6 důvodů proč si pořídit zakrslého králíka
10 min. čtení
Váš košík je prázdný
Nevíte si rady s výběrem? Poradíme vám
Králíci jsou populární mazlíčci, kteří však mají své specifické nemoci, před kterými je třeba je chránit. Jaké nemoci to jsou se dozvíte v našem článku.
Očkování králíků je svobodnou vůli chovatele, není povinné. Ale zejména ve velkochovech je nepsanou nutností a i stále více “mazlíčkářů“ nechává své králíky chované doma pro radost očkovat. Mezi nejčastější a nejnakažlivější onemocnění králíků patří bezpochyby myxomatóza a králičí mor.
Jedná se o virové onemocnění způsobené Myxovirem, které bohužel není léčitelné. Myxovir je druh neštovic, který postihuje pouze králíky (jak domácí, tak i divoké). Tento virus se šíří díky hmyzu sajícím krev (králičí blecha, komáři, blechy atd.). Nejčastěji se může přenášet vzduchem, ale není vyloučené ani šíření nepřímým kontaktem. Jak nákazu myxomatózou poznáte? Zdravotní stav zvířete se náhle zhoršuje, dochází k zarudnutí očí, zvýšení tělesné teploty a ztráty chuti k jídlu. Nakažené zvíře během 48 hodin uhyne.
Králičí mor je stejně jako myxomatóza virové onemocnění. K nakažení dochází přímým kontaktem s nakaženým jedincem nebo bodnutím bodavým hmyzem (nejčastěji komárem). Nemoc má rychlý průběh a zvíře uhyne v křečích s příznaky dušení.
Proti myxomatóze a moru lze králíka účinně chránit očkováním, se kterým je vhodné začít ve věku 10-ti týdnů, kdy je nutné přeočkování po 4 týdnech. Jak často se očkuje králík? Četnost očkování je pak podle veterinářem dostupné vakcíny (jednou nebo dvakrát ročně). Konkrétně proti králičímu moru nastupuje účinek již tři dny po aplikaci vakcíny. Ve velkochovech se očkuje ještě proti trichofytóze a pasterelóze, nicméně pro králíky – mazlíčky jsou tato očkování zcela zbytečná. Pamatujte, že na očkování choďte vždy se zdravým králíkem. Přeléčení proti kokcidióze musí být u mladých králíků alespoň dva týdny před očkováním, aby nebyl imunitní systém zvířete oslabený.