SuperZoo

Očkování a odčervení koček

Nemoci a různé zdravotní komplikace se nevyhýbají ani kočkám, avšak spoustu z nich můžete vašemu mazlíčkovi ušetřit správnou prevencí. Díky pravidelnému očkování a odčervování si poradíte s některými nebezpečnými onemocněními a nepříjemnými vnitřními parazity, kteří se mohou do trávicího traktu vaší kočky dostat z krmiva. Kdy a čím je kočku potřeba očkovat a jaká další preventivní opatření můžete podstoupit se dozvíte v tomto článku.  

Odčervování koček 

Mezi nejčastější kočičí parazity patří škrkavky a tasemnice. Na jejich výskyt jsou náchylná především koťata, která ještě nemají dostatečně vyvinutý imunitní systém. Proto by mělo být koťátko poprvé odčerveno ve věku 2 týdnů. Poté by mělo být odčervováno každých 14 dní až do věku 3 měsíců, a následně každý měsíc až do věku 6-ti měsíců.  

Od věku 6 měsíců kočku odčervujeme podle toho, zda žije pouze v bytě nebo má možnost chodit ven. Interval mezi jednotlivými odčerveními může být 3 až 6 měsíců. Kočky žijící venku odčervujeme 4x do roka (tj. každé tři měsíce). Někdo doporučuje odčervovat dokonce každý měsíc. 

Prostředky k odčervení je možné koupit pouze u veterináře nebo v lékárnách. Podání odčervovací tabletky či pasty je dobré dobře naplánovat, mělo by k němu totiž dojít nejméně 10–14 dnů před očkováním. Dávkování přípravku záleží na hmotnosti kočky.  

 

K organizmu šetrnější a čím dál tím oblíběnější alternativou chemického odčervení je koprologické vyšetření trusu kočky, které slouží k určení přítomnosti vnitřních parazitů. Toto vyšetření je prováděno laboratorně a je finančně i časově nenáročné. Majitel kočky sbírá po dobu 2-3 dnů trus (je třeba ho pak uchovávat v chladu) a ten pak odnese na veterinární pracoviště.  

Jak poznat, že má kočka vnitřní parazity? 

Jestliže vaše kočka chodí ven a loví myši či ptáky, pak je nákaza vnitřními parazity více než pravděpodobná. U koček bytových k ní dochází jen zřídka. Bohužel nemá žádné specifické příznaky, proto je dobré kočku velmi dobře pozorovat a případné příznaky konzultovat s veterinářem 

Mezi nejčastější příznaky začervení u kočky patří: zvracení, nechutenství, únava a ztráta zájmu, nafouklé bříško, matná a zplihlá srst, průjem, tmavá stolice, přítomnost vajíček parazitů ve stolici, bledé dásně.  

Očkování koček 

Dle zákona není kočkování koček povinné, avšak věřte, že se vám a vašemu mazlíčkovi investice do něj vyplatí. Proti kterým nemocem by měla být očkována záleží na jejich životním stylu a prostředí, kde žijí. V současné době se můžete s veterinářem dohodnout na očkování proti těmto nemocem:  

Základní očkování pouze bytových koček: FIP (infekční peritonitida), Kalicivirus, Panlékopénie a Herpesvirus (tyto tři se očkují jednou za tři roky). Vzteklina se očkuje pouze v případě, že s kočkou cestujete za hranice ČR. 

Očkování venkovních koček: FIP, Kalicivirus, Panlékopénie a Herpesviru a doporučuje se také očkování proti chlamydióze, vzteklině a leukóze.  

Kdy kočku očkovat 

Koťátka si vytváří plnou imunitu teprve věku 3 měsíců, a proto je nutné s očkováním začít již v 8.  týdnu věku. Očkování je následně třeba zopakovat v 11. týdnu věku, a potom kočku nechte přeočkovat každý rok. Kočku je třeba očkovat vždy zdravou a ideálně i odčervenou. Efekt vakcíny nastupuje zhruba po 14 dnech od dávky.  


Líbil se vám článek? Sdílejte ho dál!

Další články Základy péče o kočku