Jak vybrat vhodnou hračku pro psa
10 min. čtení
Váš košík je prázdný
Nevíte si rady s výběrem? Poradíme vám
Ušní problémy jsou spolu s napadením vnějšími parazity jedny z nejčastějších onemocnění, která psa během jeho života potkají. I v případě onemocnění uší platí, že prevence je základ a důsledný dodržováním ušní hygieny u psa předejdete velkým problémům a hlavně velkým bolestem.
Předcházet nepříjemným problémům s ušima se dá pravidelnou kontrolou uší alespoň jednou týdně. Kontrolujte zevní (vnější) zvukovod a v případě potřeby vyčistěte nečistoty vatovým polštářkem pokapaným přípravkem k čištění uší nebo vlhčeným ubrouskem. Nikdy k čištění nepoužívejte vatové tyčinky a při čištění nezajíždějte dovnitř ucha, mohli byste zbytečně způsobit podráždění, které může vyústit např. v zánět. Pokud máte plemeno, kterému vrůstají chlupy do ucha, je potřeba chlupy jemně vytrhat prsty (palcem a ukazováčkem) či pinzetou, nikdy je nestříhejte. Pokud se váš pejsek rád koupe a stane se, že mu do uší nateče voda, vždy mu řádně a opatrně vysušte uši a psa pozorujte, mohl by z toho být malér v podobě zánětu. O stavu ucha také hodně napoví zápach - pokud ucho nesnesitelně zapáchá, vezměte svého psa k veterináři, může jít opět o příznak onemocnění.
Že něco není v pořádku poznáte snadno: pes je neklidný, třepe hlavou, tře si uši o tlapky, o zem, o cokoliv, co si myslí, že mu od bolesti pomůže. Pokud má však naopak již velké bolesti, každý dotek je pro něj velmi bolestivý a nenechá si moc na uši sáhnout. Ušní boltec bývá nateklý, zarudlý a zvukovod zapáchá, může se objevit i výtok. K ušním onemocněním mívají nejčastěji sklon plemena se sklopenýma, převislýma ušima (např. zlatý retrívr, kokršpaněl, nebo výmarský ohař). Do uší těchto psů špatně proudí vzduch a proto jsou příznivým místem k množení bakterií.
Vyžaduje řádné léčení pomocí antibiotik a protizánětlivých léků. Příznakem může být to, že pes naklání hlavu na stranu, v každém případě však léčba patří do rukou veterináře.
Osiny v uších (kontrolujte uši po vycházce), záněty zvukovodu (např. psovi se do uší dostala voda při koupání), kvasinkové infekce – mykózy (po koupání, ve vlhkém prostředí se kvasinkám daří, zvýšená produkce mazu nebo oslabená imunita)
Parazit, který se může ve výjimečných případech přenést i na člověka. Časté onemocnění, charakteristický je silný zápach a poté výtok z ucha. Svrab se projevuje také černým mazem, který vypadá jako kávová sedlina.
Pokud se pes drbe na uších, může to být příznakem potravinové alergie nebo dalších kožních problémů, které nebyly výše zmíňené.
Pokud u svého psa pozorujete příznaky ušního onemocnění, je na místě se co nejdříve dostat na veterinu. Veterinář stanoví diagnózu a určí další postup léčby.
Sonja Nawinová
Produktový specialista