SuperZoo

Oleje ve výživě psů a koček

Oleje jsou ve výživě psů a koček z nutričního hlediska nezbytné a nenahraditelné. Proč jsou tak důležité a čím mohou být pro organismus našich mazlíčků prospěšné se dozvíte v našem článku.

Význam olejů ve výživě psů a koček 

Oleje a tuky jsou nenahraditelnou složkou výživy, kterou organismus (nejen) koček a psů potřebuje. Jejich hlavním úkolem je: 

  • Vstřebávání vitamínů rozpustných v tucích (A, D, E a K) 
  • Udržení energetického metabolismu. 
  • Dodání esenciálních mastných kyselin. 

Pokud je zvíře krmenou granulemi, je jeho denní dávka živin, vitaminů a tuků již pokryta, při krmení syrovou stravou (BARFEM) je nutné oleje v krmné dávce dodávat. Někdy je ale potřeba oleje dodat ještě extra – pokud má pes třeba potíže se sušší kůží nebo matnou srstí. U starších psů je velmi oblíbený lososový olej, který kromě kůže a srsti podporuje celkový metabolismus, trávení a klouby.  

Nasycené a nenasycené mastné kyseliny 

Součástí tuků jsou nasycené a nenasycené mastné kyseliny. Nasycené mastné kyseliny najdeme hlavně ve výrobcích živočišného původu, ale vyskytují se také v rostlinných výrobcích – vysoký obsah má například kokosový olej. Omega-3 a omega-6 jsou nejznámějšími nenasycenými mastnými kyselinami a najdeme je třeba v ořechách, avokádu nebo olejných semínkách. Ve výživě je třeba dbát na to, aby převažoval příjem nenasycených mastných kyselin nad nasycenými (to platí jak pro lidi, tak samozřejmě i pro psy a kočky). 

Vitaminy rozpustné v tucích 

  • Vitamin A – antioxidant nezbytný pro růst, vývoj kostí, pozitivně ovlivňuje zrak a také pohlavní žlázy. Uvádí se také pozitivní vliv proti rakovině. 
  • Vitamin D – potřebný pro normální vstřebávání vápníku, tvorbu kostí a zubů, udržení pevnosti kostí, normální funkci svalů a posílení imunity. 
  • Vitamin E – příznivý účinek na krevní oběh, zvyšuje vitalitu a radost, má protirakovinový účinek a je vhodný při léčbě onemocnění jater. 
  • Vitamin K – podílí se na srážení krve, podporuje činnost srdce, ledvin a má vliv na buněčný růst. Také preventivně působí proti osteoporóze a snižuje hladinu cholesterolu v krvi. 

Jak oleje rozdělujeme?  

Věděli jste, že různé druhy olejů dokáží posílit kondici, psychiku nebo se dokonce podílet na zlepšení zdravotního stavu? Stačí vybrat takový, který bude přínosem právě pro vašeho psa nebo kočku – nejkvalitnější jsou oleje lisované za studena (to se týká hlavně rostlinných olejů). 

Potřeba je také dodržovat dávkování a skladování, které je vždy uvedeno na obale. Doporučujeme oleje rozumně střídat. 

Nyní si pojďme představit nejoblíbenější olejů ve výživě psů a koček. 

Živočišné oleje 

Lososový olej 

Lososový olej patří jednoznačně mezi nejoblíbenější oleje pro psy a kočky vůbec. Je zdrojem omega-3 mastných kyselin a omega-6 mastných kyseliny a je výborný jako zdroj energie zejména pro psy v zátěži (aktivní a sportovní), posiluje srdce a kardiovaskulární systém, má vynikající účinky na matnou srst a suchou pokožku a udržuje pružné a zdravé klouby. Je velmi důležité vybírat oleje získávané z mořských ryb, ne ryb chovaných v sádkách a někdy může lososový olej u světlých psů zabarvovat srst. 

Olej z tresčích jater 

Získává se z jater tresek a obsahuje vitamin A a D a podílí se na udržení normálního stavu pokožky a sliznic, snižuje krevní tlak a potlačuje zánětlivé procesy v těle. 

Olej z bílých ryb 

Tento olej je získávaný z hlubokomořských, bělomasích ryb. Obsahuje velké množství omega-3 a výrazně posiluje stav pokožky, srsti a drápů. Výborné účinky má také na imunitu a pohybový aparát a snižuje kardiovaskulární onemocnění. 

Rostlinné oleje 

Lněný olej 

Lněný olej je získávaný ze semen lnu setého. Obsahuje velké množství vitamínu E a Omega - 3 mastných kyselin. Je výborný na srst a imunitní systém, pomáhá také na zánětlivá onemocnění kloubů a jako součást prevence proti srdečním onemocněním

Kokosový olej 

Tento olej má výhodu možnosti vnitřního a vnějšího použití. Vnitřním užitím je skvělý na trávicí potíže a léčbu kožních potíží (dermatitidy, ekzémy, chronické změny kůže, kožních alergických reakcí atd.). Má protizánětlivé, antibakteriální účinky a pomáhá udržet lesklou a kvalitní srst. Při vnějším užití také pomáhá s léčbou kožních potíží a s hojením ran. Lze ho aplikovat přímo na suchou a lámavou srst, kterou zvláční a vyživí.  

Konopný olej 

Tekuté zlato mezi oleji – to je konopný olej. Obsahuje ideální poměr mezi omega -3 a omega-6 a vysoký podíl vitamínu E. Příznivě působí na kožní problémy, podporuje imunitu a trávení, činnost srdce, ledviny a ulevuje při bolestech svalů a kloubů. Konopný olej také pomáhá při úzkostech a podporuje kvalitu spánku. Neobsahuje THC a je protizánětlivý. 

Ostropestřcový olej 

Ostropestřcový olej je spojován zejména s ochranou jater a jejich detoxikací. Mezi jeho další účinky však patří i zlepšení trávení, hojení ran nebo se používá při vředových onemocněních. 

Olivový olej 

Může pes slunečnicový olej? Olivový olej je dobře dostupný olej, který má snad každý doma – takže ano, je vhodné ho využít ve výživě našich chlupatých miláčků. Obsahuje velké množství vitamínu E a K, nenasycených mastných kyselin a je také zdrojem antioxidantů. Olivový olej přispívá ke správnému trávení a podporuje chuť k jídlu. U koček může pomoci při potížích s trichobezoáry. Co se dávkování týče, nic by se nemělo přehánět, proto malým psům a kočkám dávejte maximálně půl lžičky oleje párkrát do týdne, středním psům, lžičku a u velkých a obřích plemen stačí jedna až dvě lžičky. Při mírně zvýšeném nárazovém množství ho můžeme použít i jako olej na zácpu u psa nebo kočky

Makový olej 

Makový olej sice zatím moc mezi známé oleje nepatří, svou cestu na výsluní si ale postupně vyšlapává. V čem je pro psy a kočky přínosný? Zvyšuje vitalitu, zmírňuje svědění, zlepšuje pružnost pokožky a samozřejmě také imunitu. Osvědčuje se také u psů v zátěži. Obsahuje vysoký obsah omega-3 a omega-6 a také kyselinu linolovou.  

Pupalkový olej 

Tento olej je bohatý na omega-6 mastné kyseliny a používá se při kožních potížích (zejména při ekzémech a k hojení ran) a pro zlepšení stavu srsti. Je doporučován jako náhrada živočišných tuků (například při alergiích). 

Olej z rýžových klíčků 

Olej z rýžových klíčků je silný antioxidant a je známý zejména pro své účinky na růst svalové hmoty. Dále se pomáhá při léčbě chronických zánětů a podílí se na snižování cholesterolu v krvi. 


Líbil se vám článek? Sdílejte ho dál!

Další články Krmení a výživa psů