SuperZoo

Osmák degu se těší stále větší oblibě u chovatelů

Osmáka chová stále více milovníků zvířat. Říká se mu také chilská veverka, neboť pochází z Jižní Ameriky. Název osmák je odvozen od stoliček ve tvaru osmičky. Název degu je odvozen ze slova „dewu“ (z domorodého chilského jazyka) a znamená krysa nebo myš. 

Co je dobré vědět, než si osmáka pořídíte?

Ve volné přírodě žijí osmáci v organizovaných skupinách a jsou velmi společenští. Pokud tedy zvažujete koupi právě tohoto zvířátka, doporučujeme pořídit dva jedince. Protože se osmáci dobře snáší mezi sebou, ideální volbou jsou buď dvě samičky nebo samečci. Pokud chcete osmáky chovat a rozmnožovat, můžete zvolit i smíšený pár.

Na hlodavce je osmák velmi chytrý a nezapáchá tak intenzivně, jako jiné druhy hlodavců. Aby se cítil dobře, musíte mu zajistit odpovídající obydlí. 

Ačkoliv jeho roztomilost a inteligence z něj dělají ideálního mazlíčka pro děti, je potřeba myslet na to, že jde o živého tvora a aktivní zvíře. V případě, že s ním není dobře zacházeno, může kousnout. Pokud se cítí ve velkém ohrožení, v pudu sebezáchovy „ztratí“ ocásek, který mu však již znovu nikdy nedoroste.

Čím byste měli osmáka krmit?

Osmáci jsou býložravci. Ve volné přírodě se živí zelenými částmi rostlin, semeny, ale dopřejí si také listí nebo kůru. Mají ovšem problém s přejídáním a také mají ve zvyku si potravu, kterou nespořádají, schovávat na „horší časy“. Proto je potřeba jim zajistit dostatek pohybu a předem vědět, kolik potravy opravdu potřebují. Doporučujeme také krmit pravidelně ve stejnou dobu, ráno a večer. Osmáci mají totiž rádi pevný řád.

Co osmákům svědčí?

Nedílnou součástí osmáčího jídelníčku je seno. Dále granule pro činčily (odpovídají nárokům osmáků). Granule, na rozdíl od směsí, zabrání vybíravým osmákům vyjídání jen určité části potravy a pokrývají jejich veškeré nutriční požadavky.

Další důležitou složkou potravy je tráva a listí, před podáním je důležité je omýt vodou (jinak hrozí nákaza dravých roztočů – sametek; po omytí ale pozor na zapaření) a trávu a listí nesbírejte v blízkosti silnic a v místech, kde hrozí nákaza od jiných zvířat (např. park, kde se venčí psi).

Přidáme také větvičky ovocných stromů na okus. Ořechy dáváme jako pamlsek. Voda musí být neustále k dispozici. Vhodná zelenina je mrkev, brokolice, celer a čekanka.

Co bychom osmákům dávat neměli?

Osmákům škodí ve větší míře sacharidy, zejména cukry a tuky. Jednou za čas by však neměly uškodit. Sacharidy najdeme například v kukuřici a obilovinách, cukry v piškotech a sladkém ovoci. Příklad jedovaté zeleniny: avokádo, cibule, česnek, houby a špenát. Pozor dejte také na jedovaté rostliny, mezi ně patří pelyněk, chmel, šťovík a mnoho dalších.

Bydlení

Klec nebo terárium

Jak jsme již zmínili, osmák je aktivní zvíře a potřebuje dostatek prostoru. Minimální rozměry klece pro dva jedince by měly být 80 x 60 x 60 cm (šířka x hloubka x výška).

Ubikace musí být situovaná na výšku, protože rádi skáčou a šplhají. Z toho důvodu ji vybavte větvemi. Klec nebo terárium umístěte na místo, kde není průvan a vlhko, nebo přímo topení. Terárium má výhodu, že kolem něj nebude nepořádek a zvířata budou chráněna před průvanem, dbejte však na to, aby bylo dobře odvětrané.

Vybavení

Při výběru prolézaček a vybavení klece vybírejte spíše dřevo. Osmáci rádi hlodají a plast by jim mohl velmi ublížit.

Běžná péče o osmáka

Ochočení a pouštění mimo ubikaci

Než si osmáka přinesete domů, schovejte kabely, hodnotné předměty, rostliny, květiny a všechny věci, které by ho lákaly k hlodání.

Denně by měl osmák strávit alespoň půl hodiny mimo klec či terárium. Na zahradu ho nepouštějte ani v létě; sluneční záření by mu mohlo vážně ublížit.

Když si přinesete zvířátko poprvé domů, nechte ho alespoň týden v klidu, tj. nezasahujte do klece více, než je potřeba, nesnažte se ho pohladit nebo chytit. Místo toho na něj přes klec klidně mluvte; je to zvědavé zvíře, přijde se podívat, co se děje.

Poté můžete po pár dnech nabídnout krmení z ruky. Po týdnu můžete nechat ubikaci otevřenou, aby si mohl vylézt ven a prozkoumat okolí. Pak ho nechte svévolně vstoupit zpět „domů“.

Manipulace

Osmáka zvedejte a berte do náruče co nejméně, pro zvíře je to stresující.

Nikdy ho nechytejte za ocas – osmák by o něj mohl přijít a odpadnutá část mu již nikdy nedoroste. Svého majitele osmák pozná a v případě jemného a adekvátního zacházení bude rád vyhledávat jeho společnost.

Nečekejte od něj ale, že bude hodiny sedět ve vašem klíně nebo vyhledávat mazlení, ale může si přijít pro pohlazení, pamlsek nebo na zavolání.

Čistota půl zdraví

Každý den měňte vodu za čistou, napáječku vymyjte horkou vodou a umyjte také misky na krmivo. Nesnědené krmivo po 24 hodinách vyhoďte.

Pokud je potřeba, silně znečištěnou podestýlku odstraňte a doplňte čistou. Kontrolujte pravidelně vybavení klece (zničené či silně znečištěné vybavení klece). Jednou týdně je potřeba udělat generální úklid klece.

Pravidelná a důsledná údržba osmáčího království sníží riziko onemocnění a zápachu v domácnosti.

Nezapomínejte také jednou týdně udělat zdravotní prohlídku – např. oči, uši a řitní otvor by měl být čistý, bez výtoku, srst lesklá a jemná, kůže bez šupinek a zdravě vypadající.

Také pozorujte celkové chování osmáka. Je aktivní, hraje si a je zvědavý? V případě podezření, že něco není správně, kontaktujte veterináře.

Víte, že…

  • než se osmák stal jedním z nejoblíbenějších hlodavců chovaných doma, byl pokusným zvířetem? Jejich organizmus není schopen trávit cukry, tzn. všichni osmáci se rodí s cukrovkou. Po zbytek života je to nějak neomezuje, jen je potřeba u nich hlídat příjem cukru.
  • osmáci mají pestrý komunikační systém, který čítá přibližně 15 zvuků, přičemž každý znamená něco jiného.
  • obvykle se rodí 2-6 mláďat, odstav nastává mezi 6. a 9. týdnem.
  • v zajetí se může dožít až 8 let.
  • proti ostatním hlodavcům zapáchá méně, což z něj dělá vhodného adepta na domácího mazlíčka pro náročné chovatele.

Přečtěte si další tipy, jak pečovat o svého osmáka nebo se podívejte na video. 


Líbil se vám článek? Sdílejte ho dál!

Další články Osmák