. 

Rozdělení akvarijních světel 

Typ techniky  

Podle typu techniky rozlišujeme osvětlení pro běžná akvária na LED osvětlení a zářivky. LED je velmi oblíbené osvětlení, které je úspornější než zářivka. LED osvětlení dělíme na slabší a na silnější. Asi je vám jasné, že slabší, levnější osvětlení, kde jsou použité LED pásky nebo slabší čipy, budeme volit pro nenáročná akvária a silnější (ty se samozřejmě již pohybují ve vyšší cenové relaci) pro hustě osazená akvária s náročnějšími rostlinami. LED osvětlení má také líbivější design a lze také vybrat LED s funkcí postupného rozsvícení a stmívání

Zářivky dělíme na dva typy, a to T5 a T8. T8 je starší typ zářivky, který postupně ve vetší míře nahrazuje typ T5, který je užší a má vyšší svítivost

Barevné spektrum  

Proč je barevné spektrum v akváriu důležité? Podporuje růst a prosperitu rostlin a díky němu vyniká zbarvení rybek a dalších vodních živočichů. Jednobarevné bývají vždy pouze zářivky, LED mohou být jak jednobarevné, tak vícebarevné. U jednobarevných se nejčastěji volí studená bílá, případně teplá bílá. Vícebarevné spektrum do určité míry ovlivňuje růst rostlin, je na oko „hezčí“ a pěkně zbarvené rybky pod ním lépe vyniknou než pod jednobarevným osvětlením.  

Typ umístění (kryt, zavěšení nad akvárium, držáky) 

Osvětlení lze umístit následovně: 

  • V krytu – toto je mezi běžnými akvárii nejčastější a nejjednodušší umístění, osvětlovací kryty jsou součástí akvarijních kompletů. Nevýhodou je mnohdy slabší výkon. 
  • Pomocí držáků – hojně rozšířené umístění, po kterém často sahají pokročilejší nebo profesionální akvaristé.  
  • Zavěšením nad akvárium – tato možnost je vhodná pro akvária nad 130 cm.

Kolik hodin svítit rybičkám 

Obecně doporučované pravidlo je nesvítit více než 10 hodin. Dostatek světla podporuje zdraví a spokojenost ryb. Podporuje trávení a díky osvětlení mají ryby dostatek energie a důležité je umístění akvária - v tmavším rohu budeme svítit o něco déle než tam, kde je dostatek světla po celý den. Nadměrné svícení je však spíše na škodu, protože podporuje výskyt řas. Pomocníkem pro udržení rovnováhy mezi svícením jsou spínací hodiny. 

Jak silné osvětlení do akvária 

Pro výpočet síly LED osvětlení platí, že pokud máte nenáročné akvárium (tj. nepříliš hustě osazené s nenáročnými rybami i rostlinami), doporučujeme pro výpočet výkonu použít rovnici objem x 0,15. Pokud máte naopak náročné, hustě osazené akvárium, násobte objem x 0,3. Pro zářivky typu T5, pokud máte v akváriu nenáročné rostliny, se uvádí 0,3 W na 1 litr. Pro středně náročné je to 0,5 W na 1 litr a pro náročné druhy akvarijních rostlin počítejte 1 W na litr akvarijní vody. Osvětlení umisťujte vždy 15 cm nad hladinu vody.  

Prohlédněte si naši sekci Zakládáme akvárium, kde se dozvíte o výběru vhodných druhů ryb a rostlin, ale také o samotném postupu založení akvária


Líbil se vám článek? Sdílejte ho dál!

Další články Začínáme s akvaristikou